Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

1. Bebulleee

Bebulleee Форумски идол

Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.316
    Допаѓања:
    20.396
    Строго мирување сега, и соодветна терапија..
    Јас во 6 недела имав хематом од 5,6см гигантски голем покрај толкаво мало плодче од само некој мм.
    Но, мој совет да провериш и ддимери, и да си примаш терапија. Кај мене беа мн високи, и времињата и све па гуравме со инексии до 13,14 недела веќе го немаше..
    И имав Обилно крварење.... од хематомот тие крварењето да знајш.. Со лесно и господ да е со СИТЕ вас :*

На S.o.F.i, monka_bonbonka, 0ли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. monka_bonbonka

monka_bonbonka Истакнат член

Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.528
    Допаѓања:
    2.915
    Кај нифти и останатите не се знае, кај панорама се знае кој резултат од кое бебе е, само за близнаци е лошо испитувањето се состои само од трите трисомии процент на фетална фракција и пол. Нема други можности сега за сега, се работи на тоа и се очекува тестовите да се надоградуваат во иднина, генерално сите.

На 0ли и eta им се допаѓа ова.
  3. monka_bonbonka

Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.528
    Допаѓања:
    2.915
    На Дона да не мислиш.. и јас со неа комуницирав, и ептен сум задоволна. Прво на тел 40 минути разговор, па ми испрати веднаш понуда, примери од тестирања, разлики со останати тестови, видео од Натера за начинот на испитување, добиени резултати од близначки бремености за да имам претстава и.т.н.
    Не ми беше поентата да не го правиме/правите Нифти, поентата ми е предходно да се истражи малце и да се искомуницира со повеќе фирми за да се донесе правилна одлука.
    Како и да е, дај боже сите да си добиеме убави резултати. Јас сум уште во исчекување и некако не ми е сеедно додека не ги добијам резултатите, а кога го правев чувството ми беше као ај да поминам на редот (facepalm) ама не било така. Плус панорамава 10 дена се чека (waiting)

На eta и 0ли им се допаѓа ова.
  4. 0ли

0ли Популарен член

Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    4.889
    Допаѓања:
    19.152
    Да бе, Дона беше. Знам дека на Д се викаше :lol:
    Сето тоа што ти го испратила, требаше и кај нас да го испрати, а разговорот претходно траеше кратко бидејќи во возење била, не ни се ни прејави за детално да разговараме. Така се погодило со нас, не велам дека не чини тестот, само комуникацијата не ми се допадна.
    Инаку, секако дека треба да се истражува, да се чита за искуства, да се разговара со претставници од фирмиве, да се чита и по странски форуми. Важно е ова, а одлуката секако ќе биде најдобра кој каде и да одлучи.
    Не е лесно чекањето, ич не е. И тоа е нормално да е така. Иако, првите денови не се оптеретував воопшто, но два дена пред да дојдат резултатите почна да ме фаќа сафра.
    Ќе биде во ред, издржи уште некој ден, те чекаме со убави вести (waiting)

На eta и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  5. lemon8ejt

lemon8ejt Активен член

Се зачлени на:
    28 декември 2019
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    372
    Здраво.
    Денес ги земав рез од брисеви и само еден е позитивен на кламидија. 9+5 сум и Др ми рече дека сега не ми препорачува терапија. Дури за еден месец да ја пијам, 3 апчиња азитромицин и јас и партнерот па на контрола само за кламидија.
    Сега можела терапијата да наштети на плодот бидејќи се формирале органите...
    Слични искуства и колку е ризично?
    Фала

6. Jana06

Jana06 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    1.811
    Допаѓања:
    4.840
    Гледам имаш спомнато за банки за матични клетки. Не знам дали има посебна тема ама ако сте се распрашувале подетално за ова, секоја информација би ми мила добредојдена. Не знам колку е паметна идеја, дали се чуваат кај нас или во странство и колку се сигурни овие банки?

7. Rainbowbaby

Rainbowbaby Истакнат член

Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    283
    Јас пред година и пол имав бактерија уреаплазма, не бев бремена. Ми препорачаа масло од диво оригано. Веќе на наредната контрола брисот беше чист, мислам дека маслото многу ми помогна. Само прашај дали смееш, јас кога пиев не бев бремена.

8. eta

eta Популарен член

Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    3.649
    Мислслам дека не смее да пие ниту масло, нити чај од диво оригано во бременост.

На lemon8ejt, Rainbowbaby и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
  9. Rainbowbaby

Rainbowbaby Истакнат член

Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    283
    Затоа и потенцирав дека јас не бев бремена, да праша дали смее. Сега ми текна дека го имам сеуште па видов на упатството дека не се препорачува на трудни и доилки дека го намалува железото во крвта.

На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bebulleee

Bebulleee Форумски идол

Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.316
    Допаѓања:
    20.396
    Точно

11. lemon8ejt

lemon8ejt Активен член

Се зачлени на:
    28 декември 2019
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    372
    Не, ништо не пијам у меѓувреме тоа е што е, се надевам дека за 4 недели нема да направи некој сериозен проблем...
    Инаку ми рекоа дека често знаат да дадат грешен рез за кламидија, но да не се потпирам на тоа или евентуално уште еднаш да проверам пред да ја почнам терапијата.

12. monka_bonbonka

Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    1.528
    Допаѓања:
    2.915
    Јас лично не верувам во тие глупости што ја потценуваат интелегенцијата.
    :)

На Meckicja и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  13. Petrova Ceca

Petrova Ceca Активен член

Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    83
    Doktorkata ne znae da mi odredi tocen termin za poragaj, Ednas vika od 9.8 do 9.9, drug pat vika od 15.8 do 15.9..sepak tuka nekade sum otprilika.. na 05.12.2019god. dobiv posleden pat, mi traese do kaj 10/12.12.'19god. aj sovet po vase ke ve molam.. so prvoto termin mi bese 25.12.2013g. a se rodi 13.12.2013g. Taman na vreme, 37ma gest.nedela, a ostanav bremena racunajki od 18.03.2013god.
    Fala vi unapred, pozdrav, na site trudnici im posakuvam lesna bremenost od se srce!! <3 :):)

14. kukla21

kukla21 Мама Член на тимот

Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    19.559
    Допаѓања:
    96.676
    10.09 ти е краен термин, според циклус.

На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.
  15. NNK19

NNK19 Истакнат член

Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    459
    Допаѓања:
    1.006
    Јас како што знам докторите рачунаат вака.. првиот ден од последната менструација +7дена и така добиваат краен термин според циклус.
    Значи тебе ако ти била последна менструација 05.12 +7 ќе му дојде краен термин 12.09 според циклус.. е сега како ќе напредува бебчо така може да се помести и крајниот термин :)

16. Ivyano

Ivyano Истакнат член

Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    83
    Zenski ne znam kaj danprasam
    Prasav vo trudnicki ama nema nestk odgovor i vo druga nasoka odi muabetot pa se prefrliv tuka .
    dali cutsvuvavte kako toplina vo ustata? Ne znam kako da opisam. Ne e zesko kako temperatura ama kako da imam potreba postojano da se razladuvam i ladna voda mi godi epten. Mislam deka mraz da stavam ke si go topam ceel den edno po edno. Napraviv sladoled pred dve nedeli. Go surediv celo kance bez oko da mi trepne od so ladnicko ubavo mi idese ama utre denta grlo me fati. Mislam, normalno. Zima e :) mastiki airwaves extreme zvakam samo ti e taka me razladuvaat ama kratko

17. Jana06

Jana06 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    1.811
    Допаѓања:
    4.840
    Ако не одговорил никој веројатно нема искуства. Да не случајно имаш внатрешна температура? Се случува кај трудници да качат температура во рана бременост додека да се адаптира телото на плодот. Измери и ако ти е благо покачена продолжи да се разладуваш, ќе помине.

На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ivyano

Ivyano Истакнат член

Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    83
    Meram od 35.3 do 36.3 mi se dvizi . Ne znam. Ova mi se nema sluceno pa pretpostaviv so bremenosta moze e povrzano

19. Snowflake92

Snowflake92 Активен член

Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    36
    Mene mi bese celo vreme taka prvite dva meseci odprilika sega vekje poretko se slucuva

На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Alishan30

Alishan30 Популарен член

Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    2.064
    Допаѓања:
    67.372
    Добар ден и од мене, во оваа група, да се пријавам како што е редот:) :sun:
    5+5 денес, ехо на 5+3 (видено гестациска ќеса и жолта ќеса, без срцева акција).
    На преглед дури за 2 недели:inlove:
    Покриена сум со многу терапија заради инвитро постапка.
    Кафен исцедок од 5та недела, овие неколку дена, кој е мн малку,на ехо ми кажа се е во ред, заради вгнездување во матка подобро, ми било кафеното. Матка нема хематом или слично.
    Повремени болки во стомак, како за добивање, болни гради но не секој ден,минијатурно гадење да речам, и друго се си е во ред.

Заради скратено активирано протромбинско време, примам фраксипарин од 0,4 во раце.
    Сакав да ве прашам дали сте ставале во нозе, страшно ме болат рацете, веќе 40та инекција ми е, се сум со лиотон и борова вода, но ме болат рацете.

И дали некој прима прогестерон депо, на 3 дена треба по половина ампула да ги примам, но заради кафеавиот исцедок повремено, мислев цела да не треба да ја примам? Др вели Не, доволно било пола. Искуства со ова, некои?

Останато од терапија: циклопрогинова 3х1 (бели само), пролутекс наутро во стомак, имприл на ручек, бромергон навечер 1/4ка, и вигантол 6капки.

Малку подолг е постов, ама се ве исчитав деновиве од темава, па да ве запознаам и со мојата сегашна состојба:inlove:

Убав ден имајте:sun:

На ALISA0000, Chanell*, Ava.84 и 16 други им се допаѓа ова.