1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Само не паничи, мене така ми се случи во 7ма недела и отидов на дежурен но со плодот беше се супер слушнавме и срцева акција, рекоа дека кафеавото е нормално додека е без болки и немаа објаснување од каде доаѓа. Одма ми дадоа утрогесган 2×1 и инекција Прогестерон Депо. Земи и витамин Ц тоа спречува крварење и мирувај што можеш повеќе, се ќе биде во ред
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Утрогестан ако имаш напиј се (не ставај вагинално). Јас на двапати имав ваков исцедок околу 6 и 8 недела, па се’ беше ок. Додека е кафеав и оскуден, ок е. Секако ќе одиш после на доктор, ќе те боцне и прогестерон ако треба. Засега, јас само Утрогестан би земала. Не паничи, се’ е ок :)
     
    На Nataska 1 и NNK19 им се допаѓа ова.
  3. mamaorhidea

    mamaorhidea Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    414
    Пол:
    Женски
    @NNK19 истото ми се случи и мене ми се појави два пати и после го снема и јас се исплашив ја прашав докторката бев и на преглед рече очекувано е ама јас сум покриена со утрогестан а сега со добростон за подршка и највероватно ми помогна тоа.....како и да е обавезно на лекар и повеќе одмарај..јас сум сега 7+5 а ми се случи пред неколку дена
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Baby-hope*

    Baby-hope* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2018
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Јас во саботата имав обилен кафеав исцедок и се извадив од памет,9+3 сум и идна отидов на прегкед и се бесе ок со бебињата.Сега сум уште по загрижрна зошто не прекинува кафеавово,постохано го имам и на бришење и на секојдневната.Дали и се случико на некоја од вас да има ваков исцедок подолго време?
     
  5. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Абе не паничи ама одма на најлошо помислувам. Јас за некој ден полна 8ма. Не ни ми се оди у в
    Утрогестан иде без рецепта или мора?
     
  6. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мислам дека оди и без рецепт.
     
    На NNK19 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Јас бев така но еднаш неделно покрај дабростон примав прогестерон инјекција. Траеше мислам 4 недели. А 5 инјекции примив. И до денот пред да се породам бев со утрогестан.
    Прашај дали да ти дадат дополнктелно прогестерон за пораат да си бидеш.
    Со плодот се најнормално си беше. Сега има скоро 7 месеци:)
     
    На Baby-hope* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Женски јас имав кафеав исцедок,неколку пати.На почеток се избезумував,логично,но излезе дека е стара крв,се чисти едноставно.Утрогестан примав во тој период,дури 3 вагиналети дневно,па уште толку мислам ја иритирав матката.Негде околу 10 та недела имав последен пат.
    Бидете само покриени со прогестеронска терапија,и мислете најпозитивно што може:)
     
    На ines.h, Thallia, Martka и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Baby-hope*

    Baby-hope* Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2018
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Секој ден се боцкам со прогестерон,и плус пијам дуфастон па тоа ме теши малку.Имам постојана терапија зосто сум со ифв.Фала ти малку ме смири
     
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Исто и јас како другите членки. Имав 2 пати кафеаво мислам дека во 6та и 7ма недела. И мене докторката ми кажа ништо страшно, се чистела старата крв. Ништо не ми препиша само ми кажа да си пијам ц витамин секој ден и пиев скоро 2 месеци. Може и тоа ми помогна да ги избегнам сите вируси (сите околу мене беа болни). Гледам на многу им се случило така да можеш да бидеш мирна :)
     
    На dunika и NNK19 им се допаѓа ова.
  11. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    И јас и мм уште одма на интернет све изнапрочитав а и док ми кажа дека можно е дс ми се појави да не паничам ама иди не паничи да те видам. Се изнаисплакав и сега сум подобра за сега немам ништо. Првата бременост ми беше лесна како песна што викаат ама ете сите бремености се различни :)
     
    На Sexybaby86 и Jana06 им се допаѓа ова.
  12. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Утрогестан не оди на рецепта 440 денари чини .
     
  13. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.485
    Допаѓања:
    35.206
    Пол:
    Женски
    Некаде како да прочитав дека Утрогестан одело на рецепта од матичен гинеколог. Не сум земала така досега, но така пишуваа.
     
  14. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    На розева рецепта го пишуваат
     
  15. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    Ја без рецепта го зимам, може и без.
     
  16. Babyiscomming

    Babyiscomming Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    @NNK19 извини за касниот одговор, инаку не паничиш сигурно повеќе од мене со два спонтани сум предходно, сфатив дека психата многу делува и мора да останеме смирени за да не си направиме полошо. Сега малку ги стегнаа работиве одкога ги укинаа квотите во аптеките па бараат рецепта демек дека хормонски се и Утрогестанот и Прогестерон Депо, ама секако ќе ти дадат нема да те вратат. Пази само на времето кога се боцкаш, јас примам на една недела и секогаш ми рекоа да сум точна со саатот во 12 секоја среда :)
     
  17. Ann.loves.you

    Ann.loves.you Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    1.364
    Мене не ми го дадоа утрогестанот без розова рецепта. Мора да е препишан така ми кажаа
     
  18. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Бев до кај матичниот ме ѕирна на ехо го видовме бебето добро е само ми рече да одмарам и да лежам повеќе и ми даде утрогестан да ставам вагинално по едно навечер
    Едит: да утрогестан ми дадоа со розева рецепта
     
    На Babyiscomming му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.496
    Допаѓања:
    50.856
    Пол:
    Женски
    Престанав да повраќам, мачнините се сеуште тука ама не ко на почетокот. Проблем ми е што цело време морам нешто да јадам. Ако не јадам ко некоја болка во желудникот чувствувам,нелагодност некоја, не знам точно да опишам:?: не знам дали се киселини пошто никогаш сум немала киселини. А и мислам рано е за киселини:?:
    Има некоја со ваков проблем и како се справувате?
    Ве :hug:
     
    На Филотеа, Sexybaby86 и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  20. Butterfly1107

    Butterfly1107 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    2.037
    Допаѓања:
    5.450
    Пол:
    Женски
    Јас имам мачнини по цел ден ама не повраќам. А ако не јадам баш како што кажуваш многу непријатно чувство ама мислам не се киселини тоа :D:D:D
     
    На Филотеа и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.