1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Јас правев 1 месец пред да забременам и микробиологија и пап се беше уредно.
     
  2. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Мешиња бевме денес на контрола 7 недели и 3 дена,сме пораснале од4.4 на 12.3 мм.хеххе.Го видовме и срценцето си чука,ни дадоа да направам крвна слика од понеделник.И така.Позз од нас. :* :*
     
    На chache87, LusySkyDiamonds, slucajna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Убаво, леле баш се радувам за срценцето твое...Мене матичниот ми е отсутен а едвај чекам и јас да го чујам срценцево на моево :) ајде препорачајте некој на приватно да одам?
     
  4. Devojka100

    Devojka100 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    154
    Пол:
    Женски
    Sakam da ve prasam edno prasanje bremena sum 11 nedela pa sega vo vtornik mi dade doktorot upat za skopje za priska1 da mi zemaat krv od vena pa neznam dali treba na gladno da mi zemaat krv i dali smeam da jadam ve molam za sovet odnapred blagodaram
     
  5. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    ПРИСКА како што сум читала не влијае на тоа. Слободно јади си
     
  6. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Тинче, многу ми е мило што го слушна срценцето, сега можеш да бидеш помирна и да си уживаш. Дај Боже и ние да си го слушнеме и да биде се како што треба :)
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2017
    На Nora.A му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.192
    Допаѓања:
    29.842
    Пол:
    Женски
    Јас проверував во 12та недела заедно со брисевите, па матичната ми напомена да бидам гладна и да отидам порано. Е сега ти дека одиш Скопје, најдобро е да се јавиш до кај матичниот гинеколог да си прашаш па најубаво ќе ти каже.
     
  8. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Јас приската ја правев попладне, после работа отидов, на ГАК замаат крв за приска до 18 часот, и нема никаква врска дали си јадела или не затоа што тоа не е класична крвна слика и резултатите не зависат од тоа дали си била гладна или не. Ми рекоа само дека е важно мерките од ехо и замањето крв да бидат во еден ден, тоа најмногу влијаело на конечните резултати.
     
  9. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    Немам правени такви испитувања и не занам јас треба да одам на скрининг на 4д во 12недела наредната недела е сега вака имам еден проблем кој претходно не сум го почуствувала ,вцера ми се случи една силна вртоглавица мислаев гостово ке се онесвестам за секунда и нозе и раце ми се пресекоа се блокирам цела баги се испалсив инаку сум 11недела па би ве замолила за некој совет нормално било главоболки и втроглавици ама јас се доста исплашив пошто сум сама дома сопругот ми е на терен си доага во четврток од терен па сум малку збунета..поздравче месиња убав ден и совет пишете ми некој..
     
  10. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Случајна немој да се грижиш многу кажуваат дека имаат вртоглавици во бременост. Гледај да имаш нон стоп до тебе нешто благо и сокче, може ти паднал шеќерот. Одмарај си и не станувај нагло, пополека само, мене ми се има случувано пред да останам бремена :) поздравче
     
  11. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Девојки јас утрово имав исцедок со модро кафеава боја се испласив ептен засто зад мене имам еден спонтан и отидов веднас на лекар. Сум ептен во рана бременост 4+4 но сепак си ја видов црната тоЧка внатре во матката :) . Ми кажаа апсолутен одмор барем една недела да видиме како ке се одвиват работите и ми дадоа вагиналетки PROGEFFIK 100 да ставам навеЧер. Дали вие имате слуснато за овие вагиналети? Ми рекоа дека се за поддрска,јас прв пат слусам за нив ама не сум во МК, можеби овде дават такви. Молам бога овој пат да биде како сто треба :hai:
     
  12. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    Ке си одмарш нема да се напрегаш и ке си ја примаш терапијата како што ти кажал докторот тие вагиналетки се највероватно за подршка и не се секирај се ке биде во ред ,лесна и убава бременост,честитки за тебе.
     
  13. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Како си се зареков повеќе ништо нема да кажувам :x :) Утрово имав страшни нагони за :puke: дури и ми се слоши... А мислев ќе ги одминам... Што е тука е, мора да се издржи за нашите малечки, ако знаете некој лек помагајте :)
     
  14. lavaleta

    lavaleta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    И јас имам сличен проблем, иако веке сум 14та недела, сеуште повракам... но ако претходно повракав секој ден , сега на 2-3 дена еднаш - лекот го најдов во плазма бисквитите и некои незачинети крекери - мене навистина ми помагаат за да се ублажат мачнините :)
     
  15. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    chache87 јас и ти изгледа сме исти со симптоми. :D :D и јас на истото се радував ама не долго.Јас преку ден не чуствувам ама буквално ништо,ама затоа кога ке си легнам навечер еве неколку дена маки мачам не можам да заспијам од толку што имам нагон за :puke: .Ама се надевам дека брзо ќе помине.
     
  16. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    Друштво како сте јас сум во 11 недела ама овие денови имам како некое боцкање и печкање во долниот дел од месето односно во јајниците и имам болки во кичмата као стоите вие со болки молам за совет ако може да споеломе искуство.поздрав и убав ден ве нема нешто никој не пишува ништо.
     
  17. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    Девојки имам едно прашање за вас, бев на гинеколог ми потврдија бременост тогаш бев 5та недела и докторката ми кажа дека плодот имал неправилна форма не бил добро оформен т.е. не бил округлест но ми рече дека не е толку загрижувачки бидејќи уште сум во раните недели и дека ќе се оформел само за 10 дена да сум одела на контрола да го слушне срценцето дали чука веќе сум влезена во 6та недела дали на сите ви кажуваат во таа недела се слуша срцевата акција и какви апчиња ви препишуваат?Мене ми препишаа фолна киселина и утрогестан.
     
  18. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Драга ели03 само без нервози и стресови,јас кога ми ја потврдија бременоста бев скоро 5 недели,и матичната ми рече да пијдам за срцева реакција за 2 недели.Ама нас некако не ни се погодуваа смените таа работи само од сабајле,а и јас бев тој период од сабајле на раб.Кога конечно успев да се сменам на раб појдов на гинеколог срцева реакција имаше и бев бремена 7 недели и 3 дена.Откако ми ја потврдија бременоста пијам само фолна и б-6 витамини.Др ништо не ми рече.Мислам дека кон крајот на 6-та недела веќе би требало да има срцева реакција.
     
  19. eli03

    eli03 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2012
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    3
    А за неправилна форма на плодот дали сте слушнале нешто такво :/
     
  20. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Ели твојата ситуација ми личи на мојата, имам пишано погоре, отидов на 5 недели и ми кажа дека е подоцна зачнато и дека обвивката има неправилна форма. Кај мене беше најверојатно од грчевите, ги имав многу, ми дадоа магнезиум, фолна и утрогестан. Опушти се и уживај си,примај терапија и се ќе биде добро, и јас се загрижив но не се ни гледа плод на 5 недели, камо ли да има неправилна форма... Многу е рано