1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Ohoo super:) na sleden pregled sigurno ke se vidi nesto:) Cestitki i so sreka:)
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Ви се намалија ли мачнините и гадењето после 10 недела? Или само ме лажат по апликацииве :)
     
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mene posle 12ned mi gi snema voopsto
     
    На ajaja95 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.361
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Kaj prvata bremenost so sin mi do 14 nedela povrakjav mnogu, posle malku podobro. A sega seuste sum katastrofa me boli zekudbikot povrakjam mucnina nisto ne mi se jade vekje.Do koga samo gospod znae.
     
  5. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Мене ми почнаа мачнините од 7-8 недела, а еве сега сум скоро 14 недела и можам да кажам дека скоро и да ми поминаа. Некој ден се чувствувам помалаксана и ми се гади по малку, ама тоа не е страшно. Претходно ми беше многу тешко, некои денови не можев на нозе да стојам, ми се темнеше пред очи, ме избиваше ладна пот, ми се гадеше, ништо, освен лепче не можев да јадам и постојано повраќав кисел желудочен сок. Се надевам дека мачнините нема да се вратат.
     
    На ajaja95 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Мене ми е баш така едвај се движам од мачно и нонстоп цело време ми се гади и ми е лошо немам енергија и концентрација за ништо. Ни на работа немам ич сила.
     
  7. PrincessLea05

    PrincessLea05 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2018
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    210
    Пол:
    Женски
    Феминкици, прв преглед Мк ќе ми е, на што да внимавам и кои прегледи да ги направам? Како избезумена сум.
    Да си се цитирам и тука оти цо др тема не наидов на одговор:(
     
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    Ништо само ехо. И докторот ќе ти кажи. Мене само ехо ми направи и тоа на стомак не вагинално и ми рече витамини да пијам и толку.
     
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nisto samo vaginalno eho ke ti napravat I tolku posle nekade vo 8ned jas pravev krvna slika I urinokultura
     
    На PrincessLea05 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. lizaname

    lizaname Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Здраво јас прв пат пишувам овде, бев убедена дека еден ден ке пишам а господ таа срека ми ја даде оваа година. Јас сум со инсиминација од денес во 8 недела некој потешкотии немам ни гадење ништо освен болни гради. Е пред недела доста ми е подуен стомакот и гасови а неколку дена осекам нелагодност во долниот дел кај јаниците не е некоја болка но е чудно на преглед бев петокот се е супер си напредува има срцева реакција ми даде утрогестан навечер вагинално и насабајле орално
    Дали е нормално ова чувство некој да ми посочи се плашам ама знам дека господ ке ми го чува
     
    На Karmina1989, lavica82, mamaJana и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Gili B.

    Gili B. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2018
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Pozdrav, jas sum Nova I ovaa mi e prva bremenost.
    Za zal mnogu povrakjam nitu mozam da jadam ni da pijam se povrakjam
    10 nedela sum I lezam skoro 3 nedeli vo bolnica I se plasham deka ke trae dolgo vreme... please help !
     
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Jas vleguvam vo 11 nedela i se ostana isto, aplikaciite ne lazat definitivno :)
    Imam takvo losenje gadno i macnini, ne povrakam ali ne sum sposobna za nisto. Pocnav i da ne veruvam deka ova ke pomine, a trebase da se namaluvaat od 10ta nedela. Plus pritisokot mi pagja na 80/50 navecer, vo kujna nemam vlezeno dva meseci, jadam samo kupecka hrana kifla so kaskaval strogo i se prasuvam ako potrae kako ke se izdrzi ova. Imam cuvstvo deka ke trae zasekogas i nikad nema da se oporavam od ova losenje duri ni posle bremenost :)
     
  13. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Леле жено ко себе да се слушам од збор до збор. Многу страшно, ни минута не ми е подобро, само чекам денот да помине. Одиш на работа ти?
     
  14. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    Ќе помине, кај мене помина после 14 недела, е сега уште неможам да јадам месо и јајца (еве веќе 17 недела како не јадам ептен ретко каснувам по пола стек) бебето си напредува одлично. Сега па не се осеќам како бремена :) само градиве ме болат многу и огромни ми се :smirk: др симптоми немам. Издржете ќе помини.
     
    На hello-kitty.90, Meckicja, ajaja95 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    И јас да ви се пожалам:) 8+4 сум, и две недели како ме држат мачнини, омалаксана сум и од кревет не можам да станам, храна не можам да смислам од што ми се гади а не можам да повратам, среќа не одам на работа иначе ќе бев струполена негде до сега :puke::D
     
    На ajaja95 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Сега имаш и повеќе енергија ? Кај лошо, кај глава, уште не можам до втори да се качам
     
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.080
    Допаѓања:
    20.836
    Пол:
    Женски
    Да и енергија плус ;) и на работа повеќе имам трпение со корисници, иначе ми идеше сите да ги отепам :devil: Стварно се осеќа подобрување ќе си видите (fingers)
     
    На baby 5, Vaga~ и ajaja95 им се допаѓа ова.
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Одам, среќа канцелариска ми е работата и колегите ми се погодени па ги замолив да не јадат во канцеларија ништо додека не ми помине.
    Некој спомна енергија, заборавив што е тоа енергија 20 мин прошетка и со брз помош треба да си дојдам.
    Најмногу ми е жал имам кутре мало неможам да го измилувам миризбата на урина која што ја носи во траги на себе неможам органски да ја поднесам. Едноствно се преселив сама во спална соба од што ни сама не се поднесувам. Кога ќе прочитам бременоста е прекрасно доживување ми иде да го скршам телефонот.
    Само ова чувство да помине и ќе преживееме. Кај мене почна од 5 та недела со многу лошење, боловање земав на 7ма, а сега ми е десет пати полошо од 7ма недела. Иде како градација од лошо полошо. Ми иде да плачам да рикам, 24/7 ми е лошо.
     
  19. Imparkt

    Imparkt Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    пред една недела бев на гениколог да го потврдиме позитивниот тест но немаше уште срцева реакција докторката баш ништо не ми објасни мора да ја сменам ниту ми кажа за колку време следен преглед ништо а јас возбудена и не прашав само да бремена си добра широка торбичка толку. И сега како се рачуна која недела сум ?
     
  20. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Исто, се ми мириса дома се ми смрди не знам каде да се наденам. Ама зошто не продолжи боледување комисиски или земи пак? Верувај сосема е друго дома кога си...посебно на топлово