1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Сум изумила да пишам.
    Последна менструација ми беше на 23 Декември.
    Кога ја прашав која недела сум,
    ми рече прво да видиме ембрион па ќе пресметаме.
    Потоа отидов кај матичниот да ми ги препише апчињата и тој сам зема и ми пресмета дека сум 6недела.
    Ти благодарам.
     
  2. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Абе какво 4ти. Со нас си, од 31.10 рачунај си:D
     
    На lia22 и LadyC им се допаѓа ова.
  3. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Кај неа е така и јас бев 6 та недела кога отидов на ехо ми рече ок и ми продолжи терапија не ми пушти срцето да го слушнам што најмногу сакав но останав уште 2 недели да чекам. Покасно го слушнавме дури во 8 ма,така да не се секирај рано е...инаку клексан мислам дека нема потреба да боцкаш дека крвариш,земај дабростон или утрогестан са пиеш никако да ги ставаш вагинално и одмарај. Ако сакаш побарај и второ мислење,но јас мислам овде дека само клексанот е вишок бидејќи и мене таа ме води и кога прокрварив ми ги прекина клексаните и аспиринот ама јас сум со инвитро...ти посакувам среќа и смиреност,ако е за да е ќе е...
     
  4. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.201
    Пол:
    Женски
    Кога нешто поинакво ти се случува, секогаш треба да искомуницираш со докторот што те води.
    Побарај ја докторката и кажи и' за крвта, ќе ти каже што да направиш. Или ако сакаш оди на второ мислење, но консултирај се со доктор обавезно, не оставај така.
     
  5. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Јас не верувам дека е од клексанот, бидејќи и предходниот ден ми се случи исто. А, јас од вчера почнав да го користам.
    Јас цело време имав кафеава крв, а таа не обрна воопшто внимание за тоа. Дури вчера ми рече да пијам Дабростон.
    Сега ме мачи прашањето дали има надеж после 6та недела да има ембрион па дури и срцева реакција. Бидејќи гестациска ќеса имаше само.
     
  6. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Оли кога таа ми закажа контрола за 10 дена, јас двапати исконтактирав со неа дека имам кафеаво крварење. Одговорот беше дојди си на закажаното дато.
    Па јас морав на своја рака да си земам утрогестан да пијам.
    Вчера пак повеќр пати и повторив дека имав и свежа крв и таа на тоа рече немаш ништо сега.
    Некако не заинтересирано.
    Ќе почекам да видам што ќе се случува денес. Па може да закажам контрола кај друг доктор и јас не сум свесна веќе.
    Ме плаши и тоа дека нема ни ембрион. Така да ќе видиме што ќе се случува.
     
  7. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Секако дека може,покасно изгледа е зачнато затоа не се секирај ,а и таа не обрнала внимание дека е темна крв и така е,без секирации ако е темна истото јас го поминав ..ќе се среди со утрогестанот само да го пиеш со многу вода дека од него можеш да имаш вртоглавици и друго мила Софи колку и да се трудиме и се правиме колку и доктори да поминеме Господ е тој на кој треба да се молиме ,се е во негови раце...те гушкам
     
    На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
  8. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    @S.o.F.i душо, за ти да си мирна, барај друг доктор.

    Не е ист случај, ама мене така матичната ми стори. Отидов за преглед, вика нема срцева акција премногу е мало, дојди за две недели. Наредниот пат, истиот муабет. Дури се дрзна да ми рече уште сега почекај, не брзај да пиеш апче да го исфрлиш, а тоа не ни беше тема на муабет.

    Јас од таму кај друга докторка. И срцева акција виде, и го измери, и точно недели ми кажа. И крварење виде внатрешно и под терапија ме стави.
    Не губиш ништо од второ мислење.
    Те гушкам :hug:
     
    На Ann.loves.you, S.o.F.i, Sexybaby86 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Цццц (facepalm) Не ми се верува што прочитав. Мило ми е дека добро си поминала.
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.623
    Фала ти. Замисли да ја послушав, белја од ништо ќе си направев.
    Сеуште е ризично ради крварењето, ама другава докторка и првиот пат ме водеше и сѐ супер помина. Требаше од почеток кај неа да тргнам, ама ајде.
     
    На kukla21, Sexybaby86 и Jana06 им се допаѓа ова.
  11. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Ви благодарам на советите и мислењата. Денеска во 2-3 наврати имав црвено-кафева крв.
    Значи повеќе и од вчера, дури вц школката беше цела црвена.
    Ќе истече една количина па пак ќе стане кафеаво. Болки немам никакви.

    Се слушнав со докторката ми рече прво да одам тука кај мојот матичен да види дали има ембрион, ама не ми се оди од многу причини и незнаења од негова страна .
    А плус вчера кај неа немаше па зарем денес ќе има.
    Па се убедивме сабајле рано да ме види и ми рече да не примам вечер клексан инекција.

    Искрено вакво крварење сигурно не е на арно, ми се плаче, а не ми одат солзи. Се гледаме се чудиме со маж ми. Се тешиме колку можеме. Барем велам ако не бива ништо па нека пробие само да се исчисти, ми е страв од трета киретажа.
    Извинете на негативноста, ви ја наполнив темата.
    Фала ви уште еднаш.
    :hug:
     
    На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.201
    Пол:
    Женски
    @S.o.F.i Само ќе те гушнам и ти посакувам многу среќа на крај да биде сè во ред :hug:
     
    На Martka, Chikitaa, S.o.F.i и 4 други им се допаѓа ова.
  13. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Пуштам среќа да е на добро, да е стара крв и само да си се чисти матката ;) Дај боже да е тоа!
    Да не известиш обавезно по утрешниот преглед. :*
     
    На Chikitaa, S.o.F.i, simonka93 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Дали некоја од вас од оние што сте со инф.сте правеле некои од тестовите нифти,верифи...сакам да прашам дали инф.специјалистите ве советуваат да ги направите тие испитувања или по ваша желба?
     
  15. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.482
    Допаѓања:
    35.201
    Пол:
    Женски
    Јас правев Нифти.
    И Трајковски нè советуваше да направиме пренатален, но и самите ние сакавме. И да не спомнеше тој, секако ќе го направевме. Всушност, кога ја почна таа тема, ние веќе бевме одлучени да направиме.
     
    Последна измена: 4 февруари 2020
    На Anetaoh и eta им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Јас правев првиот пат ради годините. И сега сум во план.
    Знам нифти сигурно нема да правам :)
     
  17. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.138
    Допаѓања:
    147.320
    Пол:
    Женски
    Дај боже да ти е ко мене. Јас обилно крварев 2 недели со влошки, прокиснување , се лом правев , па еве го три години наполни. И баш со него во 9та недела слушнав срце и видоа се. Молим те не се откажувај пред време. Никогаш не знаеш што како на крајот ќе испадне. И згора на се ми се случи некаде 13та недела коа наводно поминува кризата и траеше две недели. На прв скрининг ми го открија ... Моето беше хематом, ама и имплантациско прави исто додека се вгнезди плодот. Со Господ напред дај боже се да биде во ред.
     
    На Martka, Chikitaa, S.o.F.i и 3 други им се допаѓа ова.
  18. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Зошто не нифти?
    Има некој подобар?
    Напиши ми свое искуство, деновиве треба да правам, немаме уште се одлучено за кој тест да го правиме :)
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. monka_bonbonka

    monka_bonbonka Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.869
    Допаѓања:
    4.011
    Пол:
    Женски
    Јас правев минатата недела по наша желба, но и советување од докторот. По долго истражување се одлучив за Панорама на Геномикс. За близнаци бил најдобар бидејќи ги дели хромозомите и кариотипот посебно за едното и посебно за другото бебе. Они се единствени кои кажуваат пол на двата плода ( тоа и не е толку важно, битното е дека ги дели ). А и за едно бебе е добар, и има повеќе модели на испитување. Најубаво да се јавиш во неколку фирми и да направиш споредба. Јас така направив.
     
  20. S.o.F.i

    S.o.F.i Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2014
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    3.868
    Девојки го завршив прегледот.
    Докторката кажа дека имам голем хематом околу гестациската кеса мислам така кажа.
    Рече дека сакусот бил сега со неправилна форма и јас тоа го сватив дека ништо не е добро.
    Прашав а ембрион нема. Таа рече голем е хематомот па можеби од него не го гледа, вели ќе дадеме се од себе да видиме дали ке биде на подобро. И еве сега ќе ме боцнат со Prolutex инекција, мислам така се викаше.
    Надеж голема немам. Ама како што е Господ никој не е.
     
    На Slonce91, Maja92@, monka_bonbonka и 4 други им се допаѓа ова.