1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Lavica2602

    Lavica2602 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2017
    Пораки:
    1.873
    Допаѓања:
    3.213
    Пол:
    Женски
    Betata e super, pocekaj nekolku dena i povtorija. Nemas prostor za panika a za na pregled e rano, sigurno posle 2 nedeli ke se vidi nesto mozebi ke cuete i srcence :inlove: so lesno i cestitki :)
     
    На Dark Orbit му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Dark Orbit

    Dark Orbit Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Благодарам мила, се надевам дека ќе биде се во ред, многу се плашам, но ќе се стрпнам до понеделник ❤️
     
  3. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Девојчиња конечно и јас си видов две цртки,бета денес 1355:l::l::l:...Последна менструација ми беше на 05.09
    Денес матичната ми ја даде следната терапија:
    Tabl Utrogestan od 200 na 12 saati po 1 vaginalno Tbal Femibion 1 i Magnexium direkt 1 kesicka dnevno
    Вие кои сте на почеток од бременоста ви дадоа ли некоја терапија?Паника ме фаќа да не е нешто не во ред или оваа редовно го дава во бременост...Се извинувам ако е малку глупо прашањево но прва бременост ми е збунета сум :$
    И уште ова кога мислете дека може да се слушне срцева реакција,ниту матичната спомна а и јас избезумена заборавив да прашам (facepalm)
     
    На Sexybaby86, Summerlove@2016, VanillaSky1 и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Честитки!:hug: :) И јас уште од самиот почеток сум со таа терепија, ја препишуваат повеќето гинеколози превентивно.
     
    На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.251
    Пол:
    Женски
    Баш на претходнава страна имаме пишувано за ова, ѕирни.
     
    На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Ти честитам , успешна бременост до крај...
     
    На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.208
    Допаѓања:
    23.989
    Таа е терапијата на почеток :) Ако имаш повеќе грчеви (како менструални болки) не се плаши, нормални се на почеток и можеш да земаш дупло магнезиум за да се намалат.

    Срце се слуша од 6 до 8 недела, кај некого порано, кај некого покасно.
    Честитки за бременоста и со лесно.
     
    На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Фала ти мила
    А за менструални болки да не зборам како во секој момент мислам дека ке добијам од страв неможам да спијам.Фала ти што е тоа нормално многу ми олесна :*::l::hug:
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Каков чај пиете :D ? Јас на работа се смрзнав, сите за жалат дека е ладно. Излези надвор се потам, внатре смрзнувачка :D Па земав чајче од нане да се стоплам :)
    На нет пишува дека може да се пие нане ама да не се претерува :o
     
  10. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.251
    Пол:
    Женски
    Пишуваа дека нане не треба да се пие, кој да знае.
    Јас само камилица еден на ден сабајлечки со мед и лимон.

    @Dance27 Без гајле, се шири матката, си прави место за бебето да расте, затоа имаш менструални болки, нормално е. Јас уште ги имам повремено и не им се плашам веќе :lol:

    Денес убав ден, се прошетав до месара и до аптека да купам Утрогестан и сега кулирам со какао и вода :inlove: Какаово ми стана омилен напиток и едвај го чекам. Ајде која е за, по едно да ви сварам, да свртиме некој првотромесечински муабет. :lol:
    На која и' се гади, ќе и' дадеме чај од ѓумбир.
     
    Последна измена: 17 октомври 2019
    На Lostinparadise, Thallia, Divinebutterfly и 7 други им се допаѓа ова.
  11. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Епа само две голтки се напив, и го искористив да ги топлам рацете :D
    Се пожалив на логистика, дојдоа ги затворија климите, се надевам подобро ќе биде :D
     
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.251
    Пол:
    Женски
    На ладење ви се пуштени? :o
     
    На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ај да не ме заборавите пак да пишам, бев пред 1 недела на преглед, виде докторката сакус ептен мал, ми кажа за 2 недели повторно да одам ќе се слушало срце и ќе сум добиела препораки за витамини.
    Јас таква нестрплива и се јавив на матичната и се претставив и кажав што ми кажале другите доктори и она вели тогаш да не те видам тука предвреме. Ја замолив барем витамини да ми каже какви да земам и ми ги посочи PregnaCare Plus со омега-3. Ги земав вчера и еве денес пиев.. Ми свирнаа ушите 938 денари за 28 дена. Но во ред штом се најдобри ќе ги купуваме. Некоја друга да не ги пие? Ако имате нешто слободно споделете.
     

    Прикачени фајлови:

  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.251
    Пол:
    Женски
    Мене ме интересира дали пиете Омега3 во прво тромесечие? Знам дека во Фемибионот има за второ, но дали е во ред да се пие и во прво?
     
  15. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не, мене ми кажа докторката само фолна и ц витамин пошто сум настината, а после ќе ми каже следно.
     
    На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    За чај од нане и брусница можи да се пие. А од камилица сега не пошто ја отпуштала мускулатурата , некаде во деветти месец од бремеността камилица .
    Така и јас имам прочитано !
     
  17. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    А од витамини од Германија најдов Фемибион1 , без јод. Јод не смеам никако заради тироидната.
    Едвај сум ги нашла . И метилирана фолна пијам дополнително . 20191012_125631.jpg
     
  18. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Во прво не пиев Омега Оли,ама лосос обавезно 200 гр неделно јадев.Сега веќе терам со Фемибион 2ка.

    Чаеви сте спомнале,и јас се држам до камилица со мед и лимон,најбезбедно ми е,и супер ми доаѓа навечер пред спиење.
    Нане не се препорачува,бар не во големи количини.
    Липа знам дека може,како и овошните кои се на база на хибискус,шипка,сушено јаболко и арома.Бидете внимателни со емулгаторите кои некои чаеви ги содржат.
    Најбезбедна варијанта ви е било кое суво овошје да го потопите со врела вода,за 15тина мин е спремно,имате ем чај,ем компот.Брусницата особено прави услуга на уринарниот тракт,а сувите сливи на цревната флора.
     
    На *Ribolovka*, Sexybaby86, 0ли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Немам поим на што се пуштени, сега е подобро :D За Омега 3 и јас имам слушнато дека се пие во второ тромесечие. Ама го имало во чиа семе и ореви. Касни си на ден нешто од тоа и уживај :)


    @Fallen.Angel Јас пијам Фембион 1, Магнезиум директ и Цинк од 10мг.
    Кога бев на последна контрола кај гиникологот и кажав дека секој ден пијам Магнезиум директ со б комплекс и цинк и ми рече дека се ок (Јас овие си ги пијам редовно, цинкот ми помага да не се разболувам а магнезиумот ми помага за мускулите зашто вежбам по 4/5 пати неделно)

    Фембионот ми го препорача да го земам бидејќи имал два типа на фолна.

    Сега чекам прв преглед за да ја прашам дали може да продолжам да вежбам, зашо откако дознав дека сум трудна прекинав :D
     
    На dunika и 0ли им се допаѓа ова.
  20. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Женички Tabl Utrogestan oд 200 нa 12 саати ми кажа матичниот да ставам,но за Tbal Femibion 1 и Magnexium direkt 1 кесичка дневно не ми кажа во кое време од денот да ги земам,или нема врска кога ке ги пијам?Вие што сте со иста терапија како временски ги пиете??
    Се извинувам што за глупости ве замарам али прва бременост ми е и изгубена сум :)
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.