1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Кринон до 8 недела ставав. Пролутекс се боџкав до 9 и цикло прогинова исто. Имприлот го допив и почнав со прегназон. Сега сум 12+5 и од терапија имам аспирин 100 и прегназон. А скрининг ми закажаа во понеделник на 13+2
     
    На Vaki86 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Ок.. Фала ти Адамс за брзиот одговор
    И јас продолжувам со аспирин 100 и центравит пренатал, кринононот ќе го ставам до 12,естрофемот до наредна недела
    Скрининг се прави од 11 до 14 недела така?
     
  3. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Да ама и зависи од плодот коли е пораснат и развиен. Јас во понеделникот бев и докторот рече може уште малку да порасне другата недела ќе правиме
     
  4. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Аха, ок
    Добро во секој случај подобро да сум порано па ако треба повторно ќе одам;)
     
    На Andonia и Adams им се допаѓа ова.
  5. Taurus91

    Taurus91 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,
    Od koga imav pozitiven test , po nekolku dena mi pocna krvarenjeto i imav odgovor tuka da ne cekam i da otidam vednas na doktor. Otidov i mi rekoa deka imam bazen,obvivka no vnatre nema nikakov plod. Obvivkata bese razviena spored periodot na bremenost. 2 dena dodeka ja cekav operacijata mislevme deka ne treba da zemam nikakvi lekovi i umrev bukvalno od bolki. Vcera me pravea i pomina se dobro i mi rekoa deka imam odlicna matka i deka ke mozam da ostanam trudna za 6 meseci. Nedaj boze nikoj od vas da go pomine ova loso iskustvo. Dali vi se slucilo nekogas? Dali imate sovet , kolku vreme treba da cekame za seksualen odnos? Fala mnogu i se najdobro...
     
  6. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    kiretaza pravese?
     
  7. Taurus91

    Taurus91 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Da, primiv i inekcija odma posle toa.
     
  8. malooto

    malooto Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    640
    Допаѓања:
    380
    ako moze da te prasam dali bese bolno i kako te pravea izgleda i jas ke moram i dali ti kazaa dali moze da ima nekoi posledici?,i ako moze da mi kazes kolku te cinese se mislam dali na drzavno ili privatno
     
  9. Taurus91

    Taurus91 Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2019
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ne bese bolno radi toa sto imav celosna anestezija, mene mi bese bolen procesot dodeka cekav. Inaku procedurata traese 5 minuti,se razbudiv i vednas se vrativme doma. Bev na drzavno kaj dr. Marjan radi toa sto e mnogu dobar i me cinese 700 denari so upat I osiguruvanje. Mi rekoa pregled za 4 nedeli i deka nema da imam problemi za bremenost. Nemoj da se plasis,nema posledici. Sega sum dobra i zdravje se nadevame na najdobro.
     
  10. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Здраво мешиња.
    Да прашам пиете кафе и ако да по колку дневно?
    Јас обожавам кафе, ама како прочитав дека е штетно сега само по едно дневно?
     
  11. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    До скоро ми сметаше дури и мирисот од кафе. А сега веќе не и пијам по 1 дневно
     
    На S.o.F.i и Andonia им се допаѓа ова.
  12. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.207
    Допаѓања:
    23.986
    Не ти смета кога пиеш? И јас пиев по 4 кафиња, ама од кога останав трудна ич не можам да пијам. Едвај 1 ако испијам полека во цел работен ден.
     
  13. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Немам уште никакви симптоми и мислам дали е се во ред со мене:^). Првиот пат кога останав трудна ми сметаше кафето и некои јадења, а сега ништо.
    Немам ама баш никакви мачнини, што знам можеби е уште рано 5+ сум:?:
     
  14. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    Би ти пишала и јас , го минав истото пред една недела , биди силна и не се секирај тоа е најбитно ќе биди се ок нема никакви последици . Не е болно ич прекратка процедура 5-10мин , мене повеќе психички ме уништи чекањето , исто ми рекоа да почекаат неколку дена јас веќе почнав да имам крвав исцедок ама они си чекаа да не ќе се исчистам сама , ама повеќе беше заради што беа неработни денови немаа тим од анестезиолог и останати на оделение , среќа на 3ден дојде др доктор ги подбра сите ме задржаа и одма ме однесоа во соба за интервенции под целосна анестезија бев одма после се разбудив два сати лежев таму и ме пуштиа дома и бев мн подруга и со нови сили и позитивни мисли , па за една недела ќе појдам кај матична да почнеме со некои испитувања сакам да проверам убаво се , а и јас бев во државна болница кај нас и не ми наплатиа ништо . Со докторот разговаравме и тој самиот ме советуваше отворено дека е подобро и за мене киретажа , детално да средат се.
     
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    2 пијам јас, не сум имала проблеми
    Во ред е не се секирај, не мора ни да значи дека ќе имаш. Дел од жените немаат, може и ти си во тие среќните. Еве јас скоро 11та недела сум, ни еден симптом не сум имала до сега. :angel:
     
  16. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    И јас како тебе обожавам кафе, од после трансфер пијам само по две обично и немам никаков проблем, гледам да не се повеќе бидејќи нема каде не прочитав дека кофеинот е штетен за плодот.
    Ако сакам и трето пијам безкофеинско иако не ми е баш убаво тоа. :)
     
  17. AnaRi

    AnaRi Активен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    На 10.05.2019 влегов во 12-та недела. Ама овие мачниниве и повраќањава никако да завршат :) има денови кога повраќам само еднаш, насабајле, но има и денови, кога повраќам по повеќе од 7 пати. Пијам б6 и антиметил, ама не помага. Б6 ме тера само на спиење и ми го симнува многу притисокот што доведува до главоболки. До кога ќе траат овие мачнини, и дали има нешто што би ми помогнало освен ѓумбир?
     
  18. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Здраво мешиња, :):hug:

    И јас сум нова тукаа :) Оваа недела сме во 4 како што сметав:))
    Во среда сум на преглед до сега не земам ништо ниту фолна ниту ништо.. дали да почнам нешо да си пијам или да си почекам после прегледот па што ке ми даде да си земам..

    Иначе на колку недели може да се слушне :l:?
    Имам и болки во долниот дел на стомакот не постојано, но знае да ме штрекне од време на време или да ме пресече.. некои ми велат нормално е се шири матката.. ваше искуство?

    Прв пат сум бремена и сум возбудена :) Со лесно на сите :hug:
     
    На betty oh, Thallia, VedaG10 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Andonia

    Andonia Популарен член

    Се зачлени на:
    2 март 2017
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.043
    Пол:
    Женски
    Подобро е да се слушнеш со докторот додека да отидеш како превентива што да земеш, јас така направив ми кажаа и послето бев на преглед.
    Срцето може да се слушне од 6та -9та недела,кај мене се слушна во 6та.
    со среќа и со лесно нека ти е
     
    На Thallia и Miss.N им се допаѓа ова.
  20. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Devojki do koga ke gi osekam ovie bolki i grcevi kako menstrualni..slabi se no mi pravat neprijatno da se cuvstvuvam..inaku 9 nedela sum