1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.480
    Допаѓања:
    35.198
    Пол:
    Женски
    И јас ги имам секој ден, но се издржливи. Се јавуваат, па ги нема, па пак и така во круг. Нормално е, без грижи.
     
    На belmoni, Филотеа, dunika и 2 други им се допаѓа ова.
  2. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    ^Цело прво тромесечие е проследено со повремени, слаби менструални болки. Додека научиш дека е нормално, загриженоста убива. Се додека се благи и издржливи, немајте гајле. Ќе ви помине тримесечието како песна. После следува "златното доба" или второто тромесечие, па за крај, се подразбира потешкиот дел (поради мешко). Да ви летне времето!
     
    На belmoni, Филотеа, lejlla и 7 други им се допаѓа ова.
  3. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Нормално е
    Се шири матката
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    -И јас баш за тоа цело време прашував и се изначитав :) значи ова ми е прва бременост, постојано не знам што да очекувам, што а нормално а што не (реално јас имам 32 год и плус дополнително се плашам) и цело време мислев дека кај да е ќе добијам со тие менструални болки (само трчав во веце да проверам). Сега од денес влегувам во 8 недела и можам да кажам дека понекогаш се јавуваат ама не така често како до кај 6 недела. Мене во 6 и 7 недела (ќе видиме до кога) многу ми затежнуваа навечер јајнициве па др рече нормално е матката си се шири. Така да, ете нормални биле и тие болки. Се' ни' е нешто ново ама ќе мораме да се навикнуваме ::)) се' за нашите мешковци ќе се издржи :*
     
    На belmoni, eta и Филотеа им се допаѓа ова.
  5. belmoni

    belmoni Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2018
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    373
    Пол:
    Женски
    Нормално ли е да немам никакви мачнини. Гадења. Лошења повраќање?
    Мислам имав лошење до пред некој ден само на сабајле така по малку, и многу ми се гади од лук , неможам да го смислам. И еве од вчера немам никакво лошење а многу ми се јаде, осеќам цело време глад.
     
  6. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.856
    Допаѓања:
    133.160
    Пол:
    Женски
    Нормално е. Немаат сите мачнини. Повеќето имаат ама не мора да значи дека мора да имаш.
     
  7. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.920
    Допаѓања:
    18.030
    Нормално е,и јас на почетокот немав и се чудев,ги барав...е после кога се појави гадење и повраќање се покајав:lol:
     
    На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Дали се случува понекогаш бледо кафеав исцедок да с епојави
     
  9. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Да мила се случува,но појди да ти дадат инекција прогестерон и терапија утрогестан или дабростон.Појди до систина тие даваат одма прогестерон,а на гак кога бев не ми дадоа ништо.(мое искуство).Ако имаш терапија и пак имаш кафеав исцедок консултација со доктор.Секое добро
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  10. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Имам во среда сабајле дог на доктор ..ама си викам да не е нешто хитно,имам дабростен пиено кога имав циста па се среди со тоа
     
    На emekreme и Martka им се допаѓа ова.
  11. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Јас го имав со 10 Г.Н,по еднаш-два пати неделно.Кај мене се работеше за стара(оксидирана) крв,се чистеше матката.
    Не беше количински многу,или на бришење само,или капка-две на секојдневна.Непријатно е и ствара немир,но мене тројца различни д-ри ме успокоија дека е сосем нормално.
    Тркни до лекар да те ѕирнат,и да си покриена со прогестеронска терапија,вагиналети или инекција,битно да си раат.
     
    На Sexybaby86, Martka и 0ли им се допаѓа ова.
  12. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Да,исто и кај мене ,баш како што си опишала
     
    На dunika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Женски, вие кои одите кај повеќе др заради повеќе мислења, когс за прв пат појдовте и на второ мислење? Јас само еднаш бев на вагинале прв преглед кај матичната и сега ако се е ок треба во 13 нед. пак. Но не знам во меѓувреме дали да појдам и на приватно , а не сакам насекое вагинално ехо да не не чини....оти периодов ми рече матичната и односи да немам поради тогаш тој кафениот исцедок и дека подолу е плодот. Што мислите?
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  14. maaitka

    maaitka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    3.995
    Пол:
    Женски
    Јас од почеток одам кај двајца доктори. Мене до 12 недела ме гледаа вагинално и јас имав крварење во 7 и 9 недела а сепак вагинално ме гледаа. После 12 недела абдоменално ама кога одам во систина а тоа е 1 месечно докторката ми мери цервикс а тоа е вагинално. Така да мислам дека до 12 недела гледаат вагинално после тоа не :D
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Јас немав исцедок ама и мене ме гледаа до 13 недела само вагинално. За првиот скрининг ме гледаа и абдоменално и вагинално бебе многу мрдаше па неможеа да го фатат и затоа скоро цел скрининг бев со вагинална сонда а скринингот ми траеше скоро 1 час и немав никаков проблем. Мислам дека сите првото теомесечие ги гледаат вагинално без гајле тие си ја знаат работата
     
    На lavinija28 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Мојот гинеколог рече дека избегнува вагинално заради ризикот во првите недели...
     
  17. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    И јас во 5та недела имав кафеав исцедок веднаш отидов на лекар ме виде на ехо имаше циста, среќа се исчисти, примав терапија утрогестан
     
  18. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Леле @Adams еден час:o
    Машала:).Мене 10-15 мин ми траеше скринингот,и моето мрдаше многу па не се гледаше ништо со абдоминално,мораше вагинално.
     
  19. Milicka*

    Milicka* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.565
    Пол:
    Женски
    Девојки помош, дали некоја досега имала бактерија клебсиела во урина ? Мн сум исплашена ,го консултирав докторот да видиме што ке каже .
     
  20. Adams

    Adams Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2018
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    4.924
    Да скоро 1 час се криеше се вртеше па нухал неможеа да фатат бега :D Ми правеше скрининг др.Таше и син му на луѓето кичмата им падна :lol:
     
    На dunika му/ѝ се допаѓа ова.