1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прва операција на промена на пол во Македонија

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Bitter-Sweet, 3 јуни 2017.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    @AnaKarenina јас ја направив споредбата со силикони. Поентата не ми беше да си споредам во смисла дека се само естетски операции и двете. Многу добро знам како иде целата процедура на промена на пол и добро знам со какви предизвици ќе се среќава одпосле, не само тука, туку може да се збогува и со патување во многу земји затоа што никогаш нема да добие виза или нема да го пуштат на граница. Хормони ќе треба да пие цел живот, ако сака да личи на женско. Ама не ми беше тоа поентата со споредбата.
    Поентат ми беше дека и силиконите не ги оправдува секој, ама се избор на личноста што си ги ставила, а и ова е избор. Ако тој е решен така да си го живее животот, јас најмалку можам да му судам. Плус, мене никако не ми менува ништо дали тој е маж или жена. Јас уште не можам да сфатам што бара целата приказна по телевизии, по весници, по форуми, ко да е нешто сензационално, па испливуваат сите безработници и паметници кои си ги средиле своите животи па остана на цела Македонија да ги средуваат.
    Секој со својот памет, нека си тера како му е убаво.
     
    На Annath, MagsDestiny, IronLady и 9 други им се допаѓа ова.
  2. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Тоа не е ни твоја, ни моја работа, сè додека ние лично не се решиме на ваков потег. Нормално, светот оди напред, редно е и ние да тргнеме. Уште луѓево да престанат да си ги пикаат носовите во туѓите газови, супер ќе биде :D
     
    На Annath, sj *O*, P.S.love и 9 други им се допаѓа ова.
  3. ilyan

    ilyan Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2015
    Пораки:
    1.865
    Допаѓања:
    19.429
    Пол:
    Женски
    За три месеци "работа" ќе ги поврати парите што ги вложил за операцијата,операцијата е инвестиција не е зафрканција:lol::rofl:
    Се шегувам нормално:)
    Секој нека го живее животот како сака и како му е убаво,што има јас да осудувам.
     
    На La.loca му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Нечијa oдлукa, не сaкaм дa кoментирaм.
    Кaкo медицински зaфaт кoлку и дa е вaaууу, гo oсудувaм. Дoктoрите преку oвaa oперaцијa му пoмaгaaт нa пaциентoт дa се прoнaјде, дa се гледa oнaкa кaкo штo се чувствувa, дa биде среќен. И дo тукa OК.
    Утре тaa нoвa, сегa женскa личнoст ќе биде дел oд срединaтa вo кoјa живееме. Тaкa мaскирaнa ќе привлекувa внимaние нa мaжите. Некoј oд нив ќе се зaљуби, ќе мечтaе зa дoм, семејствo. Кoј ќе гo лечи кoгa ќе јa дoзнaе вистинaтa? Сегa други фини дoктoри.
    Oвa е истo кaкo дa пoддржувaме бaрaн криминaлец дa смени лик и идентитет.
     
    На SandraPink, fana, MilaP и 10 други им се допаѓа ова.
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Луѓето веќе на марс отидоа, прават проекти за колконии на марс, трагаат по вонземски живот а ти велиш дека сме тргнале напред бидејќи некој глупак сакал да биде женско и го променил половиот орган. Хахахах грешка си, размисли убаво, со ова тргаме назад ние. Не направил ништо паметно за да одиме напред. Би требало да се разбере пораката од ваквите случки дека човекот правејќи вакви работи ги повлекува и гругите околу него и ги носи во пропаст.
     
    На Rama, augustd, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.793
    Допаѓања:
    46.393
    Баш тие што отидоа на Марс, ова го имаат прифатено како нормална работа уште пред 100 години.
    @sanjaeva, мислам дека не се претставуваат како вистинска жена, си кажуваат дека се транс. Од тоа што сум гледал по емисии.
     
    На sj *O*, evangelina.ina, Anna-marija. и 7 други им се допаѓа ова.
  7. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Дечко, и ти извади го носот. Што ти е тебе гајле што има некој во гаќи? Како тебе те однесе во пропаст? :rofl: Пропаст си со тоа што се мешаш во туѓ живот, и кажуваш како "требало" и "не требало".
     
    На sj *O*, MagsDestiny, Anna-marija. и 6 други им се допаѓа ова.
  8. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Пa штo знaм, бaш не ми се јaсни тoгaш. Акo и пoнaтaму е свесен декa е мaж, тoгaш зoштo имa пoтребa дa биде сo женски пoлoв oргaн. Зa дa му удoвoли нa пaртнерoт? Пa пaртнерoт aкo сaкaл дa имa oднoс сo женскo ќе си нaшoл женскo.
    Не знaм, не ги рaзбирaм.
    А пoсле твoевo пoсoчувaње уште пoмaлку ги oпрaвдувaм.
    И секaкo, вo секoе сенo имa иглa, пa и ситуaцијaтa кoјa јa нaведoв е мoжнa.
     
    На SandraPink, Rama, Daydream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.299
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    @sanjaeva Зошто да не? Постојат луѓе кои не гледаат сексуална ориентација и пол при избор на партнер. Би оделе и со геј, би, транс (дури и нетрансформирани), асексуални итн. Тие се викаат пансексуалци.

    Ако на кој било во темава му е чудно и си вика абе ај од каде вакво нешто, кој би одел со транс човек, верувајте, пан луѓето се веќе прифатени, а тажно е што ние не ни имаме слушнато за нив.
    Патем ,,човеков" е жена, отсекогаш била жена, само што сега ги има органите.

    П.С. Не знам кој рече дека подобро било да ги донира парите на болно дете. Ајде ако е така, секоја ваша плата што ќе ја добиете, од неа одделувајте само што е ви е потребно за егзистенција, никакви шминки, кафиња, облека, излегувања...
    Тоа што ќе остане донирајте го на болни деца сé додека не секнат сите болни деца во светот. Со среќа.
     
    Последна измена: 4 јуни 2017
    На SandraPink, sj *O*, 1209 и 15 други им се допаѓа ова.
  10. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Тогаш и ти треба да го извадиш нели? Што тебе те интересира како размислувам јас. Инаку не носи во пропаст да, ако не мене, децата, луѓето кои се послаби и имаат мозок кој лесно се пере. Некој зема пример од нас, гледа како ние правиме, така и тој. Па не би требало да дозволиме такви работи да се случуваат. Тоа би требало да го замениме со нешто далеку попаметно од тоа, да биде од корист на сите.
     
    На Rama и Abeja им се допаѓа ова.
  11. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Не сите. Русите никогаш не прифатија такви работи ама напредуваат и во секое поле. Можеби и тие што велиш дека го прифатиле тоа не го направиле од што сакаат туку од што мораат бидејќи ако тоа не го прифатат нема да бидат кај што се денес. Тие луѓе имаат попаметна работа и цел во животот мислам дека не се занимаваат со вакви прости работи.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  12. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Дечко, ти ми реплицираше на мислење, јас никаде те немав спомнато. И кој сега го пика носот? Со тоа се раѓаш, или си, или не си. Ај сега ти исечи си го, затоа што гледаш дека некој си го исекол? Глупости пишуваш. Едуцирај се, стравот и омразата доаѓаат од незнаење и немоќ.
    Инаку, пример од нас земаат само нашите деца, кои патем не знаеме што ќе одлучат да бидат кога ќе пораснат. Сигурно си од оние "ќе го убијам син ми ако е геј".
     
    На 1209, MagsDestiny, Mishela и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Да во право си. Но еве пак ми кажуваш и тука да се едуцитам. Ете гледаш дека и ти не го вадиш носот а пак мене ми велиш да го извадам. И двајцата го пикаме носот. И сите луѓе го пикаат носот, да не беше така форумов немаше потреба да постои. Тогаш за што ќе се дискутираше? Јас не би го исекол бидејќи тоа е неприродна и ненормална работа, но има луѓе кои гледаат што се прави па тие тоа го прават, се надевам ме разбра. Се едуцирам сеуште секако, не ми е завршен животот. За стравот незнам но за омразата знам дека може и од знаење и он незнаење да дојде.
     
    На Rama, Feminka22 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  14. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    А само едно нешто да ве прашам, од каде ви е информацијата дека државата ја финансирала операцијата? Јас на неколку сајтови ја отворив веста и не прочитав такво нешто... :?:

    Витали... :rofl: оф, ќе почнам веќе да се смеам на твоиве мислења.
    Досега беше дека заради поддршката на геј луѓето ќе постанело тренд да бидеш геј, сега еве децата што читаат из чиста мира ќе почнат да идат на операција да го променат полот. Баш тоа играчка е и така иде, ахам (facepalm)
    Толку млад, а толку неинформиран, а дрзок и полн со омраза... жално.
     
    На SandraPink, Annath, sj *O* и 13 други им се допаѓа ова.
  15. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Па да така е, кога поради синиот кит некои си цртаа со жилет по рацете ова не е воопшто тешко.
    Смеј се ти колку сакаш на моите мислења, јас не се смеам на ничии бидејќи постојат и поразлични од моите и го сметам тоа за нормално за разлика од вас, вие не се смеета на мислења само на тие слични или исти со вашите. Информиран сум, но од друга книга, во друго училиште, од други учители. ;) Со дрските сум дрзок, не правам ништо повеќе туку само возвраќам со иста мера. Ако приметуваш на дрските не им ни враќам на тоа што ме цитираат за да избегнам расправија. Омразата во мене е со причини, тоа во други теми сум кажувал. Да не одиме надвор од темата. :)
     
    На Rama, Abeja и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
  16. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.726
    Пол:
    Женски
    Сакате да ви се почитува мислење и став, а не сакате да почитувате одлуки кои не ве засегаат, а се однесуваат на туѓ живот. (highfive) Не знам како гледате на животот, но ако знам дека некој кој го познавам сега е несреќен, суицидален само затоа што не се чувствува како маж или како жена, која сум јас да го тапкам по рамо и да му велам „ама ти си маж:fubar: и денот кога ќе се самоубие или кога ќе биди постојано под стрес пред мои очи ништо да не преземам зошто нештото се сметало за неприродно. Жити се. На форумов се искажа членка дека е транс, жена во машко тело ако добро паметам. Дали некој ја сети? Дали некој помисли „а, оваа помалку вреди зошто е транс“? Муабетот ми е, разлика меѓу мене, неа и некој трет член нема, исто и во приватниот живот ако некој си го промени полот нема да ни смета, нема ни да сетиме. Промената на полот не прави некој човек да биди помалку човек, ама осудувањето и пикањето на нос во туѓ двор и тоа како прави да се биди помалку човек.
     
    На Annath, Salome, MagsDestiny и 9 други им се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Ти вриштат споредбиве, али ај... Не може да ти се објасни, кај некои луѓе закоравеноста е посилна од фактите и науката.
    Каква причина бе дете, каква? Го познаваш човекот и ти наштетил нешто со тоа што се решил на ваков потег за да се чувствува свој во сопствената кожа? Во твоиве 16 години те навредил или повредил некако некој геј, трансексуалец или да не набројувам од кои сè маргинализирани категории што овде не само што ги осудуваш, туку идеш до агресивни изјави у стил „то све треба да се убије“?!
    Место вие да се засрамите дека може и луѓе што се родиле такви ве читаат (не само можеби, туку еве и членка напиша дека спаѓа во таа група и размислувала дури и на самоубиство заради потсмевот и осудувањата на околината!), омразата си ја сметате како некоја морална вредност... (facepalm)
     
    На Annath, sj *O*, 1209 и 7 други им се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.673
    Пол:
    Женски
    Чекајте малце не смее да каже ако не се слага со тоа?
    Еве ја ќе кажам бе
    НЕ БИ ГО МЕЊАЛА СВОЈОТ ПОЛ КАКО СМИСЛИЛ ГОСПОД ДА БИДАМ ТАКВА ЌЕ СУМ А ВАМ АКО ВИ СЕ ИГРА ИГРАЧКИ СО ОРГАНИЗМОТ ИГРАЈТЕ.НЕ СЕ СОГЛАСУВАМ СО ТАА ОДЛУКА И ПРОТИВ СУМ ЗА МЕНЕ Е НЕШТО ПРЕГЛУПО ДА ДАВАМ ПАРИ ЗА ТОА И ДА ОДАМ ПРОТИВ ПРИРОДАТА.КО ДЕЧИЊА МАЛИ.Ја почитувам ама не се слагам уопште.Еве ја 1 се побунив против вас нз колку сте.Шо ќе ми напраите сеа?Ќе ме каменувате цитирате вреѓате банирате?come on.
     
    На Rama, Abeja и Vitaly им се допаѓа ова.
  19. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Кој што сака, тоа ќе прави. Аман одма со прерасуди. Тоа му одговарало тоа го направил/а и што сеа, уште за другиот што направил, треба глава да ме боли. Какви се генерациве што идат, подобро да ќутиме, и ние треба да имаме деца, па кој знае што ќе излезат. Подобро да не кажуваме за другите, секој си знае што прави.:!:
     
    На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Таквите треба да се срамат а не ние кои не ги прифаќаме таквите. Се знае како треба да изгледа маж а како жена, тоест порано се знаело сега на улица го гледаш не знаеш дали е женско или машко. Никој нема право да си игра со природата. Природата не е сопственост на човекот туку човекот е сопственост на природата.
    Светот е преполн со такви суштества веќе, немаме никаква корист од нив. Додека милиони немаат ниту храна за јадење ниту вода за пиење некој полот си го менува, тера инает на природата. Наместо да се лечат тие со гордост ја носат својата болест хомосексуалност или трансексуалност како и да се викаат.
     
    На Rama, Abeja и Briar Rose им се допаѓа ова.