1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Почнав од вчера да се грижам повеќе за себе и за малото. Завчера разговарав со гинеколог,онака на кафе бевме и сакав да ми каже на што да внимавам. Од вчера почнав да пијам цеден сок од лимон, ги прекинав цигарите, имам една кутија од најслабите Карелија со 0.1 никотин, ептен за кризни моменти по 1-2 цигари на ден, инаку пушев 1 кутија и обавезно отварав втора.
    Јадам мед, кафе не пијам воопшто, алкохол веќе неколку месеци немам помирисано и еве некако се трудам да внимавам на себе колку можам.. Моите дома се уште не знаат и се плашам да кажам, сите домашни работи ги извршувам и некако тешко ми паѓа, ја немам истата енергија... знам дека ќе биде многу лошо кога ќе дознае татко ми но ете тоа е... Важно ми е да го задржам бебево ништо друго..
     
    На bela.m, Sexybaby86, Jana06 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Се ке биде добро само цигарите одма у канта све,не ти требаат ни слаби ни никакви:*
     
    На dunika, bela.m и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  3. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Се трудам, повеќе ме мачи тоа што ми го кажа докторкава дека не сум добра со телесна тежина, не сум смеела да качам многу... А тоа тешко ќе оди... Ми вели штом веќе била планирана бременост сум требала претходно да ослабам барем 10кг за мое добро... Ептен ме замисли.. Вели ако било царски рез породувањето ќе сум имала проблем со зараснување на раната, ако било природно други проблеми ќе сум имала.. Ти како стоиш со тежина?
     
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Ќе внимаваш со јадењето, нема зошто да е тешко. Во ум ќе ти биде дека го правиш тоа за бебето. Ќе јадеш по малку почесто и нема да си гладна.
    И батали ги цигарите, сега ниту една не ти треба.
    Бебето е најважно, имај го тоа на ум и нема да е тешко ни со исхраната ни со цигарите, а и со сè друго :)
     
    Последна измена: 4 октомври 2019
    На dunika, Fallen.Angel, bela.m и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Епа штом ти е планирана бременоста си требала малку режим,ама не е секогаш и тоа така лесно. Јас дека ја планирав бременоста бев 62кг, а дека не сум многу висока ми сметаа некако и тие и почнав да пазам,сакав да намалам пазев што јадам и многу пешачев, бев поактивна и кога останав бремена бев 58.5кг.
    Така да за твојот случај зошто си и релативно млада, ако е се во ред ке ти биде најдобро да пешачиш и да си внимаваш на исхрана.. нека каже некоја друга ако почнала со повисока килажа за да те советува, јас мислам дека ако внимаваш дека нема да имаш проблем.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    1.545
    Пол:
    Женски
    За цигарите ќе те советувам подобро да запалеш цигара него да си прајш стресој,си пушела по една кутија и наеднаш нема шанси да ги прекинеш ќе те фаќаат големи кризи и е полошо,веќе кога не си ги оставила пред бременост немој сега и ниеден доктор не препорочавува да се прекинат скроз него да се намалат барем по 2-3 во денот кога ќе почне кризата.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    За цигарите и докторкава ми кажа полека не наеднаш. Се уште сум во рана бременост, имало жени со нередовни циклуси кои дури до 8ма недела не знаеле дека се бремени па и повеќе пушеле и алкохол пиеле, но важно било штом жената дознае дека е бремена да се свести и да преземе мерки,кога и да се престане е добро и има големи придобивки. За исхрана ќе ми биде најтешко. Уште од мала не јадам ништо од зеленчук и овошје, постојано сум на месо. Од зеленчук ако се рачуна јадам компири. Од овошје можам само сок од лимон и портокал цеден да пијам. Сум пробала многу пати и друго да конзумирам и веднаш повраќам, зеленчук и овошје што и да допрам се ежам. Ете само лимон и портокал можам без проблем. Ми кажа тоа да терам и почесто јајца и ориз со месо. Риба исто така. Со тоа ќе нема проблем ќе се придржувам некако...
     
  8. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    Исфрли леб и теста и бел шеќер и нема да качиш многу. Пиј многу вода и природни цедени сокови, гледај да вечераш до 7 вечер, а ако ти се јаде покасно пак, пиј јогурт. Јас со ваква исхрана качив точно 10 кила, од кои бебе е 3400, а еве сум 37ма недела.
     
    На *Ribolovka*, Sexybaby86, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    А интегрални макарони можам ли? Или подобро не? На фитнес смеам орбитрек и лента ?
     
  10. Miss.N

    Miss.N Популарен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.359
    Пол:
    Женски
    Да, бевме на одмор и супер поминав без никакви проблеми :) сосем најнормално..претходно само се исконсултирав со гинеколот дали смеам и ми дозволи :)
     
  11. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.641
    И ова што ти го пишав горе, не значи дека никогаш не треба тоа да јадеш. Касни и торта ако ти се пријаде, и макарони и бурек, ама нека не ти биде тоа секој ден главно јадење. Се е до умереноста и да не јадеш со сила.
    Ама запамти, битно е да си здрава, и за тебе и за бебето, затоа немој во никој случај да се изгладнуваш.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ana245

    Ana245 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Nesakam da te plasam ama betata minimum treba da ti bide okolu 500...beta koja ne se duplira pravilno na pocetokot ne e dobra od licno iskustvo ti kazuvam. Proveri uste ednas i odi na pregled.
     
    На Anomis11 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.872
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Nemora da znaci. Vo mojot slucaj pred 4 godini betata prva bese 125 pa se zgolemi na 500 pa so red kako trebase. No prokrvariv i imav spontan. Drugarka zaedno so mene prvata beta 30 pa 100 pa taka pobavno i ene ja since vo gradinka pusti.Super ti e betata @Fallen.Angel samo odmaraj si i gali mesko.
     
    На Fallen.Angel, dunika, *Ribolovka* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    Ајде ајде, не ја лажете, не можело како не, тоа се само изговори за да продолжите да пушите. Јатрва ми е доктор, пушеше многу, ќе јаде на маса и одма пали цигара што многу ме нервираше, ама кога остана бремена со првото одеднаш ги остави цигарите и еве 10 години нема цигара запалено ниту пак ја фаќаат "кризи". Све се може ако се сака.
     
    На Anomis11, Fallen.Angel, dunika и 7 други им се допаѓа ова.
  15. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    И јас пушач кога дознав дека сум бремена истиот ден ги оставив а по некоја недела до ден денес ми се гади од чад од цигари
     
    На Anomis11, dunika, 0ли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Ana245

    Ana245 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2018
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Точно да немора да значи јас само и дадов најдобронамерен совет да ја прати бетата уште некој ден. Затоа и кажав од лично искуство, мене бетата кога не ми се дуплираше првиот пат спонтан имав, а сега пред 2 месеци имав вонматрична бременост со висока бета над 1000 која се зголемува а не се дуплира.
     
    На Anomis11, Fallen.Angel и Lavica2602 им се допаѓа ова.
  17. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    А зошто си правите стресови со тоа дупло проверување на бета?!?
    Јас ин витро правев па само еднаш проверив бета,откако ми потврдија позитивна тек за две недели на ехо...
    Еден куп жени само домашен тест прават па чекаат две-три недели до термин да слушнат срце..
    Не може да контролираме се за жал,бременоста трае 9 месеци,се знае кои се мерки на претпазливост,но не е се во наши раце некогаш.

    Ова со цигарите дека ако нагло се откажат е стресно сум го чула и е најлошиот совет што може да се даде.Ако нешто е медицински докажано е дека никотинот е отров и му штети на плодот,може не за време на бременоста ама подоцна е со многу поголем потенцијал за одредени здравствени нарушувања.
    Никој нема да ви забрани да пуштите,ваше тело и ваше дете.
    Изговорите од типот “Бети комшивката” пушеше па ене ја здраво-право дете има се многу погрешни.Секој за себе си знае,одговорноста е лично ваша,без разлика колку луѓе ве охрабриле.
     
    На Veki4kaa, Oaza.123, Dust и 14 други им се допаѓа ова.
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.437
    Допаѓања:
    35.124
    Пол:
    Женски
    Имав претходниве денови слаби мачнини, од вчера сосема ми исчезнаа. И, нормално, сега се секирам :worried:
     
  19. mcluckie

    mcluckie Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Јас сум во 7мата недела и немам никакви мачнини или повраќања или нешто да ми се гади. За една недела имам закажано за преглед за срцева акција. Многу се надевам дека ќе биде се добро. Минатата бременост имав моменти кадешто ми се има згадено мрсна храна, но бременоста ми заврши без срцева акција односно missed абортус. И сеа се потресувам на се и се прашувам, ама пробувам да се стабилизирам. Освен што ми се спие ненормално и што имам некогаш вртоглавици друго немам ништо. Поздрав
     
  20. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.872
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    I jas ke prasam kako nekoj od prethodno: dosadno ti e?
     
    На Anomis11 и 0ли им се допаѓа ова.