1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Јас сум 13+4 и се уште ги имам од време на време
     
    На Лаура82 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Не се секирај. Јас стигнав до 11+4, ретко ги имам ама сепак се јавуваат. И мене ме вознемируваат и покрај тоа што велат дека е нормално.
    Баш утрово имав на моменти. Ама мене и со вртење на коски од нестабилното време ми е проследено. Страшен метеопат сум, сега уште повеќе сум мислам.
     
    На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.888
    Јас до кај 12-13та ги имав, а сега (18та сум) од време на време болка во јајник чуствувам
     
    На Adams и S.o.F.i им се допаѓа ова.
  4. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.867
    Здраво мешиња:hai: како сте?
    Контрола имам закажано за една недела, едвај чекам.
    Имам слушано разни муабети, ама што мислите за лакирање на ноктите и за депилирање на надусните со вит крема, има штета:?: ? Или подобро да си купам ленти? :)
     
  5. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Мене ми препорача членка Лидера..во прав е сама си правиш крем од него ..едноставно брзо и нема толку киселина во него
     
    На Thallia и S.o.F.i им се допаѓа ова.
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    Jaс прашав и за лакирање, фарбање, и депилирање :tmi: Матичната рече нема штета па си ја слушам. :angel:
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.867
    Ајде ке почекам и јас додека да си прашам, да видам мислење да не ми е премисла подоцна.
    Не ми е за рацете, барем на нозете да ми се средени :lol: ме нервираат вакви пола налакирани8-|
     
  8. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.888
    Исто и јас, се лакирам и фарбам (со истата фарба од претходно без амонијак) депилирам надусници со ленто Веет, а мишки,раце и нозе со депилатор. Никако да се решам да отидам на топла депилација за препони и стомак:wasntme:
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Ние вчера бевме на првото ехо, го видовме ембриончето прв пат и срценцето го слушнавме... :l:
    Не сум доживеала поубав момент... Дури и сега додека пишувам ја чувствувам истата радост и возбуда... :inlove:
    За жал и едно хематомче ми најдоа... Ама засега не е страшно како што кажа докторот, да се надеваме дека плодот ќе расте и ќе се развива нормално, а хематомот ќе го снема...
     
    На Andonia, Lostinparadise, Lepoticata и 10 други им се допаѓа ова.
  10. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.867
    Која недела си @Thallia , многу ми е мило за тебе. (fingers)

    Јас додека да отидам на контрола ќе скренам. Значи два дена нема и третиот обавезно ми се појавува исцедок со сменена боја еднаш дневно. Синојка така пред спиење ме извади од памет. Значи незнам точно каква боја беше, дали ептен бледо розе или крем(facepalm)
    Во мала количина што не се приметува многу, ама доволно да ме извади од такт:worried:
    Некој од вас има ли болки во јајници, незнам дали е нормално ама десниот некогаш повеќе некогаш помалку ми реагира. Дали од промена на времето:^)
    Отсекогаш ми е поосетлив тој.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Седма недела сум јас :inlove:
    Болки во јајниците не сум почувствувала, само повремени грчеви ама тие ги имам од денот на ембрио трансфер, во почетокот беа почести, првите две недели до тестот, сега се поретки и поблаги.
    Исцедок имам од кринон гелот што го ставам секоја вечер, со друга боја или конзистенција не сум забележала досега,иако откако ми кажа докторот за хематомот почнав некако да се плашам и гледам и по три пати да не забележам нешто како што не треба :sweat:
     
    Последна измена: 16 мај 2019
    На S.o.F.i, duffi и Adams им се допаѓа ова.
  12. Lepoticata

    Lepoticata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Фолна се препорачува да се зема уште кога планираш да правиш бебе. Јас пиев фемибион 1 месец дена пред да почнеме со бебе, по препорака на гинеколог. И на самите апчиња си пишува дека се за од момент на планирање на бременост до крај на прво тримесечие.
     
  13. Lepoticata

    Lepoticata Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2010
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    543
    Пол:
    Женски
    Кофеинот е штетен по плодот и треба да се избегнува. Нема точна количина што е безбедна за плодот, затоа се препорачува да се исфрли од употреба. Дури и други продукти се препорачуваат да се избегнуваат како чај, енергетски пијалоци и сл. Замисли како делува кофеин на возрасен човек, и замисли кало би делувало на мало бебе во рана бременост. Јас пред да останам трудна прекинав со консумирање на кофеин, и заради мерак некогаш ќе се напијам безкофеинско кафе. Не е голема жртва, за таква награда.
     
    На betty oh и S.o.F.i им се допаѓа ова.
  14. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Вчера бев на гинеколог ми ги даде истите Фемибион па си почнав од денеска..

    Иначе не сум некој фан да пијам али сеа мора :)
     
    На Lepoticata му/ѝ се допаѓа ова.
  15. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.867
    Да имам читано дека не се препорачува во големи количини, и останав на едно дневно. Затоа и пишав тука за мислење.
    Не ми е проблем и воопшто да не пијам, само да биде се во ред.
    Чај пијам само од брусница и природен сок од брусница. :)
     
    На Lepoticata му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Kukle1

    Kukle1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Девојки јас сум во рана бременост со ИВФ,но ме наболува левиот јајник,секундарна болка како нешто да ме боцка за аекунда,а на контрола сум за 2 недели,дали е тоа нормално,секој симптом ме плаши после миссабортусот во 9та недела ве молам за мислењр :inlove:
     
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    Сасвим нормално, како и менструална болка ако осетиш, не се плаши. Мирувај и уживај си :)
     
    На Thallia и Kukle1 им се допаѓа ова.
  18. Kukle1

    Kukle1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Да имав и менструални болки поготово на денот кога требаше да добијам,сега се намалени,но ова боцкање во јајникот дури ме штрекнува :worried:
     
  19. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Девојки,

    Два дена имам болки во грлото се чуствувам како преладена земам чајчина такви раб, дали смеам за грлото од Др. Цаис од бонбоните што се?
     
    На Andonia му/ѝ се допаѓа ова.
  20. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    Devojki tie sto se so ifv da prasam ovie dva dena od krinot imam kako belo so crno ili temno kafeno kako topcinja, porano bese samo belo i nekako bev mirna deka toa e visokot od krinon gelot, dali e vo red ili da go baram doktorot, a imam zakazano vo vtornik kontrola.