1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Девојки, во 6 недела (и 5 ден) дали осеќавте како боцкање одвреме навреме во долниот дел од стомакот? Јас сум невидена шубеџијка, докторкава дека рече да не правам нагли движења, да не се оптеретувам многу и сега готово цела како здрвена сум. Имам чувство како да ми затежува стомаков, да ме завлекува надолу а рано е за така сепак. Како ви беше вас овој период :)
     
  2. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Нормално е, не се секирај. Пробај да го опуштиш телото, јас до 4 месец одев како "шпиртосана". Татко ми ме караше, ги малтретираш тие децата внатре ми велеше :D
    Од кога го олабавив телото се ми беше многу полесно. Не треба да си вкочанета за да не правиш нагли движења. Ама, се се учи со време, ти ја разбирам грижата.
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Преку ноќ ги снема и моите симптоми. Некаде 13+ бев. Ако многу си исплашена (ама немаш потреба, на голем дел тука истото ни се случило) оди кај матичната да смириш душа.
     
    На dunika му/ѝ се допаѓа ова.
  4. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Ти го разбирам стресот и загриженоста, оди кај матичната чисто да се смириш, оти не е работа се таму да ти е паметот. Јас неколку часа пред да правам прв скининг во ск отидов кај матичната со плачење мислејќи не се развил плодот и психички се уништив, па ете на крај добро поминав
     
  5. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    @srce-9 и кај мене преку ноќ исчезнаа симптомите,и тоа во 8-9та нед,ми се јавија исти грижи,но се е тоа до хормони,плодот си се развива,немај гајле.

    @lavinija28 болките се нормални,се спрема телото за да износи нов живот,не е мала задача тоа:)
    Одмарањето и здрвеното одење не мислам дека помагаат да се одржи и зачува бременост(освен во случаи каде постојат медицински индикации).Мене сите д-ри овде ми рекоа живеј нормално.Јас и после трансфер тргнав одма на раб,таа недела беше 38 степени,во градинка работам и цело време се кичмам,дигам бебиња,туркам колички со 4 седишта,се пазам колку можам,ама не дозволувам да ја поминам во грч бременоста.
    Грижи и страшни мисли ми поминуваат секојдневно низ глава,па какви соништа имам сонувано:x
    Се трудам да сум смирена и присебна,грижите од моментот на потврда на бременост не престануваат никогаш,но ке дадам се од себе да сум присебна мајка.
     
    На tina2018, eta, lavinija28 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Дервојки кога од прилика се прават испитувања за генетски болести(дали воопшто се прават),или само за даун синдром
     
  7. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Прв скриниг се прави во периодот од 11-14 Г.Н,а најидеално е во 12та,дека средина на тој временски распон.Се мери нухален набор,кај вратчето,и носна коска,како и останати органи и екстремитети.Ако наборот е над 2,5 мм,што е над дозволеното,земајќи ги во предвид и другите мерки,се пресметува по една табела заедно со годините на мајката и останатата здравствена состојба,колкава вероватност постои за присуство на Даун синдром кај плодот,како и некои срцеви заболувања,односно хромозомски абнормалности.
    Ако ризикот е висок,тогаш д-рите упатуваат да се направи пренатален тест за генетска дијагностика кај плодот.Јас ке правам во четврток,ова погоре е како јас го сватив д-рот на последниот преглед:)
     
    На Sexybaby86, Anomis11 и elimkd им се допаѓа ова.
  8. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Женски
    Како си дали е се во ред,беше ли на преглед???
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Добра сум, ти благодарам
    Не бев на лекар, утре одам на закажаниот термин па ќе видиме што ќе кажат. Се надевам на добри вести. :)
    Инаку немам лошење, само бел вагинален исцедок и боцкање понекогаш во стомакот.
     
    На elimkd, medena147 и dunika им се допаѓа ова.
  10. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Пиши како си поминала.Стискам палци да е се во најдобар ред:f:
     
    На elimkd и srce-9 им се допаѓа ова.
  11. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Женски
    Да ни пишеш како си поминала. :l::l::l:
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Девојки
    Само што завршив со прегледот. Бебенцето е добро :inlove:
    Ми даде упат за ГАК за приска.и ми зеде брисеви. Ги зеде мерките 62.7 рече дека е во ред. Е сега незнам утре дали ќе се снајдам и колку време трае земањето крв бидејќи треба да се вратам на работа во Куманово.
     
    На green.eyes, dunika, elimkd и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.889
    Имаш термин на упатот? Земање крв десетина минути трае.
     
  14. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Не пишува на упатот време :^)
    Од колку работат?
     
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.889
    Од 8 отвараат шалтер, отиди си 7:30 да си фатиш ред да бидеш меѓу првите и брзо ќе завршиш работа :)
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.022
    Пол:
    Женски
    кратко трае, некоја минута додека ти запишат податоци ама зависи колку гужва ќе има и на шалтер за проверка и во лабораторија, инаку цел ден работат така да кога ти одговара оди тогаш, само од 16-16.30 имаат пауза и имаше уште една мислам 12-12.30 е првата
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    976
    Допаѓања:
    2.362
    Работно време мислам дека име од 8:00, јас бев пред една недела и сигурно чекав еден саат, прв пат одам на клиника и искрено одвратно беше, се шетаа сестри/докторки со нескафе во рака од една во друга просторија, ходниците се наполнија со пациенти а тие абер немаа за да започнат со работа.....немам коментар, се запрепастив искрено, не дека очекував којзнае што, но таква неодговорност, непочитување на работно време не сум видела
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Браво знаев дека ке биде добро,сега малку опушти се и уживај си со мешето. :l:
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Ме чудиш како упатот е без термин, оди од сабајле ќе видиш во близина на вратата една печатена листа каде пишува број на упат и во колку часот да влезат. Јас искрено цел ден го изгубив, прво на тренсфузиологија, па на ехо... па ги чекав резултатите од трансфузиологија (14-16h) се готови оти не можев да дочекам да стигнат до матичната

    Туку да прашам, сестрата од кај матичната ми рече да отидам од понеделник за брисеви, тогаш ќе сум 13та недела... да не е касно??
     
    На srce-9 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.788
    Допаѓања:
    17.889
    Срце треба да оди на ГАК не на трансфузиологија.

    Не ти е касно за брисеви.