1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Што е разликата со приска?
    Што е подобро да се направи? :)
     
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Приска е обична статистика. Ништо не кажува.

    Верифи и нимфти се тестови кои откриваат хромозомски аноналии со 90% точност.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Приска е само математичка формула со која добиваш некои статистики. На пр во резултатот стои имаш висок или низок ризик но не и конкретно дали бебето има некое генетско нарушување.Нифти и ферифи се тестови со голема прецизност и се праќаат некаде во странство, не се работат кај нас. Меѓутоа се многу скапи. Обично им се препорачуваат на лица над 35 години или ако на првиот скрининг или на приска се види неш сомнително или ако има во фамилија болни од генетски нарушувања. Како и да е јас не направив ни приска, матичниот ми рече нема потреба, бидејќи со него нишш конкретно не се дознава. Она што ти е тебе битно сега е на скринигот да се види дали има бебе зачеток на носна коска и да се измери нухален набор. Според овие мерки матичниот ќе ти даде насоки за понатака. Исто, поефтина, а мн сигурна варијанта е аминоцинтезата, ама тоа е инванзивна метода со која се зема примерок од плодовата вода. Ова е ептен ако има некои сомнежи за одредени аномалии. Јас немам искуство со ниеден од овие тестови, ако те интересира поконкретно на форумов има многу што правеа, па нека те известат за детали.
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите за одговорите и одвоеното време,ќе прогуглам пак убаво. Денес матичната ми рече дека таа ќе мери нухална транслуценца и назална а дека приската била по законски задолжителна. За овие две не ми спомна. Да не се на база free sell dnk? Ќе погуглам утре поубаво :*
     
  5. Gili B.

    Gili B. Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2018
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    477
    Пол:
    Женски
    Dali I vie imate cuvstvitelni gradi I nekoi soveti koi pomagaat... jas imam premnogu cuvstvitelni gradi nemozam ni gradnik da nosam so pernica pod gradi spijam:sweat:
    A tek na pocetok sum... nekoj soveti? Poz.
     
  6. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Ќе помине со тек на време, барем кај мене помина.
     
  7. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Феминки 5-6 недела најверојатно сум (според последна менструација сум 7+6, но бидејќи е касно зачнато а и според ехото гинекологот кажа дека сум 5-6 недела). Освен со чувствителни и отечени гради имам проблем со стомакот, цело време се осеќам како подуена, како балон пред пукање, не јадам многу но и тоа што ќе го каснам осеќам се лепи за мене и ми тежи. Немам проблем со столицата (еднаш до два пати дневно), не повраќам но чувствувам гадење и како да имам некој горчлив/бајат вкус во устата. Ми смета подуваноста изгледам како да сум 5 месец а не втори :worried: А и немам волја за ништо, само за лежење. Од лекарства земам утрогестан, премама дуо и магнезиум 400мг. Ова со подуеноста ми е поизразено од кога ставам утрогестан или ми се причинува и дали некоја друга има ваков проблем?
     
  8. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Од утрогестанот ти е подуен стомакот. Јас кога ставав во 9 недела мислам стомакот ми беше голем колку сега во 21 недела.
     
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    13 недела влегувам морам да ве утешам дека мачнините и нагоните се стишија, енергијата полека ми се враќа. Тоа не значи дека не ми се лоши, туку дека можам од кревет да станам и да функционирам колку толку.
    Сепак има денови каде ми се враќа силниот степен на лошење али не е секој ден.
    Значи ќе биде :)
     
    На Meckicja, lackygirl, PeachGirl и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Здраво мешиња, 10та недела сум ама веќе месец дена се мачам со ужасни мачнини, завршив во болница 4 дена на инфузии и дур бев таму бев ок имав и сила, ама еве веќе три дена сум дома апетитот ми се врати ама немам ич сила, штом постојам 5мин и готова сум да паднам, хемоглобинот ми беше ок, може ли нешто да му штети на бебчето омалаксаноста и немањето ич сила? Извинете на долгиот пост.
     
  11. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Mене ми ги препишаа овие капсули и сум презадоволна,крвта ми ја направија сварно јака и имам многу сила од нив.Потребно ти е да пиеш витамини и минерали,ти препишаа ли нешто да пиеш?
    одмарај и многу овошје зеленчук конзумирај...прво тромесечие е најтешко но ќе помине не се плаши...Се издржува се за најмилите :l:
     

    Прикачени фајлови:

    На Vaga~ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    @Vaga~ и јас сум 10 недела и сум многу исцрпена, немам сила за ништо..10тина мин да фатам нешто и веднаш се изморувам..ама еве и др.трудници пишаа дека е нормално така да останува да одмараме и да чекаме да пројде..
     
    На ***Najsrekna*** и Vaga~ им се допаѓа ова.
  13. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    не се секирајте се ќе помине...не сме болни бремени сме.:):l:
     
    На elimkd, bella.s и Meckicja им се допаѓа ова.
  14. ajaja95

    ajaja95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    352
    Пол:
    Женски
    Нормално е, посебно тие 8,9,10,11 недела се најтешки. Само одмарање, боледување ако треба, полека станување да не ти се сврти и многу вода. Со сила ако треба, ако повраќаш електролити. Најбитна е водата.
     
    На bella.s му/ѝ се допаѓа ова.
  15. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Јас ја почнав пред неколку дена деветтата недела,вчера и денес сум добра. А претходно,гадење,повраќање,немав никаква енергија. Денес си станав рано,почнав со пракса па се погодивме три трудници. :D една од сестрите само не нуди цедевити,овошје :D Се надевам дека тука ќе престанат мачнините.. Само да не ме фати некој вирус... @FreeMind ој жено ми дадее надеж со постот :*
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Не ми препишаа ништо плус витамини, само едни чепчиња примам за лошењето за да можам да јадам,ама мн се успаничив зашто до вц едвај станувам да одам ама ваљда нормално е..:sweat:дијагнозата од болница ми е hyperemesis gravidarum.
    Се надевам ќе помине ова мачново па да почнеме да уживаме во бременоста :):*
     
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Мила несакам да те плашам али 10та недела ја поминав најлошо заедно со деветта. Од 11 верувај ќе се намалат и ќе бидете подобри за степен потоа од 12 уште подобро.
    Ајде на крајот сме од најлошата епизода ваљда на бременост.
     
    На Meckicja и LoveHope им се допаѓа ова.
  18. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Имам одвратно чувство во устата како после повраќанње, немам киселини, немам мачнини а тоа чувство како нешто расипано да имам во уста, не минува и не минува.пробав и со бонбони и со мастики и ништо не помага..цело време ми се прави многу плумпка која ми е гадна да ја голтнам и цел ден само плукам..кажете некое чаре..
     
  19. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Пробај со кока кола мене тоа ми помогна многу.
     
    На anita123 и bella.s им се допаѓа ова.
  20. lizaname

    lizaname Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2014
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Jas po kalendar sum veke 10 nedela macnini nekoj nemam ama mrzlivost i bez sila eden ton gore dole mi e se dobro osven teroidnata sto mi e ripnata pa mi ja zgolemija dozata na etirox pa si ja prepisuvam mrzluvllivost na nea, od vreme na vreme cusno custvo vo jajnicite potocno dolniot del od stomakot ne e bolka ne e grc nesto izmegu samo cusno custvo normalno Li e