1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите 40 дена со бебе - прашања, проблеми и предизвици на новите мајки

Дискусија во 'Канта' започната од Cka, 26 март 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Ni jas ne sakam ama nikako ne.se najdva bebeto ke cica cel sat i 5 min ke dremni i pak bara cice si mislam da ne e gladno a gradite mi se mn meki neznam dali ima vrska toa
     
  2. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Тоа не ти е показател дали имаш млеко. Не брзај во тој случај за да почнеш со адаптирано. Види првото мерење што ќе покаже. Ако си напредува тогаш непочнувај со АД. Ако е гладно неможеш да го сопреш од вриштење.
     
    На S.Snezana и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  3. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Оди најдобро на советувалиште на контрола, не прави грешка одма со ад мила. Уште е многу мало, лактацијата не е воспоставена.. не се откажувај од доење!
     
    На Kaetana и S.Snezana им се допаѓа ова.
  4. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Немa врскa aкo се меки,и aкo честo цицa.Ке видиш стисни се имa млекo,a и aкo нaпредувa немa местo зa пaникa.Мене грaдите ем мaли ем меки,дo 6м нa цицaње сaмo,и дoење пoсче дo 20м.Пиј течнoсти,земи чaј зa дoилки,јaди здрaвo,кaлoричнo и не се секирaј
     
    На Kaetana, Bebulleee, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Pak nie :) go.dojam maloto ama neznam dali e normalno non stop saka cice ni dva sati ne izdrzva go.ostavam i pocnuva da place i si ja pika rakata vusta smuka toa znaci ne e najaden so e rabotata site bebina vaka.pravat ?
     
  6. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    И мојата пика раце нон стоп во уста, не значи тоа дека е гладна. Прејадена е, ама мешето ја мачи.
    Не знам дали си прочитала, ама секоја втора мајка на форумов кажува дека првите месеци бебињата што цицаат буквално висат на града.
     
    На Santaa, Kaetana, S.Snezana и 4 други им се допаѓа ова.
  7. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    Давај му нека цица колку што сака. И моево некогаш на саат ипол бара, некогаш на три. Не се водам по правила, му давам колку сака и кога сака, сега тоа им е најбитно на нив.
     
    На Kaetana, S.Snezana и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Да да и мојата таква беше, само што се вративме од болница, таа цицаше постојано и јас мислејќи дека е гладна, не и стигнува само моето млеко и правев и Ад и среќа на 20 дена отидовме на контрола и беше поправена 1.200 кг и педијатарот ми рече и повеќе од одлично е, немој веќе Ад да и даваш, само града, не е гладна 100%, грчеви има и затоа ти плаче и ти бара цице. и така направив, од тогаш исфрлив скроз Ад и еве до ден денес, 8 месеци ја дојам без престан и си напредува супер :)
     
    На Kaetana, S.Snezana и zuto им се допаѓа ова.
  9. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    Мамички а ги будите бебенцата за јадење или чекате тие да си се разбудат?
     
  10. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Кога ќе се разбудат. Гладно бебе не спие, ќе стане кога ќе си огладне.
     
    На iloveyou29, joy1 и Dzevelekova им се допаѓа ова.
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.242
    Допаѓања:
    124.451
    Освен ако е дехидрирано или има жолтица.
     
    На Kaetana, DigY, AngelOfArh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Моето е 12 дена , но никако цицка нејќе.... Пупките ми се ептен вовлечени на внатре и никако кутрото не може да фати.... па плаче , се нервира....со што ли не пробав да ги истакнам пупките ништо не ми успеа, купив и вештачки брадавици , па ни тоа не ми успеа....па почнав да се одмолзувам, па така да и давам ...а не се наоѓа ни многу млеко, околу 40-50мл. Па морав да се земам и дохрана Аптамил, оти многу ми падна во тежина.....
    Туку сакав да прашам за папочето... Сеуште не е паднато, му ставам 70% алкохол, само тоа ни рече педијатарот доволно било.... Е сега прашањето ми беше ... За колку дена би требало да падне и што после тоа? Дали после тоа повторно не треба да се водени, дали повторно треба некоја посебна нега на папочето ?
     
  13. eleni27

    eleni27 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2011
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Kaj sin mi padna na 17 dena. Posle uste 3-4 dena ne go vodenev. Patronaznata ke dojde, ke go proveri,ke go podzacisti (kaj nas dojde, kaj drugi ne dosla vo komsii). Ako ne, keja odneses na pedijatar i ke go proverat.
    A mislam greska pravime sto ne gi vodenime, znam vo bolnica gi banjaat celi.
    Od podeleni mislenja sam covek neznae sto da napravi. Mene sveki mi go banjase na pocetokot, i ona go banjkase taka so pelena na papoceto.
     
    На Smizzy и only44you им се допаѓа ова.
  14. Smizzy

    Smizzy Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    4.150
    Пол:
    Женски
    Апсолутно се слагам дека треба да се бањаат цели. Мене во болница сестрата цело бебе го стави во корито со вода, го избања, и после дома јас исто така продолжив. На секое менување пелена му ја менував газата и бришев само со физиолошка вода. За 7 или 10 дена му падна папочето без проблеми.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sunshine2015

    sunshine2015 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2015
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    4.488
    Пол:
    Женски
    И јас го бањав цело, без ништо на папчето. И кога дојде патронажната го исчисти убаво (скроз внатре помина, мене ми беше страв толку да чистам и само одоколу ставав) и му падна наредниот ден. Инаку јас ставав и прашокче едно за сушење, мислам бивацин беше.
     
    На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. S.Snezana

    S.Snezana Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2015
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    1.624
    Пол:
    Женски
    Nas ni padna papoceto 9 den patronaznata sestra koga dojde kaza deka treba od kako ke padne malce da se rasiri i prvo vo kapenjeto da se iscisti pa posle so alkohol i prasace.denes bevme na zdravo mi rekoa ne so alkohol so.hidogen treba
     
  17. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    Дали вашите малечки повраќаат и бљуцкаат, ние сме 8 дена и многу повраќаме ептен сум загрижена, разговарав и со педијатар и сестрите ги прашав не било ништо тоа.
     
  18. ZRNO

    ZRNO Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    106
    не е нисто тоа ние сме 25 дена и усте повракаме кај мене се прејадува и поврака еве денес 3 пати го пресоблеков од со поврака
     
  19. Dzevelekova

    Dzevelekova Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2016
    Пораки:
    343
    Допаѓања:
    1.325
    Пол:
    Женски
    Исти сме значи и јас не знам по колку пати ја пресоблекувам.. Нека се живи и здрави.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Повраќа бидејки мускулот кој го одвојува желудникот од хранопроводот е сеуште слаб или неразвиен.
    Бљуцкањето е од прејадување
     
    На Kaetana и Dzevelekova им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.