1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Mislam deka s normalno i mene mi se pojavi kafeno i zatoa go zameniv krinonot so utrogestan..sepak konsultiraj se so doktorot mozrbi ke treba da se bocnes proluteks ili progesteron depo
     
    На Andonia и bella.gk им се допаѓа ова.
  2. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    Blagodaram mila se bockam so poroluteks, za sekoj slucaj ke se javam da pasam
     
    На Andonia му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nora.A

    Nora.A Популарен член

    Се зачлени на:
    17 април 2018
    Пораки:
    274
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    И мене ме фати настинка пред извесно време и за грло само пантенол ми рекоа дека смее..Е сега малку се лоши на вкус:puke:ама ми помогнаа.. Лимон, мед, чајче и ќе помине.. Тоа за грло и евентуално парацетамол ако се јави температура.. А за овие пастиливе што си ги пишала не знам, треба да се види во упатството
     
  4. Kukle1

    Kukle1 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Девојки имам сеуште болки во левиот дел од стомакот,дури и кога ми е полна вешиката како да ме боцка,дали има некоја искуство,мн сум исплашена,само на неубаво мислам ;(
     
  5. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да мислиш на неубаво. Нормално е тоа боцкање, пецкање, грчеви, подуеност, менструални болки. Се е во ред :)
     
    На maaitka, Andonia, Kukle1 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    Devojki se mislam dali da odam na gosti kade patot 2 casa vozenje so kola sega sum 7 nedela so ifv, se custvuvam dobro, ima li nekoj vakvo iskustvo ,ili da si sedam doma.
     
  7. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    ^Ех и ти како мене исто. Се чувствувам добро ама му иде во стаклено ѕвоно да се ставам. Само до кај моите одиме. Никаде на друго место. Пред два дена бевме со мм на матура. Ми се плачеше на глас кога видов колку скали треба да качам. Плус пушеа дома. Фитилот ми се запали мислам. Отворена беше терасата ама ме изеде нервоза. За два часа си заминавме. Пола од времето го поминав на стол на тераса. И си реков веќе не одам никаде. А здравје боже во сабота имаме свадба. Е сега тоа е дилемата, дали да се оди :D
    Јас сум чудо од карактер, си признавам.
    Грижа на совест имам ако мрднам некаде. И каде и да одам мешко себично го "повивам" со јакната за да не се гледа. Оти нели сите знаат за мојот тазе, тазе труднички стомак :D
    Јас мислам дека штом се чувствуваме добро да си функционираме нормално ама... Отсекогаш теорија ми одело повеќе од пракса :)
     
    На Andonia, Sesil, Thallia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. bella.gk

    bella.gk Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    429
    Допаѓања:
    685
    Пол:
    Женски
    I jas si vikam ako sme trudni ne sme bolni, ama pak ima nesto vo mene sto me predomisluva i neznam sto ke pravam,
     
    На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Исто се чувствувам и јас... Дајте охрабрување другите :)
     
    На Andonia и bella.gk им се допаѓа ова.
  10. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Isto sum i jas ..ama mislam deka e normalno
     
    На bella.gk и bela.m им се допаѓа ова.
  11. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    7.978
    Пол:
    Женски
    И јас сум со ивф, од кога дознав за позитивниот тест исто се однесував како вас првите недели. После и др.ме охрабри да почнам да живеам нормално. Тоа ми траеше Некаде до 12 недела, после и сама се опуштив. Обидете се да живеете нормално штом се си е ок.
     
    На Andonia, bella.gk и bela.m им се допаѓа ова.
  12. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Devojki 10 nedela sum denes odednas me zaboleja polovinite ne mozam da se navednam kako da me tati ishijas ..kazete mi sto da pravam i dali smeam da se mackam so nekoja mast
     
  13. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Нормална појава ти е тоа,се нешто ќе здоболува,држи 2 дена и после нешто друго фаќа:tmi:.Намачкај се со оној црвен коњски балзам,мене ме спаси он за болки и свиткај некое марамче околу половината.Напиј се и магнезиум,не дека помага кој знае што ама ќе опушти малце:mm:
     
    На Лаура82, Bonnie Top, Thallia и 3 други им се допаѓа ова.
  14. maaitka

    maaitka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    3.995
    Пол:
    Женски
    Здраво идни мајки :* :* :*
    Сакам да прашам кога почнуваат мачнините? Јас сум 5 недела и кога дознав дека сум бремена имав некои минимални гадења, ама сега немам а ехото ми е закажано за 9 дена па малку ме копка :)
     
    На Andonia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Уф биди среќна шо ги немаш. Јас имав од 5 недела мачнини и уште си ги имам а веќе сум 14+2 а сега имам и киселини многу уште малку и пламени ќе почнам да исфрлам :D
     
    На *malenavolena*87, Sesil, maaitka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    Аууу моево не се издржува како парализирана сум како и да мрднам болки...матичниот ми препорача магнезиум со б комплекс по потреба парацетамол и икиа лепенка си залепив ..но еве поминаа 4 часа а никакво подобрување.. утре треба да одам на контрола а јас не момам ни да се издепилирам ни да се избањам...дај Боже до вечер да имам подобрување
     
  17. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Нема правило дека мора да имаш мачнини во првото тромесечие,се е индивидуално. Јас сум осма недела и ни еднаш досега не сум почувствувала мачнини или гадење. Уживај си во овие денови, наскоро ќе го видиш ембриончето,а можеби и срценце ќе слушнете :)
     
    На S.o.F.i, Andonia, maaitka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Здраво девојчиња. Да пишам колку можам по скратено. Онаа сабота си дојдовме во Мк, а во среда ми беше првиот преглед.
    Ама јас скоро секој втор ден имав кафеава крв, иаку користам утрогестан вагинално двапати на ден. Ноќот пред прегледот имав и повеќе кафеаво значи целата испаничив и утрето цел ден по малку имав. Толку бев исплашена и ајде на преглед ме гледаше на ехо па неможеше убаво да види па ајде вагинално. Мислев нема срцева акција па целата се потресов, ама дека вагинално и неможев да видам ништо на екранот. Иаку ми речр срце си работи. И кажав за крварењето ми рече да ставам само навечер утрогестан и ми препиша еднаш неделно инекција прогестерон. Ми рече и дека касни плодот една недела јас треба да сум седма, а одговара за 6 недела.
    Некако не бев сигурна и доста потресени и маж ми вика ај да одиме до Ремедика да видиме и таму што ке ни кажат. И таму веднаш ме прегледаа истото ми го кажа касни една недела, има срцева акција. Ме праша дали ми р прва бременост му реков дека имав еден спонтан. И тој почна дали сум испитала се после спонтаниот му велам не само основните работи бидејќи нр бев со ништо запознаена. Ми вели ако пак не е во ред ке ти кажам јас што треба се да испиташ, не треба да имаш крварење. Некако се разочарав и многу ми е страв мислам нр сум жива, овие два дена немам крварење дали од инекцијата и гледам повеќе да одмарам.
    Па и настинка ме фати, се ми се собра :@
     
  19. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Денеска бев на преглед 6ипол недели сум.. на првиот преглед бев скрос ко дознав на 4 недели и беше рано само се гледаше бременост дека е (имено си одам во др град на приватно, бидејќи матичнава не ја бива, но мислев дека едно ехо може да прочита).. така да денеска бев кај матичната на ехо .. таа ми направи ехо на абдомен мислам дека 2 сек го задржи тоа и готово ми вика еве го дали е веродостојно нз како гравче се гледа ни сликче ми даде сликај си го од тел.. сепак прва бременост ми е .. викам откуцаи ако може да видиме сакам аа тоа на 5 месеци како и викам.. тоа е мн касно.. не ми вика и сеа сликчево ме буни дали може толку брзо да види дај боже да е така и да е во ред малце ко да се загрижив..


    Извинете на долгиот пост..
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Толку е првиот преглед. Се што требало она да види , видела.
    Срцева реакција и големината.
    Ќе имаш и слики. Битно е се да е добро.