1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прва посета на стоматолог

Дискусија во 'Дете' започната од babymama, 1 февруари 2013.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Конкретно детски стоматолози само на клиника, или на Европски универзитет. Не работат тие како ПЗУ, само во јавно здравство се. За на клиника треба упат од матичен, макар што мислам дека може и директно да се оди таму. А на Европски е приватно.
    Од детски стоматолози ги препорачувам др. Оливера Саракинова (и на клиника и на Европски работи), др. Елизабета Георгиева, др. Мери Павлеска (вториве две на клиника се сигурно).
     
    На *Лорена* му/ѝ се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    И јас имам позитивно искуство со детските стоматолози на Европски.
     
    На *Лорена* му/ѝ се допаѓа ова.
  3. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Детствoтo ми пoминa нa детскa стoмaтoлoгијa a и тинејџерските гoдини истo. Верoјaтнo е дo мене aмa згрaдaтa кoгa ќе јa видaм нoзете нaзaд ми се врaќaaт :) Не знaм дaли Филдишевски уште тaму рaбoти, дoктoрoт беше мнoгу фин. Меѓутoa тaму немaше ништo "детскo" a мaлиoв aкo имa зaби кaкo мaјкa му ќе си гo пoмине детствoтo тaму. Не декa бaрaм сегa детскa oрдинaцијa oд филмoвите меѓутoa вaжнo ми е и oкружувaњетo и пристaпoт нa дoктoрoт. Нa клиникa не мислев секaкo дa oдaм пa ќе се oбидaм вo Еврoпски, се нaдевaм декa рaбoтaт и пoплaдне. И тaкa првиoт пaт oдиме зa дa се "вoзиме" вo стoлче и дa се зaпoзнaеме сo дoктoрoт пa ќе спoделaм искуствo.
     
  4. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.129
    Допаѓања:
    16.339
    Пол:
    Женски
    @*Лорена* Ние пред некое време имавме потреба од стоматолог и мене ми беше битно да е пријатно шаренко,фин пристап.Во државна на детска стоматологија е такво ама не се работи со едно дете нели има повеќе одеднаш.Додуша син ми е мал неможе да се објасни да се поткупи или разни приказни зошто имаше само година и некој месец,а многу се плаши од доктори мантили.Посетата во државна заврши лошо пиштење вриштење и се откажав.Од после најдов една фина млада докторка Александра Асенова ординацијата и е во н Лисиче со супер пристап.Прво се чувме ја замолив да биде без мантил за да нема одма испади и плачки па го оставивме да си потрчка таму да се опушти тек отпосле го ѕирна нормално пак поплака ама не беше страшно и се смири.Нејзин совет беше,ако треба детето да се носи често без да се работи,чисто да се запознаат да си разговараат да се сузбие стравот детето да ја гледа како пријател.Работи и со фондот не е шарено ама односот и е прекрасен.Исто имам слушано и за доктор Ниневска и таму ти е шаренко ја фалат.
     
    На Annath и *Лорена* им се допаѓа ова.
  5. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.334
    Пол:
    Женски
    Нас првата посета на стоматолог ни беше доста интересна...прво се плашеше да седне, ама кога почна столицата нагоре-надолу многу и се допадна, па имаше плачки не сакаше да слезе од столица....За уста отварање, отворивме со страв...битно забчињата се здрави.Потоа ја убедивме на друго столче да седне да се повртиме и повозиме...докторката ни надува балон од ракавица и не сакавме да си одиме...морав во раце да ја изнесам крената. Инаку многу сме плашливи.
     
    На Annath и danichap им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Да, мислам дека е уште таму.
    Ок се луѓето што работат таму, во глобала.
    Ама не е шарено, тоа да. На Европски сигурно ќе му се допадне на детето, мислам дека столица диносаурус имаа :D ама не ме држи за збор.
     
  7. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Од ходник им ја имам сликано:tmi::rofl:
    IMG_6231.JPG
     
    На simona_baby, irena.1, Mayyya и 3 други им се допаѓа ова.
  8. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Ќе видиме утре кaј др. Емилијa.
    Др. Oливерa рaбoтелa сaмo пoнеделник дo 3 чaсoт зoштo е прoфесoр пa имaлa предaвaњa. Oвaa дoктoркa и билa деснa рaкa т.е. зaменa.
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    Само најдобри зборови имам за Емилија.
    И јас и мајка ми ја имаме посетено, а и сум била присутна кога работела со мали дечиња на соседен стол.
     
  10. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.190
    Допаѓања:
    29.816
    Пол:
    Женски
    И јас имам огромен проблем со син ми и стоматолог, т.е заплашен е од сите доктори, установи,аптеки и сли.што потсетува на лекар. Фобија страшна!
    И покрај удобноста, комодитетот, односот на стоматологот дете никако не прифаќа да соработува. 62EDDD94-1477-4285-BA8B-82A1B95F0AFE.jpeg вака изгледа нашата ординација.
     
    На *Лорена* му/ѝ се допаѓа ова.