1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првиот ден во средно

Дискусија во 'Образование' започната од MightnightGirl, 14 јули 2010.

  1. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Девет години..ауу летнаа..се сеќавам како вчера да беше...Пукаше сонце, знам дека накај школо одев со другарки од основно....Не читаа јавно на микрофон, по класови. А големите од трета година ни фаќаа сеир од така наречената тараса...Како демек они да не биле на наше место. Никого не познавав од клас, ама брзо се зближив... И тргна супер...
     
  2. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Првиот ден во средно...ауу спомени...во мојот клас јас и уште една другарка што се познаваме цел живот и никој друг...малку незгодно за прв ден сите те гледаат чудно други и кога се претставуваш но сепак се навикнав и најубаво си ги поминав тие години... :)
     
  3. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Како да беше вчера се сеќавам кога влегов во школскиот двор. Бев многу возбудена и не спиев пред тоа цела вечер. Прекрасен ден беше, сончев. Ги видов моите другари, но и многу нови лица. Срамежлива бев, но брзо ми помина. :)
     
  4. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    хахAахахахах се секавам дека неможев да се најдам на списокот а откако ме најдоа и влегов на час се ипокарав со класната хахаххахахаха :lol: :lol: :lol:
     
  5. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Скроз ми беше опуштено зошто знаев со кого ќе бидам во клас, поточно намерно не наместија со другарка ми и некои дргуи а сите што не ги сакав беа во друг клас. Така да супер ми беше, сите се чудеа што се дешава а јас си имав своја палава екипа од основно и ич гајле не ми беше. А кога влезе класната таква негативна енергија ми префрли што одма сфатив нема да се сакаме премногу до крај на 4та. Така и стварно испадна.
     
  6. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Ауу ги читам вашите коментари и си викам ее то ме чекам мене за 3-4 месеци навистина од сега сум возбудена и незнам ни како ќе биде ни што но кога тоа ќе се случи убавезно ќе ви се пофалам. :$
     
  7. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    леле ко себеси да си се читам :D по изгубена од мене нема...се си мислам дека ке ја утнам училницата па дури и школото ако го утнам нема да биде чудно...а и јас долго се опуштам а кога ке се опуштам се опуштам скроз :D
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Аууу колку бев изгубена, не знаев кај се наоѓам сега ми се смешни овие од 1ва година :lol:
     
  9. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    првиот ден бев како марсовец паднат на непознато место си стоев во школскиот двор и си го чекав редот односно да ми го прочитаат името и подоцна не наредија по двајца еден дури не сакаше да застане до мене од срам ама после станавме најдобри другари и тоа додека се местевме по клупите ги меркав другите ученици сите се зјапавме така е првите денови после се среди работата.
     
  10. The.Crab

    The.Crab Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    629
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Првиот ден во средно? Ауф. :angel: Бура од различни емоции. Од една страна се чувствував смирено, но од друга изгубено. Отидов со девојчиња со кои се дружев, но кои не беа од мојот клас. Додека стоевме во училишниот двор (полн со деца) мислев дека класот во кој бев јас ќе го прочитаат меѓу последните, но за моја жал го прочитаа ми се чини - прв. :(

    Во меѓувреме и за кратко време успеав да пронајдам неколку од познаничките за кои веќе знаев дека ќе учат со мене и не ми требаше многу време да сфатам дека се работи за мојот клас и да се вклучам во редот. Стигнавме до "славната" училница. Веднаш си седнав сама на една клупа. :$ Имавме само еден класен час и за целите 45 минути единствено што правев беше слушањето на она што го зборуваше класната и зјапањето во дрвениот под.

    Не забележав никој друг освен познаниците. Можете да претпоставите дека и следните денови ми беа така залудно поминати, изгубена во новата атмосфера. Но, се' на се' веќе следните ми беа едни од најубавите средношколски денови. Можеби ќе заборавам голем дел од моментите кои сум ги поминала таму, но никогаш нема да заборавам какви чувства предизвикале тие во мене. :$ :D
     
  11. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    Првиот ден значи цел клас бевме ко изгубени германци,ко го повикаја нашиот клас..сите изгубени одиме по класната..после не можевме да ги најме пола клас не слушнаја дека нас другите не викнаја па трчање по дворојте :lol: ..и после следеа говорите од класната..и на крајот вика да не сакате да прашате нештоо??и ние сите се пулиме..све тишина ..мува да помини ќе се слушни..и на крајот сите си се изнасмеавме..и така помина првиот ден од средно. :)
     
  12. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Првиот ден во средно бев како изгубена. :D
    Се прашував каде ли дојдов јас сега, но се паднав да бидам со едно машко со кое учев во основно, па со него седев првиот ден.
    Потоа ги запознав другите деца, имаше некои супер интересни случки,особено во прва година, а сега нема ништо интересно, само едно машко ни е во класот,не е толку интересно.
     
  13. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    :lol: :lol: :lol: Мене ми е барем 1 да познавам што ќе ми се падне во мојот клас. :worried: Да имам со кого да седнам, затоа што предосеќам ќе си седам сама и ќе ми треба многу време за да се однесувам како сега што се однесувам во средно. (нај опуштено, тресам глупости, се тепам, па добро подобро и тоа него ич) :lol: Сакам да ми ја снема наеднаш тремата, да не бидам срамежлива.Или пак да не гледам во под, со спуштена глава. :sweat:
    Па знам дека ќе има дволични и лицемерни и љубоморни, па додека се докажам стварно каква сум, и додека ги видам дургите какви се правилно, ќе треба доста време. Сега на пример во 8 ми е многу лесно, знам кој каков е, се се се. А од септември се од почеток..
     
  14. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не се секирај, сите ќе бидат мирни и фини на почетокот. Вистинските лица си ги покажуваат тек понатаму, има време. Нема да можеш ни да претпоставиш кој каков е под маските. Ама тогаш е најубаво, отпосле почнуваат недоразбирањата, конфликти во класот, различни ставови, агресивни однесувања кон други ученици и професори, реметења професори, стресови итн. :)
     
    На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. spanko

    spanko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    522
    Го памтам како вчера да беше, а поминале 7 години, многу брзо ми помина и средно и факултетов...
    Знам дека првиот ден неможев да си го најдам школото, имаше 15 мин од автобуска до школо (од симпо до Орце) и предходно го поминав тој пат со брат ми ама на 1ви септември се изгубив :lol: ама не бев сама па така група 'првачиња' прашувавме наоколу каде е патот! Седнав во клупа и гледав наоколу, јас таква тивка и срамежлива, сите околу мене разврзале муабети, а јас никој незнам, си реков дека сум уште почудна од штo мислев дека сум, ама после испадна дека 10-15 деца од класот учеле основно заедно и ми олесна :)
    Помина тој ден брзо, ама по пат накај дома, пак со автобус, пред мене цело време гледав едно девојче што го видов во училницата позади мене. Ама сарам пусти никако здраво да си кажеме, да се запознааеме, само така си се гледавме :lol: И мислам дека никогаш не се запознавме официјално ама затоа со неа си ги поминав сите 4 години, најсмешните и најоткачените моменти, дековци итн и ден денес се смееме за нашата прва средба! :rofl:
     
    На tHeBeAuTyFoReVeR му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Беше тоа пред шест години ... Знаев само едно дете што ке учи со мене, т.е го запознав некој месец пред да почнеме со учебна година и се договоривме заедно да одиме. Коа отидов на школото сретнав уште неколку фацки што ги знаев и беа запишани економско, па бидејќи беше само една паралелка економска знаевме дека ке бидеме заедно, па одма падна договор кој со кој ке седи, кај ке седиме, како ке препишуваме. Послето се споивме со уште една екипичка како нашата и така функциониравме 4 години, некако се издвоивме како главни над другите па им диктиравме што да праат, ако решевме да бегаме бегаа и другите ма да и како клас си се држевме заедно со мали исклучоци на некои ,,паметнаковци,,. Цел живот ке се секавам на настаните и екипата од средно. Беа тоа фацки и настани што не се забораваат.
     
  17. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Првиот ден во средно... убаво што имав некои другарки, ама сепак, кога беше одмор, не излеговме, останавме во класот, и се собравме, и почнавме да се запознаеме, и така...
     
  18. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Првиот ден во средно? Па јас не знам всушност дали имам некои лоши спомени од средно - освен што ми се превртува желудникот кога ќе ми текне на класната и на уште една професорка.
    Првиот ден ми беше преубав, полн со исчекувања, неизвесност, возбуда. Познавав само една девојка од моето основно со која се паднавме во ист клас. Стигнав мислејќи дека ја познавам само неа и уште една девојка. Открив дека познавам многу повеќе луѓе. Постепено се среќававме по ходници.
    А класот ми беше прекрасен. Имавме среќа што се погодивме да бидеме скоро секој од секое основно, од секое делче на Скопје па така си се здруживме уште веднаш - и до матурската бевме познати како најдружељубив и најоригинален клас :$ Мајке ми, сеуште не зборат професорите :)

    Првиот ден на факс? Уф! Е тоа беше многу полесно веројатно затоа што цело ЈБТ се запишавме на јазици па така сите скоро да ги знаев што беа од Скопје. Од останатите, најмногу се здруживме уште веднаш со кумановките, со една девојка од кавадарци и еден струмичанец. Ги обожавам до ден денес :)
    Многу откачена група си бевме во суштина.
    А во онаа другана група кај што имаше 100 и кусур студенти, таму не ни имаше шанси да се зближи човек со некој. Си доаѓавме ко роботи на предавања, ко роботи си одевме. И толку.
    Само се насмевнав кога видов едно изгубено јавно познато фациче седнато до мене, како ништо не сфаќа. Можеби е позната и добра пејачка ама дефинитивно кликерите не и работеа баш баш - па така имавме повод за сеир :D

    Воглавно имам преубави спомени од секаде. Во споредба со овие проблеми кои во овој период го демнеат секој од нас од секоја страна, си велам - ех да можам да го вратам времето :)
     
  19. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Близу ужасен.
    Не, да не бидеме скромни.
    УЖАСЕН.

    Како некои изгубени овчички втерани во трло, т.е. кругот во ЈБТ.
    Започна читањето , т.е. делбата на ученичиња и јас со мојата среќа го добив на лотарија убедливо најшминкерскиот, најлигушкиот и најидиотскиот клас во историјата на средното образование.
    |(
    Дружба не се ни очекуваше да има, мнозинството веднаш се подели, некои си 15-тина луѓе дојдоа од исто основно и мислеа дека го допреле Господ за
    муда.
    И така почна сагата наречена - моите најлоши 4 години.

    Се трудев на почетокот, најмногу за себе, сакав да ми биде убаво, и со пријатна насмевка да се среќавам на најубавите денови, сепак заврши неславно и грдо.

    Имаше интервенции дури и од класната, женичката си презеде улога на мајка, па деца немојте вака, па не се делете, па треба да се дружите сите... греота, џабе убедувања, наместени насмевки, позерски фацки, разместувања на ученичињата - cool со nerd-от, расипано богат со екстра сиромашен... просто разликите испливаа на површина, и тука за жал, ја научив најгорчливата вистина - не сме сите од ист калап.

    Пекол, не сакам никогаш да се врати.
    Во средно исплива и мојата Dark side.
    Не одам ниту на годишнини од матури, ниту ќе одам некогаш.
    :puke:

    На факултет беше друго.
    Отидов опуштена, сама, насмеана, зашто знаев дека полошо од средно не може да биде.
    И навистина така испадна.
    :)
     
    На Dobie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. stefiiM

    stefiiM Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    54
    Сеа од септември ќе бидам прва во Корчагин.. И буквалноо никој од моето школо не се запиша таму.. има неколку деца што ги знам од едно школо блискуу до моето и мсе молам да се паднам во клас со нивв ... страв ми е како ќе се вклопам првиот денн.... сега имам трема а не па на 1ви Септемврии...уфф неможамм да замисламм