1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мачнините се тоа, така ми беше и мене нонстоп. Би требало наскоро скроз да ти исчезне тоа чувство. Гадничко е, знам.

    При киселини, имаш чувство како да ти гори хранопроводот, нема да ги утнеш ако се појават :D Стискам палци да немаш (fingers)
    Јас првата бременост ги имав од сам старт, ама па мачнини немав воопшто. Вторава бременост имав ужасни мачнини, ама па еве досега (да чукнам во дрво) немам киселини :D Нема правила :)
     
    На dunika, Kate Rina 93 и Jana06 им се допаѓа ова.
  2. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Не се киселини тоа, среќничка си што не знаеш :) Кога ќе ги имаш точно ќе знаеш дека се киселините зашто хранопроводникот ќе ти гори од нив :D
    Иначе, истиот проблем со јадењето го имам, ако има лек кажувајте зашто сум +5кг за 15 недели :(
     
    На Sexybaby86 и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  3. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.506
    Допаѓања:
    51.025
    Пол:
    Женски
    Бременоста ја почнав со 44 кг. Да качам +10 до крај ќе се радувам,а ако качам повеќе од тоа ќе плачам:rofl:
    Ама луѓе ми здосади цело време да се јадело нешто:sweat:
     
    На Meckicja, dunika, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    44кг бев последно 3та средно :D Јас почнав со 66кг.
     
    На Среќичка, dunika, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.073
    Допаѓања:
    17.216
    Пол:
    Женски
    Jas сo 55-56 почнав, последно шо се мерев бев 59 , тргна возот :rofl::rofl:
     
    На danichap, dunika, Jana06 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Јас сум 12+1 и поправена сум 500 гр :D
     
    На dunika, Jana06, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас ја почнав со 47 кг генекологот уште од старт ми рече од 8 до 10 кг максимум да качам до крај а и да качам повеќе ништо страшно да сме живи и здрави ние и нашите деца се друго е пролазно :)
     
    На Jana06, Kate Rina 93 и Martka им се допаѓа ова.
  8. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Еден совет не се замарајте премногу со килограмите ќе си се вратите во нормала после пораѓајот .Мене докторот со првата бременост до 6 месец ми викаше да си јадам се што сакам,а од 6 да избегнувам шеќери и бело брашно го послушав до некаде и супер поминав ,сега вторава бременост ја почнувам со иста килажа ко првата па ќе видиме како ќе биде до крај здравје боже.Јас таман реков овој пат куртулив од мачнини точно во 6 полна недела почна да ми се гади и повраќа и јас како @Kate Rina 93 само кога џвакам нешто ми е подобро .
     
    На Sexybaby86 и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  9. Kate Rina 93

    Kate Rina 93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    3.506
    Допаѓања:
    51.025
    Пол:
    Женски
    @elcezelce Јас никогаш во животот не сум имала појќе од 44кг.Се борев да качам некој килограм, сега кога ќе качувам се плашам малку да не претерам:D
    Ме утешивте со мачниниве. Јас пак мислев некој проблем со желудникот имам(facepalm)не знаев дека вака е нормално:rofl:
     
    Последна измена: 12 ноември 2019
    На Sexybaby86 и elcezelce им се допаѓа ова.
  10. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Не за џабе се вика друго стање се е нормално:rofl:
     
    На Kate Rina 93 и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  11. mcluckie

    mcluckie Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас сум 12 н 4 д. Денеска имав крварење бев кај матичната ми стави инекција прогестерон ми кажа да си ги продолжам дабростон и да ставам вагиналети и да мирувам нормално. Иначе крварењето не е од бебенцето; тоа е се во ред туку матичната ми кажа дека плацентата пополека почнува да ми се качува и поради имам одредено крварење од едната страна.. Па сакав да прашам дали имал некој вакво искуство?
     
  12. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Женички во која недела се прават скрининзите..
    Кога најрано може да се дознае дали со бебето е се во ред и како се развива.
    Кога бев кај матичен бев 7ма недела ми кажа за месец на контрола(сега сум 9та),тогаш кажа само добра гестациска кеса,добро поставено,и толку па кога прашавме за срценцето кажа само дека е позитивно дека чука (не ни пушти да слушнеме) некако едноставно не ми се допадна односот спрема нас,па ме копка да не има видено нешто што не е во ред...
    На три четири денови имам мала тапа болка во пределот на јајниците(до пред неколку денови болките беа поголеми и почести)а сеуште немам ниту гадење ни повраќање...
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    И мене така во 6-7ма недела само ми кажа дека има срцева акција, а го слушнав на прв скрининг.
    Првиот скрининг е 12-14 недела, вториот 18-22 недела. Од прилика така беше.
     
  14. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Важно чукало срценцето, не се секирај. Болките во долниот дел се нормални, понатаму де ќе ги имаш де ќе ги немаш. Се шири матката, си прави место. Тоа што немаш повраќање е исто така нормално, досега ниту еднаш немам повратено, а сум 12+4 и сè е во ред со бебето.
    Пренатален тест ќе правите?
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Dance27

    Dance27 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2018
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    3.138
    Пол:
    Женски
    Незнам што е следно со ништо не сум запознаена што ќе треба да правиме и испитуваме.Некако матичниот набрзина не откачува не обраќа ич внимание ниту објаснува (facepalm)(facepalm).Планирам ако и на следна контрола е така ќе почнам да идам кај некој на приватно да ми ја води бременоста
     
    На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
  16. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    983
    Допаѓања:
    2.260
    Пол:
    Женски
    Здраво жени.
    Дали имала некоја искуство со жолт исцедок во бременоста?
    Јас отсекогаш сум го имала и си продолжи така и во теков на бременоста, а сестрата на преглед кога ја прашав, рече штом докторот откако зел брис не изреагирал во ред е...
    Споделете доколку имате искуства

    (Пишав и во Труднички ама велам ајде може овде некој ќе ми одговори)
     
  17. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Поради генска мутација за MTHFR A1298C-хетерозигот, гинекологот ми рече да пијам метилирана фолна. И тоа онака набрзинка, мене не ми текна рецепт да побарам. Одат ли тие на рецепт? Јас сум сега при крај на 13 недела а пијам фемибион. Паралелно ли се пие и обична и метилирана фолна?
     
  18. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Не одат на рецепт. Во Зегин (и во други аптеки) има од 1000 од Нау, околу 1600 се 90 апчиња. Која доза ти рече да пиеш?
    Во Фемибион има 200 метилирана. Ако имаш мутација, џабе пиеш обична, треба метилирана.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Ма ни доза ми кажа, ни ништо, само ми рече ќе си пиеш метилирана. А на трансфузиологија демек не можеле да даваат упати за трудници, не им примале, само за лабораторија можело. Ме нервира што во последно време има многу гужви кај неа и се некако набрзина работи.
     
  20. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.502
    Допаѓања:
    35.250
    Пол:
    Женски
    Ако ти е од помош, јас сум хетерозигот МТХФР и пијам метилирана од 1000, метилиран Б12 од 1000, Б6 2×1.
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.