Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.386
  Допаѓања:
  6.442
  Пол:
  Женски
  Здраво Еме. Најпрво честитки за успешната борба! Тежок пат си поминала кој многу добро ми е познат. Јас сум малку помлада, имам 29 години и цели 5 години се боревме со неплодност. Сите испитувања ок, а ние тапкавме во место. Имавме тератозооспермија ама ете се "фаќаше". После втората биохемиска, матичната моја ме прати во МАНУ да испитам вродена и стекната тромбофилија. Се покажа дека имам вродена тромбофилија и генетска мутација мтхфр 677 и ф1.
  Матичната не знаеше комплетно да ми интерпретира се од резултатот и ме прати кај Кочо Димитровски. Тој е на државна, а има и негова приватна биохемиска лабораторија. За да не чекам за да дојдам на ред кај него, одлучив да одам на приватно. Таму е достапен, нормално. Направив уште еден куп други испитувања кои според него имаше потреба. Пари еден куп. Се ок. За на крај кога излегоа последните резултати од проверка на антителата, се покажа дека сум позитивна на антителото Anti Beta 2 Glicoprotein Iga кое се наоѓа на слузниците, вклучувајќи ја и слузницата на матката. Така, антителото го детектира раниот плод како страно тело и го напаѓа, а со тоа и исфрла.
  Ме стави на д3, к2, инофолик и строго безглутенска исхрана (антителото се хранело од глутенот). Интралипидна инфузија задолжително (ако сеуште ми е покачено антителото) во случај да дојдеме до постапка за ивф. Го контролирав антителото на секои 3 месеци. Макотрпна постапка е. Бавно одеше намалувањето. Многу малку за долг период. Стигнавме до ивф. 7 дена пред трансфер тој ја дозираше интралипидната.
  Имав прво успешно ивф во Ремедика кај доктор Петановски. Сега сум 31+ и со Господ напред, ќе бидам мајка на близначиња.
  Тоа е мојата приказна. Незнам како се поклопија коцките, ама јас стигнав до тука.
  Заради тромбофилијата и мутацијата цела бременост сум на метилирана фолна и боцкам клексани. Сума сумарум, конкретно за мојот проблем, терапијата која ми помогна за да успеам и да ја одржам бременоста се клексаните, метилираната фолна и интралипидната инфузија. А можеби и не! Можеби едноставно така требало да биде...
  Петановски за мене е мојот херој, а јас сум борец кој никогаш не крена раце во оваа макотрпна битка. Со дисциплина и упорност се движам полека кон целта!
  Посакувам да имаш лесна и успешна бременост, тебе и на сите жени. Патот за многу од нас бил многу трнлив но, со упорност се се постигнува, порано или подоцна!
   
  На lilyen, Jana06, do-re-mi и 6 други им се допаѓа ова.
 2. emekreme

  emekreme Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  198
  Ти благодарам, честитки Бела и со лесно.
  И јас мислам приватно да одам бидејки на државно многу се чека а неможам да си дозволам толку чекање ради страв од годините што си ги имам и маката толку години што ја носев. Ке видам само дали Ремедика или Систина (Ремедика поевтини се па мислам таму да одам)
   
  На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Девојки, како се справувате со заморот и дали нормално ги извршувате секојдневните обврски?
   
 4. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Јас зевам цел ден, но функционирам.
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Јас кога и да прилегнам заспивам :D инаку, првите недели бев повеќе пасивна, но сега почнувам со работа па ќе видиме како ќе биде...
   
  На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.386
  Допаѓања:
  6.442
  Пол:
  Женски
  Искрено ти посакувам се да биде во најдобар ред!
   
  На emekreme му/ѝ се допаѓа ова.
 7. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Јас па само зевам, а не спијам. Се будам околу 4 ноќе и толку е од спиењето. И едвај еден час можеби дремнувам некогаш попладне.
  Дури и ми е криво што не спијам многу, а сите пишуваат дека спијат. Само јас ококорена :?:
   
 8. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.353
  Пол:
  Женски
  Лееле,јас сум веќе 14та нед,ама до 9-10та,се враќав од раб и спиев ко мече,а работам со пола раб време:))
  Функционирав сепак,но многу ми се спиеше.Плус и кафе само по едно пијам.
   
  На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Добро, значи има надеж и за мене да спијам :lol:
   
  На dunika му/ѝ се допаѓа ова.
 10. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.715
  Допаѓања:
  58.353
  Пол:
  Женски
  Спиј си @0ли ич мака да немаш(fingers)
  Се оформува сега тоа гравчето па цела сила ти ја зема:l:

  Мене маж ми ми забрани да возам,на семафор еднаш задремав:rofl:
   
  На KuklickaSk, Larahappy, belmoni и 3 други им се допаѓа ова.
 11. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  :rofl:

  Јас ќе го очекувам периодот кога многу ќе спијам, изгледа рано ми е мене :wasntme:
   
  На dunika му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.850
  Допаѓања:
  4.670
  еве го резултатот од понеделникот, сега сум кај Органџиски,ме боцнаа и чекам резултати..
   

  Прикачени фајлови:

  На tina2018, Jana06, Sofi.ja и 7 други им се допаѓа ова.
 13. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.386
  Допаѓања:
  6.442
  Пол:
  Женски
  Супер бета имаш!
  Сега резултатот ако ти е дуплиран, не чачкај веќе. Чекај си го првото ехо. Браво!
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  :clap: :clap: :clap:
  Супер ќе си е и вториот резултат и раат ќе си чекаш преглед (highfive)
   
 15. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.850
  Допаѓања:
  4.670
  вториов е 382.1 што мислиш нормално е?
   
  На bela.m му/ѝ се допаѓа ова.
 16. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.888
  Допаѓања:
  19.139
  Пол:
  Женски
  Мислам дека е тамам :sun:
   
  На bela.m, dunika и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 17. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.850
  Допаѓања:
  4.670
  Се надевам, тука кај Органџиски ми велат веќе и на ехо се гледало со оваа вредност, ама сега ќе се среќавам со една докторка на кафе па ќе видам таа што ќе каже, најверојатно за една недела ќе се јавам кај матичната...Ако издржам толку :D
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 18. VanillaSky1

  VanillaSky1 Активен член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Мене во Систина ми кажаа дека преглед на ехо прават над бета од 1000. Ама прашај си за секој случај:)
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Krofna*

  Krofna* Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2019
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  140
  Пол:
  Женски

  mene so 1250 beta nemozese nisto da se vidi, koga bese nad 2000 se gledase, rano ti e ne brzaj za na doktor da ne se razocaruvas, uzivaj super ti se rezultatite
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 20. strelkata

  strelkata Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2012
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  379
  Пошижо ди имаме мски до мачнини и повраќање па да си се тешиме тука женски :D
  Дали ти траат уште мачнините? До кај е ситуацијата?
  Јас сум 12та недела и мислам дека се поднамалени ама едвај чекам скроз да ги снема, да се изнапијам вода како човек.