Првите запчиња

Дискусија во 'Бебе' започната од mtb, 2 декември 2009.

 1. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  4.033
  Допаѓања:
  24.178
  Пол:
  Женски
  Се исправаат,меки се непцата кај децава.
  Ние сме феномен со забиве.
  На 9 месеци има 8 заби, 4 горе, 4 доле.
  И мислам подуени и се странично непцата кај 3ките и 4ките горе.
  Како да се гледаат веќе тргнале, побелени се. Ама од страна се гледаат, не доле т.е. доле не можам да видам,не ми дава.
  Можно е?
   
 2. Girly90

  Girly90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  970
  Пол:
  Женски
  Мајки бебе веројатно ги вади горните запчиња, некако ко да ми е пробиено едното, долните веќе ги имаме, но ме мачи што покрај температура (макс. До 37.8) цела ноќ кашла и му течат мрсулчиња повремено. Можно ли е и ова да се знаци од запчињата или е настинка?
  Јас секако после 9 ќе и се јавам на матичнаата но се надевам и на побрз одговор овде :)
   
 3. QueenP

  QueenP Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2016
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  4.746
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки во кој временски интервал вадевте запчиња? кај нас излегоа две на 1 година едвај,сега е 14+ и нема друго запче ниту пак е со некој изразени симтоми дека вади запче.
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  20.272
  Пол:
  Женски
  На година и 4 месеци прво запче извади. Сега е година и 8 има 11 заби
   
 5. TeddyGrey

  TeddyGrey Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  4.033
  Допаѓања:
  24.178
  Пол:
  Женски
  Не мора да има симптоми за вадење запче, има деца нема да ги приметиш дека вадат заб.
  Ние само се лигавевме, уште од 2 месеци, имаме 8 заби и уште се лигави.
   
  На smile:) му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  11.543
  Допаѓања:
  55.491
  Пол:
  Женски
  Можно е, чим веќе ги има кецовите и двојките. Децава се чудо, така да се е можно.. некој побрзо, некој поспоро, битно растат забиве :)

  @queen007 и мојава касно вадеше заби, на година беше со едно забче доле. Сега е 18м и уште нема двојки доле, нема тројки, сега избиваат тек, додека синчето веќе со сите заби до 4ка беше на нејзина возраст, а на 20м веќе и 5ки му избиваа и до 2г и 5ки имаше.
   
 7. Талкачка

  Талкачка Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2017
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  3 ипол месеци сме...ни тргнуваат запчиња доле ...пред 2 недели ни кажа педијатарот но немавме којзнае колкави знаци...веке два дена плаче..спие по пол саат и ги лапа рачињата и се лигави..има некој искуство со толку рани забчиња? нешто да и олеснам некое чаре? мислам дека сме многу малечки...
   
 8. Талкачка

  Талкачка Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2017
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  женички видов некаде по мреживе реклама на глодалки во форма на цуцлиња кои помагаат за вадење на запчиња со препорака на стоматолог но неможам да ги најдам повторно...дали некоја знае каде има да сд купат? или барем слика од истите?
   
 9. LoveHope

  LoveHope Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2015
  Пораки:
  740
  Допаѓања:
  2.114
  Пол:
  Женски
  И ние сме 3 месеци и еднa неделa. Дoле нa две местa нaпред имa белo испaкнaтo. Нервoзнa е,сo рaце и се лигaви. Незнaм кaкo дa и пoмoгнaм:(
   
 10. Barbados

  Barbados Активен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Дали е можно од вадење на 3 ( 1 е пробиена а 3 се на пат) да се крене висока тт до 40 степени и тоа сомо 1 ден да е со тт.Други симптоми нема исто така и крвна слика и урина во ред.Некој кој има има искуство со вадење тројки да сподели.Благодарам.
   
 11. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  1.183
  Допаѓања:
  1.864
  Мајки што е подобро,осанит гел или тие топчиња?
  И колку пари се?