Првото самостојно патување

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од DevojkataO, 10 декември 2017.

 1. DevojkataO

  DevojkataO Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  31
  Луѓенца имам 19 години и сакам да одпатувам до Хрватска сега по новогодишните празници..сама бидејќи немам со кој,а таму имам братучедка која ме чека со раширени раце..Веќе се договорив со неа, но на моите не им кажав сеуште ништо..Страв ми е од нивната реакција, но јас сум спремна само уште да тргнам. Страв ми е и да одпатувам сама иако ќе одам со автобус од Скопје дирекно до Загреб. Прв пат треба да патувам сама во странство а многу сакам и имам шанса да прошетам токму сега, но се плашам од манијаци...Па ако некоја девојка патувала сама нека пише искуство или нека каже некој совет..Благодарам однапред :)
   
 2. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.067
  Допаѓања:
  263.121
  Пол:
  Женски
  јас на 17 год патував сама до Германија,значи мн подалеку од тебе а и помала бев :)
  незнам од што се плашиш.Си вадиш карта,добиваш седиште и уживај во патувањето.Напорно е ама тоа е
   
 3. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.008
  Допаѓања:
  6.904
  Пол:
  Женски
  Јас на 15 години патував сама до УСА. Сменив неколку аеродроми, чекав по неколку саати на секој и ништо не ми беше.
  Две години подоцна пак летав со преспивање во Лондон и од жал со мене завлечкав луѓе од Балкан што не знаат англиски да им помагам во снаоѓање низ аеродром и при пополнување формулаи и слично.
  Само корист можеш да имаш од одење сама зијан ич.

  Не знам од какви манијаци се плашиш ама автобусот ќе биде полн со луѓе кои ќе патуваат со тебе.
  Убаво да си поминеш.
   
 4. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.629
  Пол:
  Женски
  Првото мое самостојно патување беше некаде во петто одделение со автобус од Ск. за Бт. Ми беше некако чудно, ама и досадно дека сама. Кога стигнавме во Битола, требаше да ме чекаат наши пријатели, кај кои уствари бев на гости, ама баш кога стигна автобусот, а доцнеше многу, луѓето ги немаше на автобуската, чекале и не знаеле шо е работата, па отишле до Ат пазар, да проверат да не случајно таму застанал автобусот, а мене во моментов коа видов дека никој не ме чека, ептен ми стана шубе. Почекав малку на автобуска, тука беа и возачите, причекаа додека да дојат луѓето, за среќа брзо дојдоа и се среди работата.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.