Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.396
  Пол:
  Женски
  Строго мирување сега, и соодветна терапија..
  Јас во 6 недела имав хематом од 5,6см гигантски голем покрај толкаво мало плодче од само некој мм.
  Но, мој совет да провериш и ддимери, и да си примаш терапија. Кај мене беа мн високи, и времињата и све па гуравме со инексии до 13,14 недела веќе го немаше..
  И имав Обилно крварење.... од хематомот тие крварењето да знајш.. Со лесно и господ да е со СИТЕ вас :*
   
  На S.o.F.i, monka_bonbonka, 0ли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Кај нифти и останатите не се знае, кај панорама се знае кој резултат од кое бебе е, само за близнаци е лошо испитувањето се состои само од трите трисомии процент на фетална фракција и пол. Нема други можности сега за сега, се работи на тоа и се очекува тестовите да се надоградуваат во иднина, генерално сите.
   
  На 0ли и eta им се допаѓа ова.
 3. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  На Дона да не мислиш.. и јас со неа комуницирав, и ептен сум задоволна. Прво на тел 40 минути разговор, па ми испрати веднаш понуда, примери од тестирања, разлики со останати тестови, видео од Натера за начинот на испитување, добиени резултати од близначки бремености за да имам претстава и.т.н.
  Не ми беше поентата да не го правиме/правите Нифти, поентата ми е предходно да се истражи малце и да се искомуницира со повеќе фирми за да се донесе правилна одлука.
  Како и да е, дај боже сите да си добиеме убави резултати. Јас сум уште во исчекување и некако не ми е сеедно додека не ги добијам резултатите, а кога го правев чувството ми беше као ај да поминам на редот (facepalm) ама не било така. Плус панорамава 10 дена се чека (waiting)
   
  На eta и 0ли им се допаѓа ова.
 4. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.889
  Допаѓања:
  19.152
  Пол:
  Женски
  Да бе, Дона беше. Знам дека на Д се викаше :lol:
  Сето тоа што ти го испратила, требаше и кај нас да го испрати, а разговорот претходно траеше кратко бидејќи во возење била, не ни се ни прејави за детално да разговараме. Така се погодило со нас, не велам дека не чини тестот, само комуникацијата не ми се допадна.
  Инаку, секако дека треба да се истражува, да се чита за искуства, да се разговара со претставници од фирмиве, да се чита и по странски форуми. Важно е ова, а одлуката секако ќе биде најдобра кој каде и да одлучи.
  Не е лесно чекањето, ич не е. И тоа е нормално да е така. Иако, првите денови не се оптеретував воопшто, но два дена пред да дојдат резултатите почна да ме фаќа сафра.
  Ќе биде во ред, издржи уште некој ден, те чекаме со убави вести (waiting)
   
  На eta и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 5. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  372
  Пол:
  Женски
  Здраво.
  Денес ги земав рез од брисеви и само еден е позитивен на кламидија. 9+5 сум и Др ми рече дека сега не ми препорачува терапија. Дури за еден месец да ја пијам, 3 апчиња азитромицин и јас и партнерот па на контрола само за кламидија.
  Сега можела терапијата да наштети на плодот бидејќи се формирале органите...
  Слични искуства и колку е ризично?
  Фала
   
 6. Jana06

  Jana06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.811
  Допаѓања:
  4.840
  Пол:
  Женски
  Гледам имаш спомнато за банки за матични клетки. Не знам дали има посебна тема ама ако сте се распрашувале подетално за ова, секоја информација би ми мила добредојдена. Не знам колку е паметна идеја, дали се чуваат кај нас или во странство и колку се сигурни овие банки?
   
 7. Rainbowbaby

  Rainbowbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2020
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  283
  Пол:
  Женски
  Јас пред година и пол имав бактерија уреаплазма, не бев бремена. Ми препорачаа масло од диво оригано. Веќе на наредната контрола брисот беше чист, мислам дека маслото многу ми помогна. Само прашај дали смееш, јас кога пиев не бев бремена.
   
 8. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  3.649
  Пол:
  Женски
  Мислслам дека не смее да пие ниту масло, нити чај од диво оригано во бременост.
   
  На lemon8ejt, Rainbowbaby и monka_bonbonka им се допаѓа ова.
 9. Rainbowbaby

  Rainbowbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2020
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  283
  Пол:
  Женски
  Затоа и потенцирав дека јас не бев бремена, да праша дали смее. Сега ми текна дека го имам сеуште па видов на упатството дека не се препорачува на трудни и доилки дека го намалува железото во крвта.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.316
  Допаѓања:
  20.396
  Пол:
  Женски
  Точно
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  372
  Пол:
  Женски
  Не, ништо не пијам у меѓувреме тоа е што е, се надевам дека за 4 недели нема да направи некој сериозен проблем...
  Инаку ми рекоа дека често знаат да дадат грешен рез за кламидија, но да не се потпирам на тоа или евентуално уште еднаш да проверам пред да ја почнам терапијата.
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 12. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.528
  Допаѓања:
  2.915
  Пол:
  Женски
  Јас лично не верувам во тие глупости што ја потценуваат интелегенцијата.
  :)
   
  На Meckicja и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 13. Petrova Ceca

  Petrova Ceca Активен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2020
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Doktorkata ne znae da mi odredi tocen termin za poragaj, Ednas vika od 9.8 do 9.9, drug pat vika od 15.8 do 15.9..sepak tuka nekade sum otprilika.. na 05.12.2019god. dobiv posleden pat, mi traese do kaj 10/12.12.'19god. aj sovet po vase ke ve molam.. so prvoto termin mi bese 25.12.2013g. a se rodi 13.12.2013g. Taman na vreme, 37ma gest.nedela, a ostanav bremena racunajki od 18.03.2013god.
  Fala vi unapred, pozdrav, na site trudnici im posakuvam lesna bremenost od se srce!! <3 :):)
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.559
  Допаѓања:
  96.676
  10.09 ти е краен термин, според циклус.
   
  На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.
 15. NNK19

  NNK19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  459
  Допаѓања:
  1.006
  Пол:
  Женски
  Јас како што знам докторите рачунаат вака.. првиот ден од последната менструација +7дена и така добиваат краен термин според циклус.
  Значи тебе ако ти била последна менструација 05.12 +7 ќе му дојде краен термин 12.09 според циклус.. е сега како ќе напредува бебчо така може да се помести и крајниот термин :)
   
 16. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Zenski ne znam kaj danprasam
  Prasav vo trudnicki ama nema nestk odgovor i vo druga nasoka odi muabetot pa se prefrliv tuka .
  dali cutsvuvavte kako toplina vo ustata? Ne znam kako da opisam. Ne e zesko kako temperatura ama kako da imam potreba postojano da se razladuvam i ladna voda mi godi epten. Mislam deka mraz da stavam ke si go topam ceel den edno po edno. Napraviv sladoled pred dve nedeli. Go surediv celo kance bez oko da mi trepne od so ladnicko ubavo mi idese ama utre denta grlo me fati. Mislam, normalno. Zima e :) mastiki airwaves extreme zvakam samo ti e taka me razladuvaat ama kratko
   
 17. Jana06

  Jana06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.811
  Допаѓања:
  4.840
  Пол:
  Женски
  Ако не одговорил никој веројатно нема искуства. Да не случајно имаш внатрешна температура? Се случува кај трудници да качат температура во рана бременост додека да се адаптира телото на плодот. Измери и ако ти е благо покачена продолжи да се разладуваш, ќе помине.
   
  На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Meram od 35.3 do 36.3 mi se dvizi . Ne znam. Ova mi se nema sluceno pa pretpostaviv so bremenosta moze e povrzano
   
 19. Snowflake92

  Snowflake92 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Mene mi bese celo vreme taka prvite dva meseci odprilika sega vekje poretko se slucuva
   
  На Ivyano му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  67.372
  Пол:
  Женски
  Добар ден и од мене, во оваа група, да се пријавам како што е редот:) :sun:
  5+5 денес, ехо на 5+3 (видено гестациска ќеса и жолта ќеса, без срцева акција).
  На преглед дури за 2 недели:inlove:
  Покриена сум со многу терапија заради инвитро постапка.
  Кафен исцедок од 5та недела, овие неколку дена, кој е мн малку,на ехо ми кажа се е во ред, заради вгнездување во матка подобро, ми било кафеното. Матка нема хематом или слично.
  Повремени болки во стомак, како за добивање, болни гради но не секој ден,минијатурно гадење да речам, и друго се си е во ред.

  Заради скратено активирано протромбинско време, примам фраксипарин од 0,4 во раце.
  Сакав да ве прашам дали сте ставале во нозе, страшно ме болат рацете, веќе 40та инекција ми е, се сум со лиотон и борова вода, но ме болат рацете.

  И дали некој прима прогестерон депо, на 3 дена треба по половина ампула да ги примам, но заради кафеавиот исцедок повремено, мислев цела да не треба да ја примам? Др вели Не, доволно било пола. Искуства со ова, некои?

  Останато од терапија: циклопрогинова 3х1 (бели само), пролутекс наутро во стомак, имприл на ручек, бромергон навечер 1/4ка, и вигантол 6капки.

  Малку подолг е постов, ама се ве исчитав деновиве од темава, па да ве запознаам и со мојата сегашна состојба:inlove:

  Убав ден имајте:sun:
   
  На ALISA0000, Chanell*, Ava.84 и 16 други им се допаѓа ова.