1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156

    Јас и онака не пијам кафе, па сега немам потреба.
    Дали некој има како мене со постојано чувтсво на нешто неубаво во уста? Како благуњаво нешто, ме нервира многу. Кога јадам е ок и после тоа пак исто. Поради тоа и не поднесувам благо, не можам да јадам ич, пред да останам бремена јадев благо и многу сакав газирано, сега од ова чувство неможам да смислам ни тоа ни тоа.
     
    На aceee99 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.511
    Допаѓања:
    144.239
    Да јас го имав тој вкус во устата. Некој бљантав, без веза беше.
     
    На paleska3 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Ма и секаков мирис ми сметаше,штом ручек се правешр бегав од кујна...
     
    На FreeMind и paleska3 им се допаѓа ова.
  4. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Јас сум 19 недела и уште сум си со тоа чувство во устата..во првата бременост немав ама сега мислам до крај ќе е така:puke:
     
    На paleska3 и aceee99 им се допаѓа ова.
  5. Adeline

    Adeline Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    1.912
    Допаѓања:
    4.593
    Пол:
    Женски
    Мене ми е многу изострен осетот на мирис, дали се осеќа некоја буквално како балон? Стомакот ми е ептен подуен
     
  6. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    Добро е значи не сум сама, не ми се верува какви се промени носи бременоста. Само некако потајно се надевам дека мачнините и ова чувтсво во уста ќе престанат после трети месец
     
  7. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    девојки, што правиме со овие пусти хормони :/ :D страшни се, често сум нервозна. Чудно е што не менувам расположение често, ме држи една таква грда нервоза (без причина) што мислам дека ке убијам некого и буквално СЕ ми смета хаха со што да ги смириме овие хормони дали имате искуство некој?
     
    На Meckicja и FreeMind им се допаѓа ова.
  8. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Ајде официјално добро ве најдов. 5+5 срце си тупка:) ми дадоја плус една инјекција прогестерон депо ради кафеното и си продолжувам со дабрестон 3×1 и фемибион. Поспана сум само и вчера верувале или не само плачев. Што од за прегледот денес што од што не знам,ама многу сум растревожена;(. Ќе мениме знам:*
     
    На hello-kitty.90, paleska3, Meckicja и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Mene ovaa nervoza me fati sega skoro I nisto ke si ja trpeme vit b6 probaj napij se koga veke ne se izdrzuva nervozata
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. paleska3

    paleska3 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2013
    Пораки:
    1.204
    Допаѓања:
    3.156
    @Happyinlove, @Aleksandra789 исти сме сите, хормоните лудуваат и мене често ми е криво што сопругот си го добива а не е крив за ништо. Среќа ме разбира па не ми се лути. Во такви моменти гледам одма да помислам на животот што расти во мене и колку сум благословена со тоа, па одма ми поминува.
     
    На flower55555 и Martka им се допаѓа ова.
  11. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    Девојки, денес на преглед испадна се ок 5 недела, но на јајникот се појави циста и зголемен јајник. Некој со тоа искуство? Иначе сум со ин витро постапка
     
    На Adeline му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Со лесно:). За цистата не се секирај ништо не е страшно ке си исчезне со самиот порајѓај,за зголемен јајник не знам што би било ама доколку докторот ништо не искоментирал не паничи,подобро е некогаш помалце да знаеме.
    Јас сум со болки во половина над задникот,ама мислам од многу лежење дека ме боли:)ептен на лежење му ја удрив,ама ми прија многу сум поспана:yawn:
     
  13. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    Мојот матичен ништо не рече.. утре ке видиме док што ме правеше ивф ќ. Страв ме фати ептен
     
  14. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    Девојки, мајки, вие со низок притисок,како го решавате? во прва бременост ајранот мн ми помагаше ама сега не. Синоќа мислам лебдев во кревет до синко додека спиеше. Пиев и ајран, пепси, вода..ништо не помогна. Едно време толку лошо ми беше што повратив. Дајте идеја како да си помогнам.
    Ќе одам и апарат за притисок да купам па може и да ми препорачате кој е добар.
     
  15. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Stavi malku sol vo edna casa voda I ispij ja vodata mene toa mipomagase na pocetokot
     
  16. Santaa

    Santaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2015
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    357
    Пол:
    Женски
    ќе пробам фала ти, иако ајранот р со сол ама не помага. Еве и денес ми е така
     
  17. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Probaj stavi okolu pola lazicka sol vo vodata
     
    На Santaa му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Да си прашам јас тука кај најискусните:)да не бидам параноик,но изгорен човек еднаш па само си барам симптоми. Многу сум само поспана 6+2 сум од мачнини само ако не сум вечерана знае од сабајле лошо да ми е,кафе турско го отпив,цигарите ги фрлив. Кога слушам читам дека трудница без поврајќање и мачнини не било на убаво коса ми се крева,ама па си викам секој индивидуално па до 06.10 кога ми е следната контрола гледам повејќе да сум во вертикала и да одмарам.:l:
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Не му ја мисли многу. Секоја жена си е посебен случај. Јас повракав по 6/7 пати на ден, уште од позитиван тест, па имав спонтан во 7 недела. Не мора тоа ништо да значи. Уживај си.
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  20. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Немој воопшто да се замараш со муабети од страна. Јас ниту еднаш до сега не повратив, или пак осетив мачнина. Од ништо не ми е лошо, апетит нормален како и до сега, никаков мирис не ми смета, секојдневно сум цело работно време на нога, па еве влегувам во 16та недела со скоро школска бременост (со исклучок на проклетата бактерија што ми ја најдоа).
    До 10та недела бев како дрогирана од што ми се спиеше и тогаш едвај некако успевав да отидам на работа и да се вратам, ама и тоа помина. Уште ми се спие, ама сега функционирам скоро како пред бременост. Се надевам дека се ќе продолжи вака до крај.
    Мене се уште ми викаат дека сум среќна што ми е вака, и докторката на секој преглед ми се смее кога ќе речам дека не се чувствувам баш трудна.
     
    На Happyinlove, elimkd и paleska3 им се допаѓа ова.