1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. minneymouse82

    minneymouse82 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2016
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Малата ми е 13 месеци. Бремена сум 7 недели.
    Вчера бев на гинеколог и прашав. Одговорот и беше дека до 15 кила можеш да држиш до 3-то тромесечие (освен ако осетиш болка).
     
    На Autumn_, koritsaki, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. MimiG

    MimiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    199
    Ве молам за помош! Цел ден денес имам големи и неподносливи болки во половината и стомакот, не знам што да направам дали да одам на брза помош. Иначе сум 5та недела и немам појдено на доктор бидејки не сум во мк и сум на термин.
     
  3. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Оди на доктор. Ќе ти дадат нешто за поддршка на бременоста. При јаки болки треба да се реагира. Јас така те советувам. Се надевам дека се ќе биде во ред.
     
    На Sexybaby86, Martka и Лаура82 им се допаѓа ова.
  4. Лаура82

    Лаура82 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    824
    Допаѓања:
    1.807
    Пол:
    Женски
    И јас би те советувала да одиш на лекар
     
  5. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Оди нека те видат штом имаш јаки болки, не оставај така. Што поскоро.
     
  6. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.543
    Пол:
    Женски
    Јас не би игнорирала слаби болки а не пак неподносливи, оди на лекар провери што е
     
  7. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @MimiG што направи? Беше на лекар?
     
  8. охриѓанка

    охриѓанка Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2017
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Женски, дали некоја имала проблем со покачен крвен притисок во рана бременост? Јас сум 10 недела, и еве веќе 2-3 дена имам главоболки, како пулсирање во главата и мерам вчера и денес притисок 135/90 а обично ми е низок до кај 100/60. Се јавив кај докторкава и чекам да ми кажи шо да правам....ама некако читам ова не е баш нормално. Некоја совет некој?
     
  9. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    6та недела и 2 дена сум, идната недела на преглед и се надевам ќе го чујам срценцето на моето срценце. Али ме мачи, истовремено гладна сум и ми се гади. Градите не праам муабет. Стомакот отечен ко 5ти месец да сум. Да споделам дека од кока кола ми поминува гадењето, може да пробате ако имате проблеми со тоа. Промената на времето уше толку ме доутепа.
     
    На Autumn_, Tedyyy, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. MimiG

    MimiG Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    199
    Да, ми рекоа дека се е во ред, нормални биле тие болки :whew: Вчера и денес немам никаков проблем. Фала ♥️
     
    На Sexybaby86 и *malenavolena*87 им се допаѓа ова.
  11. Tedyyy

    Tedyyy Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2015
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    3.014
    Пол:
    Женски
    И каj мене е исто.Jас и киселини имам,10 + 2 сум.
    Градите ми се отечени исто како пред менструациjа.Такви се првите недели,к'е помине.
    Со лесно:)
     
    На dromka и Scorpio87 им се допаѓа ова.
  12. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.469
    Допаѓања:
    1.087
    Јас сум 9 + 2 и сега за сега добро се чувствувам, немам мачнини, но имам потешкотии со одење во тоалет, некогас се случува и по два дена да не одам па кажете некоја исхрана за тоа, како се справувате со тоа?
     
  13. Vikk22

    Vikk22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Jas sum 10+2 imam peckanje vo papokot kako da me vlece bebeto:sweat: ima li nekoj so valkvo iskustvo 8)
     
  14. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Денес цел ден имам морници по телото, гадење и главоболка. Неподносливо, едвај издржувам на работа. Некој ги има симптомиве? Дали е од промена на времето не знам, но одвратно се осеќам
     
  15. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Јас сум 7ма недела и повраќам од 2 до 4 пати на ден. Мутава сум како хормоните да ме удриле во глава,ама онака ептен јако и дури како пијана сум, немам желба ни тв да гледам.:puke:
    Мислам дека и твоиве симптоми се нормални сигурно ке помине ,која недела си?
    Докторката ми рече дека тоа што ни се гади е знак дека бебето се развива,така да мисли на тоа и опушти се:l: со лесно.
     
    На Scorpio87 и Meckicja им се допаѓа ова.
  16. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Jadi nepeceni bademi stvarno pomagaat za gadenjeto vo bremenosta
     
    На Ann.loves.you му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Fala ti,ke probam :*
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Scorpio87

    Scorpio87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2016
    Пораки:
    331
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Јас сум 7ма недела и 5 дена, пред малку си повратив. Лошото е што сум на одмор кој од поодамна го резервиравме и уплативме. Знзм дека не смеам на сонце, ќе се трудам да се пазам. Со страв јадам иако откако ќе повратам ко преродена сум, ми олеснува. Гладна сум црева кркорат а страв ми е да јадам. Му го слушнав срценцето на бебушот пред неколку дена и тоа ме храбри. ❤️
     
    На Sexybaby86 и Ann.loves.you им се допаѓа ова.
  19. Megi88

    Megi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2018
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Јас сум 6+4, денес прв пат бев на Др. затоа што беше на одмор. Ми утврди бременост преку обично ехо и ми дадоа од кај нив бесплатно Folic Acid + Iodine (фолна киселина) да ги пијам до 3ти месец. Треба да идам за 10 дена за срцева акција да видат. Од симптоми, болки во градите, чат-пат во стомак. Доколку имам мачнини ми рече Б6 да пијам. Од кога обично почнуваат мачнините, повраќања ?
    Е сега не знаеме што да правиме, имаме закажано одмор од 5ти, дали да одиме дали не. Докторот рече дека може со тоа што да не се изложувам на сонце.
    Мене ми е страв.
    Ваши искуства и препораки ?
     
  20. Anomis11

    Anomis11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2019
    Пораки:
    763
    Допаѓања:
    3.136
    Пол:
    Женски
    Здраво :) Најпрвин честитки , убава и лесна бременост . И јас сум бремена и во 8 недела бев неколку дена на море .Мене лично толку ми годи морето и климата и се чувствував одлично што буквално на моменти заборавав дека сум бремена ,што не е случај кога сум си дома :wasntme: повраќање , целодневни мачнини итн итн .. А таму како нова, абе преубаво ми беше идвај чекам да одиме пак средина на август . Си се однесував како и најнормално , седев по цел ден на плажа дури и се сончав малце :$ си пливав .. и ништо од тоа не ми пречеше . Еве сме тераме 11 недела и сме супер , едвај чекаме пак да пливаме со бебо :D Така да јас не гледам никаков проблем во врска со одењето на одмор ,ама сепак ти најубаво си знаеш како се чувствуваш .
     
    На Sexybaby86, kavadar4anka, Megi88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.