1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите 40 дена со бебе - прашања, проблеми и предизвици на новите мајки

Дискусија во 'Канта' започната од Cka, 26 март 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Треба време да се стабилизира лактација. Мене до 6ти месец така ми течеше млеко. Кој што прави јас маици менував.
     
    На Kaetana и NewMommy им се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Капењето или прскањето на млеко после туширање е нормално, се стимулираат жлездите од топлата вода. Јас како што обожавам да се шурам со врела вода, прскав на сите страни :D

    Кај мене претекувањето престана дури после 6 месеци, но зборам за претекување преку ноќ кога не цицаше бебето. Во теорија лактацијата треба да се воспостави до третиот месец, па ќе прекине тоа неконтролирано надоаѓање млеко.
     
    На Kaetana, Miss.Sweet, NewMommy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Кај мене уште знае да шприца :$ а 19 месеци дојам
     
    На Kaetana, Miss.Sweet и NewMommy им се допаѓа ова.
  4. Lullaby991

    Lullaby991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2016
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Poentata mi bese,pri naiduvanje na sekoj "problem" samiot instinkt ni kazuva najdobro so mu e potrebno na bebeto i kako da reagirame :) a ne 10 dusi okolu tebe mozebi e toa mozebi ova ili ona,samata majka najdobro go zapoznava deteto i bash taa umee najdobro da gi prepoznae negovite znaci :) mislam deka sega bev pojasna
     
  5. NewMommy

    NewMommy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2015
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    1.059
    Пол:
    Женски
    Само нека има млеко па ќе се снаоѓам јас некако и ќе си менувам маици нон стоп :D
     
    На Miss.Sweet и only44you им се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.552
    Kolku treba da se oblece bebe na ovaa temperatura? Jas i oblekuvam benkice, dolno maice(spihozni) i pantaloncinja, plus corapcinja. Koga spie ja pokrivam so edno kebence.

    Dali e malku ili mnogu? U soba mj e 26 stepeni ne se namaluva nikako. Deneska se ispoti na glavceto koga cicase.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.745
    Допаѓања:
    72.661
    Пол:
    Женски
    едно блузиче плус од тебе, јас секогаш така се водев.. некој ми го кажа тоа :D... секаде по домите ни е различна темература, зависи кој како се грее, води се инстинктивно.. и носето е показател за дали и е ладничко, ако и е ладно носето, ладно и е... а ако и е претопло ете ке се испоти... моето е Април родено и вака беше времето како сега, беше во боди по долги, шпихозни и чорапчиња :)
     
    На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Нормално е да поти при цицање, не знам бебе што не се испотило. Инаку 26 за собна температура ми е многу, 22 е оптимална. А за облекување, мислам дека ти е доволно. Самото бебе ќе ти покаже дали му е добро или не. Има бебиња кои сакаат потопло, и бебиња кои не трпат топло. Обично машките се с'клетчии, не трпат топло.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    Мене ми е 22 дома и облакам долно бенкиче по кимоно и одозгора тренерчиња со долги.
    Ако облечам нешто плус одма се исфрла.
    Почнав да покривам ноќе се тенко памучно ќебе оти под 20 не паѓа температурата.
     
  10. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    пoдoбрo дете дa се учи нa пoмaлку oблекa,пoсебнo внaтре зa нaдвoр нештo плус,бaшкa и нее мн лaднo сегa пoјди пo тoa декa aкo гo нaoблечеш сегa мн кoгa ке биде ептен лaднo штo ке му oблечеш? и дa внaтре мислaм декa дo 22' мaксимум требa дa е
     
  11. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Нормално е да се поти дур цица,не се секирај ич.А и доволно го облекуваш,според мене не е многу.
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.552
    Нормално е бебе кое станувало на 3 саати за јадење, да реши цел ден да цица на саат време а да спие 6 саати ноќе? Ова ми е ново, се исплашив дека предолго не јадела, 6 саати ми е многу. Стана после се нацица и пак си задрема.
     
  13. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    И ние сношти спиевме 6 часа, од 12 до 6:30. Инаку цица на точно 3часа... па сабајлево после првото цицање побара по 2 саати. Нормално е, мене педијатарот ми кажа да не го будам навечер за цицање, само тоа кога ќе побара, за да си воспостави правилен ритам ден-ноќ. Бидејќи многу саати му се собрале спиење, затоа ти бара сега понабрзо да цица, за да надокнади
     
    На Kaetana и Cka им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.248
    Допаѓања:
    124.552
    Колкаво е твоето? Моето е 25 дена.
     
  15. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    44 дена, ова го прави околу една недела, а советот од педијатар беше на околу 10 дена
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Нормално е ноќе и воопшто да не цица .Гинекологот мој ми рече до 8 недели е доволен ноќен подој.После тоа е време да се укине бидејки се преминува во навика само.Јас тогаш не го послушав.И давав и понатаму да цица ноќе.Сега е 20 месеци и уште ноќе цица :( и не сум наспана ич
     
    На Miss.Sweet, Kaetana и Cka им се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    И јас го имам истиот проблем со ноќните подои. Син ми има 19 месеци и уште цица навечер. Не можам да го одвикнам. Кога ќе се разбуди ноќе, одма бара цице. Ако не сум до него, почнува да плаче.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Јас пробав да дадам вода не бива.Плука мижејки.
    Мн вели не сум доволно упорна.Да сум ја оставела да плаче 2-3 вечери и ке се одвикне.Можеби е и во право.Купив и апчиња за прекин на млеко но си седат не отворени сеуште :)
     
    На Miss.Sweet и Kaetana им се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас преку ден му дадов тетрапак млеко, ама не го сака. Му ставив и Несквик во млекото и така не го сака. Ќе пробам после да му дадам млеко со гриз, ама во течна форма. Смачено ми да станувам навечер за да го дојам. А и веќе немам толку млеко како што имав претходно.
     
  20. Nikita7

    Nikita7 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2016
    Пораки:
    881
    Допаѓања:
    13.161
    Пол:
    Женски
    И јас 5м ја имам истата мака незнам шо е тоа сон на 2н се буди и не дека цица само држи со устат не влече шо викаш од навика и сега решение?
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.