Првиот збор на вашето бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од 17mart, 18 јули 2012.

 1. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  Koi bea prvite zborovi i koga gi izgovori vaseto bebence?
  Moe kaza mama...a posle nekolku minuti kaza baba na 4meseci i 3nedeli..

  [mod-kirilica:3finsh11][/mod-kirilica:3finsh11]
   
 2. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  195
  Првите зборови беа тата , баба , деде , папа (памперс), мама некаде на 6 месци , мама не сакаше да каже до 1г. предавник еден цел ден трчав по него ... :D а сега не го вади зборот мама од уста :) срце мамино :inlove: :inlove: :inlove:
   
 3. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Првиот збор на мојата ќеркичка беше баба, потоа почна да кажува мама, дада, тата а сега некои реченици на бебешки јазик си кажува, крши јазиче :D
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.821
  Допаѓања:
  83.259
  Пол:
  Женски
  На ќерка ми првиот збор и беше мама :inlove: ама го изговараше мам - ма - ма
  Сега по јасно збори, мамо-мама , бабо , кујче (вујче :rofl: ) , деде , ало , дај , најчести и се овие зборови :D
   
 5. Milla9479

  Milla9479 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  20
  Првиот збор на син ми беше баба па почна да кажува деде, мама
   
 6. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.265
  Допаѓања:
  406
  нашиот е НЕ, ама повеќе го кажува кога плаче, што сигурна сум го кажувале сите бебиња. Мали сме за други зборчиња, уште си гугаме
   
 7. Mother86

  Mother86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  11
  прв збор...па ма-ма, а веднаш потоа и ба-ба
   
  На 17mart му/ѝ се допаѓа ова.
 8. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.633
  Допаѓања:
  22.066
  Пол:
  Женски
  Мојата бебушка првиот збор и беше Мама :D живи радости бев
  сега си кажува и ба-баа
  :inlove:
   
  На girl1985 и 17mart им се допаѓа ова.
 9. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  990
  Допаѓања:
  755
  Пол:
  Женски
  има разлика од збор до збор.ако ги рачунаме тие звуци што бебето ги имитира од тоа што слуша што му зборуваме тогаш моето зборува ма ма мама, ајде, не, да од 2.5 месеци.збор се рачуна кога ќе ти речи мама и кога знај што значи и знај дека тебе ти со обраќа
   
 10. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.494
  Допаѓања:
  29.697
  Пол:
  Женски
  Звучи смешно, ама првиот збор на мојот син му беше ајде на околу 3 месеци :rofl: , изгледа оти кога доаѓаше време за доење јас по навика ќе речев ајде и детето си знае огладне ли, ајде. Сега дури на 5 месеци почнува да изустува нешто како мм мм, не, и слични некои гукања, аа, гљ.
   
  На 17mart му/ѝ се допаѓа ова.
 11. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  Не е важно дали нашето бебе го знае значењето на зборот или не....важно е што тој изговорил и ние како родители сме пресреќни на првите негови зборови!

  [​IMG]
   
 12. HEV

  HEV Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  633
  првиот збор на малиот е МАМА и сум пресрекна и ко сака да го земам или било што да му направам и ако е во некој друг да го држи се тегле кон мене и вика Мама милото мое толку мн сум среќна што сум мајка!!!
   
  На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  885
  Допаѓања:
  759
  И на моето бебе прв збор и беше МАМА,на 4 месеци. Сега ептен јасно си го кажува без да го дели на слогови, а од завчера и БАБА вика. Сега сум во интензивен обид за ТАТА :D
   
 14. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.973
  Лелеле браво за вас, кај нас сеуште немаме прво зборче, освен ааааа, ееее, гхххгхх и такви некои работи, за некој ден ќе полниме 6 месеци и едвај чекам да го изговори моето прво МАМА , баш да видиме што прво ќе изговори :P
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 15. anata

  anata Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  18
  мали се уште за зборување,и мојата не поврзува слогови,инаку бебињата што поврзуваат слогови,тие се несвесно кажани зборчиња
   
 16. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  552
  да и јас мислам дека се овие им се неповрзани слогови, допрва им следува зборување :D
  и синко мој вика нешто како амам, брр, грр, еххехе ама далеку од изговарање на цел збор :D
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.304
  Пол:
  Женски
  Првиот збор на син ми беше МАМА. Прв пат го кажа на 10 месеци. Бев пресреќна. Сега, кога сака да му дадам нешто, ми вика мама.
   
 18. senjorita.lombardi

  senjorita.lombardi Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2011
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  754
  и син ми пред 3 4 дена за прв пат рече МАМ само толку, беше оставен кај мајка ми и изгледа почнало да му се цица и почнал да плаче и викал мам мам :D смешко а и денес кога го оставив да си игра додека работев едно време го слушам вика мам! мам!

  Викаат ако на бебето првото зборче му е од женски род ке имало сестра а ако е од машки род ке имало братче :D
   
 19. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.567
  Мам,ма-ма на 5 месеци и 1 недела јееее :inlove:
   
 20. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  200
  Браво за тео :)
   
  На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.