1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првите 40 дена со бебе - прашања, проблеми и предизвици на новите мајки

Дискусија во 'Канта' започната од Cka, 26 март 2016.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Eli23

    Eli23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    4.577
    Допаѓања:
    48.916
    Пол:
    Женски
    I kaj mene e taka, nokje non stop da i davam non stop ke cica.
     
  2. Rabbit

    Rabbit Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    45.678
    Пол:
    Женски
    И јас ја имам истата мака со ноќното цицање 21 месец, ќе побудалам. Преку ден само еднаш цица на ручек за заспивање и преку цел ден воопшто не ми бара, а нон стоп сме заедно ама за тоа ноќе душата ми ја вади на секој 2 саати. Планирам пролетва да ја одбијам ама како со толку цицање ноќе?!
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Треба веднаш да почнеш бидејки фаќаат жештини веќе
     
    На Rabbit му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мојот е 16 месеци,еве има еден месец како не му давам да цица навечер.Првата недела плачеше многу,пиштеше ама не попуштав ако срце ми се корне како го слушам да плаче.Ќе го милувам,ќе му пеам,го нишкав и ќе призаспие.Го сведовме цицањето еднаш ко ќе стане сабајле крај 6-6:30,потоа крај 10:30 и пак во 15:30 за заспивање.Навечер гледаме цртани исклучувам и му пеам,го милувам и си заспива.Цица за заспивање преку ден незнам тоа како ќе го решиме.Друго млеко не прифаќа и незнае денски да заспие без цицање ако не му дадам би седел буден и цел ден.
     
  5. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Kazete mi kako gi oblekuvate na ova vreme bebinjata? Na mojata i izlegoa crveni tockicki na vratot pozadi povrsinski ne znam dali i e zesko i mi e strav da ne ja nastinam. Od sto i se? Vrukanici se?
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Се поти ли? Помалиот син се поти и понекогаш му се појавуваат црвени точки кај вратот. Му облекувам боди по прерамки и маичка со кратки ракави. Ако е свежо врз бодито му облекувам маичка со долги ракави.
     
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    Не ти треба мн облека.
    Боди по кратки и одозгора блуза со хеланки или тенки тренерчиња.Утре ке било 32 степени така да никако дебела облека или хулахопки одоздола.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Se poti na vratot koga cica. Hulahopki ne sum i oblekla dosega. Nosi bodi na dolgi, spikozni i corapcinja. Sega ja banjav i se mislam dali i studi ili zesko i e. Jas ne sum merilo oti prezesko mi e i vo januari.

    Ovie crvenite tocki se vrukanici? I utre klima ke pustate? Oti doma pod 25 ne se simnuva temp...
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Да, вруќици се тоа. Обично малите бебиња не се потат ама избиваат на површина црвени точкички од топлото. Јас не би уклучувала сеуште клима. Облечи ја лесно, кратки ракавчиња, и немаш гајле.
     
    На ivi1987 и Cka им се допаѓа ова.
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.582
    Пол:
    Женски
    @Cka клима не пуштај во иста просторија со бебе.Можеш да ја пуштиш да издува,да разлади а бебето за тоа време да е во друга соба.

    Ако се шпикозните со ногарка(затворени кај стапалото) тогаш чорапи не и требаат особено не ноќе.Чорапите стегаат и не дозволуваат крвта правилно да циркулира.

    Допри и го носето.Ако и е ладно тоа значи и на телото и е поладно.По дланките и стапалата не се ориентирај.Некој има цел живот ладни раце и нозе.

    Утре ако биде над 30 степени не ти требаат 2 слоја по долги ракави
     
    На Emilija0501, mariatim, ivi1987 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Dioora

    Dioora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2014
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    311
    Здраво мајки. Приметувам од вчера кај ќерка ми(3 недели стара) затнато носе. Го чистиме со пумпица. Нема многу секрет, речисои ич само во зависност од положбата во која се наоѓа и се затнува носето. Вчера баш пред да приметам ја носев прв пат на педијатар, ја слушна педијаторката .. Рече се е ок. Ке земам после солени капки од галафарм, се надевам не е ништо.. :worried:
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.592
    Kako cistite nose? Jas imam pumpica ama nisto ne izleguva a zatnata e.
     
  13. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    @Cka кај бебињата е нормално да делуваат затнати и да крчат дури и на грбот и градињата ко ќе ги држиш така да звучи страшно и може до три месеци да трае тоа т.н. чистење. Еве и јас со моето трето искусна од претходно пак паники кревав за тоа. Одвреме навреме насабајле капни по една капка солена вода и зсдржи на стомаче кратко и после пробај со пумпица. Сепак да не е често и да е секогаш стерилизирана пумпицата :)
     
    На ines.h, Cka и Kitten им се допаѓа ова.
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Бебиња до 3 месеци е нормално да крчат, наводно се чистеле од плодова вода. Освен физиолошки раствор во носето не ставајте ништо. Со пумпица пробајте но не се баш ефикасни, а за аспиратор ви е рано да користите.
     
    На joy1, Miss.Sweet, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    @Cka @Dioora, и кај мојата истиот проблем има месец и пол. Јас почнав да ја чистам со шприп со физиолошки. Прскам со шприцот и потоа влечам со пумпица. Првиот пат искочи секрет. Денес немаше ништо.
    Еве едно видео, само за оние со желудник !!!:D
     
    На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, Girl-Rabbit и Cka им се допаѓа ова.
  16. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Прво ставам аква марис солена вода да и омекнат а после влечам со пумпица
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Девојки само што се породив со царски, и нели млекце иде покасно ,значи имам млеко ама пошто е на почеток е помалце .
    А бебево е гладно па од страв да не остане недохрането купив и прихрана и му давам и од неа и од млекцево.
    Прашањето ми е -што мислите дали е лоша постапката би го одвикнала ли од мајчиното ако вака му давам напоредно и од тоа и од тоа ...барем додека ми дојде количински доволно?
     
  18. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Ставај го прво на града да влечи колку има ,па после ако ептен плака давај дохрана.И јас така правев додека да надојде млекото.Сега само цица бебето и сме без дохрана.Дури една недела беше само на адаптирано,оти примав лекови-се измолзував и фрлав.За одвикнување не би требало,само користи од цуцлите кои тешко течат.
    Мислам дека така е правилно,сигурно нема да оставиме бебе да биде гладно,ако уште не е надошло млекото...
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  19. *Ѕвездичка*

    *Ѕвездичка* Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2016
    Пораки:
    335
    Допаѓања:
    302
    Пол:
    Женски
    За да ти надојде доволно млеко, треба да форсираш што е можно повеќе доење и на почеток после доење измолзувај се. На бебето тие денови доволни му се 60мл млеко, а верувам дека толку имаш. Пробај остај ад, дои на 2 часа и види дали бебето ќе спие, дали е задоволно, дали полни пелени. Ако е така, доволно му е твоето млеко. Многу течности, варена пченица, боза. И јас сум со царски, сега сме два месеци, ад до сега немам дадено. Со среќа :)
     
    На ines.h му/ѝ се допаѓа ова.
  20. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    166
    Mamicki sw porodiv carski na 16ti. Vcera.ne pustija. Prvo dete mi e I panicam. Go fati malku zoltica u go soncaa I toa bas denot pred da si dojdeme. Epten se osvezi I mnogu ubavo I cicase I se. Arno ama mu se poremeti denot I nokta. Potoa cela nok me igraese,ocite otvoreni I bara ssmo cicka I ne spie. I vcera si dojdovme pak isto. Snosti do 3 ne zaspa , samk saka da cice. Potoa koga zaspa sabajle vo 8ipol stana vo 12'i nes. Pak cicase I pak zaspa I ja uste nema stanato. Normalno li e tolku da spie? Kako da mu go smenam rasporedot za den I nok? Da go skornuvam li da.cica? Mnogu mie strav da ne mu e nes
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.