Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.302
  Допаѓања:
  67.667
  Пол:
  Женски
  И јас имав хематом ти пишав веќе. Те молам оди на второ мислење, не оставај вака. :(
   
 2. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  975
  Допаѓања:
  2.486
  15808943930012047293123792227745.jpg
  Јас сум за овој,еве имаш и број моб.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 3. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Што мислиш дека ќе ми треба поголема терапија или? Ми рече инекции prolutex во стомак секој ден, Дабростон апчиња и витамин Е. Контрола ми закажа за една недела.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.302
  Допаѓања:
  67.667
  Пол:
  Женски
  Не. Прочитав дека ова е како прогестерон депо. Ја тоа примав. Само на мочање во вц ! Цело време да мируваш плс! Ептен себеси во тебе се гледам. Се ќе биде во ред ама додека не прекине крварењето те молам вц / кревет биди. Се молам се да биде ок.:hug: :*
   
 5. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Ти благодарам мила.
  Еве веќе сум нацртана во кревет, ќе одмарам колку можам повеќе.
  Како и да е постои трошка надеж, повеќе ме нервира што нема ембрион уште. Ама ај пак да сум позитивна па за една недела да видам тоа што го сакам.
  Ми значи поддршката :* :hug:
   
  На Grasiela**, LadyC и 0ли им се допаѓа ова.
 6. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Имаш поддршка океј е терапијата. Лежи, одмарај, и ќе биде во ред.:hug:
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 7. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.560
  Допаѓања:
  96.678
  Никаков впечаток не ми оставија првиот пат. Ги отпишав за секогаш.
  Кој го прави овој панорама?
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 9. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Геномикс кај нас, инаку фирмата е америчка - Натера. Крвта се праќа во Калифорнија и резултатот се чека 7 до 10 дена.
   
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.560
  Допаѓања:
  96.678
  Ауууу многу се чека :)

  Колку пари е?
   
 11. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Да, за разлика од другите 5 дена.
  640 евра е.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Baby....2

  Baby....2 Нов член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2020
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  17
  Пол:
  Женски
  Здраво, сакам да ве прашам нешто. Вака сега ја сум трудна 8 недела сум. Првиот пат кога бев имаше еден хематом мал и докторот ми даде дабростон. И јас си ги пиев како што треба 2 пати по 1. За две недели требаше да одам на лекар и јас на денот кога требаше да одам јас прокрварев и отидов одма и докторот ме прегледа и кажа дека хематомот го нема а бебето си беше супер имаше и срце. И ми кажа после тоа да ги пијам дабростонот 3 пати по 1. После 1 недела пак прокрварев и отидов одма на лекар и кога ме прегледуваше докторот виде пак уште еден хематом голем, меѓутоа виде и дека биле близначиња е сеа едното си се развило и си расте и си има срце а другото не се развило само има гестациска кеса останато и внатре не се гледа плод. И ми даде утрогестан 2 по 1 и ме боцкаа со инекција. Е сеа треба во петок да одам на контрола. Јас сакам да ве прашам чим до сега не се развило другото бебе значи дека веќе и го нема така?? Мене тоа не ми е јасно. И по малку се плашам за другото дали ќе биде се во ред заради хематомот... :|:|:|
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 13. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  3.649
  Пол:
  Женски
  Здраво :)
  Го поминавме и првиот скрининг, поминавме одлично, докторката позитивна, се си беше супер :l:
  Нухален набор 1,4 , си има носна коска, се си е во референтните вредности.
  Бебка денес 12+1, според ехо одговара на 12+4.
  Радости :inlove:

  Ке го правиме нифти тестот, тој ми го предложи докторката.
  Дојдоа од Ginekalix во Систина, за да ми земат крв, го пополнивме формуларот, но кога реков дека бременоста ми почна како близначка ми рекоа да помине барем уште две недели, бидејки можело да има останато днк од другото бебче, па резултатите да не бидат точни.
  Така да за две недели они ке дојдат во мојот град, и ке го направиме тестот.
   
  На Jana06, kukla21, Anetaoh и 7 други им се допаѓа ова.
 14. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  3.649
  Пол:
  Женски
  Ете јас така бев. На почетокот две, некаде 6 недела малку прокрварев, 7 недела кога бев едното бебече се во ред, со срцева акција, другото колабрирало.
  И на денешното ехо се уште има остаток од него, но докторката рече дека не смета ништо.
   
 15. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Аиии сонце, убавини.. нека си расте како што треба, машала напредно..дај боже така до крај! :hug:Пол ви спомнаа или ?
  Не го сваќај пишаново лично, но многу ми е интересно и морам да искоментирам дека Систина упорно само Нифти го форсираат.. незнам зашто, се однесуваат како да не постојат дрѕги тестови.. а горе доле сите се скоро исти :) Дури поради нив ќе почнам да мислам дека бизнис се тера со неинвазивниве тестови, нешто слично како со матичните клетки што не им успеа бизнисот (за сите фирми зборам). Значи имам едно 10 тина другарки, познанички, колешки, плус тука што ве читам што одат во Систина и сите со истиот муабет, "мене докторот ми рече кој сакам да го одберам, ама ми го препорачува Нифти":D ( и најинтересно од се е што веднаш се залетуваат жени ко жени без да си потврдат или споредат со останати тестови, без своеволно да се убедат во тоа дека е навистина најдобар избор тој тест ) Искрено, мислам дека ради Систина не го одбрав Нифти, плус што и за близначка бременост немаат метод да ја делат днк и кариотипот, не е битно...
  Не ме сваќајте погрешно, немам ништо против болницата ниту пак против Гинекаликс, се супер си работат луѓето, ама мислам форсирањево е малце повеќе од симптоматично ( врскава помеѓу болницата и фирмата )
  Се извинувам женки за постов има посебна тема, ама неможев да се воздржам:P Сакам само да кажам дека можеме сами да одлучиме кој тест ќе го правиме и кој тест е најдобар за нас, а притоа предходно добро да се информираме околу начинот на работа, методи, испитувања, искуства и сл. За да можеме со сигурност да кажеме, да овој тест ќе го правам поради таа и таа причина!
  П.С. Повторно напоменувам ова е чисто едно мое гледиште на работите и лично мислење не мора да значи дека сум во право.. ама ако има таква што и препорачале друг тест нека пише ми стана интересно ова мајке ми :)
   
  Последна измена: 5 февруари 2020
  На lavica82, Jana06, Anetaoh и 4 други им се допаѓа ова.
 16. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  3.649
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам на убавите желби :inlove:.
  Да ни кажаа и пол, но, рече со резерва да го земеме тоа, зошто е рано, најбитно е да е живо и здраво :l:.
  Инаку на дундичка и личело на докторката :), следниот преглед сигурно поубаво ке се види, а нифти тестот, нели ке покаже.
  Не е битен толку полот, само со господ напред да биде се во ред.
  Не се лутам на твојот коментар за нифти тестот, зошто сиве овие години шетање по болници, сватив дека се е бизнис, почнувајки од витамините, лабараториите, па дури и докторите што соработуваат си се препорачуваат еден на друг, кога треба некоја и интрвенција.
  Тоа на сите ни е јасно.
  Ние ги разгледавме сите тестови, искрено мене сите ми се слични, не се разбираме и така и така, па си рековме со кој соработуваа Систина, тој ке го правиме. Зошто нели таму бременост водиме.
  Колку и да му ја мислиме, секако на крај ке се прашуваме дали сме го направиле вистинскиот избор.
  Јасно ни е дека се си е бизнис, туку господ нека е со нас, да истераме со лесно и убаво до крај, па тие нека си го зимаат профитот.
  Тоа е.
  Инаку не ни рекоа мора нифти, ако сакавме друг сигурно докторката немаше да настојува баш овој да го правиме.
   
  На Jana06, Chikitaa, Sexybaby86 и 4 други им се допаѓа ова.
 17. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  И тоа што викаш, се е бизнис :) за жал.. само ми е страв да не се лажеме :shake:
  Не може да соработуваат само со нив, со повеќето соработуваат мислам.. океј не е важно како и да е.
  И јас сакам една дунда многуу... утре чекам резултати и ќе пишам:)
   
  На lia22, Chikitaa, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.889
  Допаѓања:
  19.152
  Пол:
  Женски
  Мене Трајковски ме убедуваше за Панорама дека се ептен добри, но кој и да го правиме дека нема да згрешиме.
  Кога споредував со другите, многу од работите што се испитуваат со другите не се опфатени со Панорама. И кога ја прашувавме за некои детали, Даниела ли се викаше, не знам, рече па повеќе не е секогаш најдобро. Не бев задоволна од комуникацијата, требаше да ни испрати на мејл детали, два-три дена ја немаше, па кога ги испрати, не ги испрати како што треба, ги немаше во атачмент работите. За близначка бременост читавме дека се најдобри во одделувањето, но кај нас едно беше и не ме привлече со ништо за кај нив да правиме.
  За Нифти се одлучивме бидејќи ни се допадна комуникацијата и тоа што опфаќаа најмногу работи.
  Се изначитавме со мм триста работи, искуства, јавувања по телефони, шашма ми стана во главата, само едвај чекав да заврши тоа и да е сè во ред.
  Сите истражуваме пред да одиме некаде, не ни можеш да оставиш така, важно ти е.
   
  Последна измена: 6 февруари 2020
  На kukla21, monka_bonbonka, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Mila_Skopje

  Mila_Skopje Активен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2019
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Како се справувате со апетитот и со спиењето? Ај што цело време сум гладна страшно ми се спие! На работа едвај издрзувам
   
 20. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  3.649
  Пол:
  Женски
  Исто и јас 0ли, колку повеке читав за тестовите искрено, се повеке несигурна станував.
  Овој дечкото што дојде вчера ок ми се виде, се ни објасни, пополнивме се, и кога праша единечна или близначка бременост, јас велам сега е едно, на почетокот беа две.
  Кога му објаснив што како, дека околку 20 декември, имав крварење и дека се уште се гледа на ехото дел од постелката, ми рече јас дојдов, но тестот нема да го правиме сега, нека поминат уште две недели, да си бидеме на сигурно.
  Зошто и до 8 недели можело да циркулира днк од тоа бебенце во крвта на мајката.
  Значи не му беше само, парите да ни ги земе.
  А и тоа што некои тестови се подобри за близначка бременост, мене повторно не ми е јасно, како ке се знае кој резултат од кое бебе е ???
  Сигурно повторно амоиносинтеза би се правело во тој случај.
   
  На Kate Rina 93 и 0ли им се допаѓа ова.