Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  @Alishan30 Добредојде во темава, се радувам многу! :inlove:
  За боцкање во нога ми рекоа дека најбавно се апсорбирало. Те молам пробај како што ти пишав дека боцкам, еве три месеци скоро во раце боцкам и немам модрици.
   
  На eta и Alishan30 им се допаѓа ова.
 2. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.407
  Допаѓања:
  74.294
  Пол:
  Женски
  Немам ниту една модрица, но камен е мила,како плочка, секој ден различно ме боцкаат, како ти што ми објасна, ама боли бре.
  Многу цврста кожа имам, и додека да влезе игличката се вдлабнува цела кожа. Со стомак немав проблем за боцкање, ама рацеве ми се ко плочки подкожно:(
   
 3. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.202
  Допаѓања:
  63.707
  Пол:
  Женски
  @Alishan30 јас бидејќи боцкам од сам почеток, а веќе сум 9-ти месец, боцкам секаде кај што може. Прво во стомак, па кога веќе не можеше, преминав на раце, па потоа и бутови. Сега ротирам меѓу последниве две, зависи кај има место :whew: Уште малку ми остана, едвај чекам веќе да не ги видам тоа Фраксипарините :(
  Можеш во бут слободно, кај што има повеќе сало, помалку боли :)
   
  На Ava.84, tina2018, 0ли и 2 други им се допаѓа ова.
 4. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.807
  Допаѓања:
  75.440
  @Alishan30 до некаде 16та нед се боцкав во стомак. За нозе (бут) ми спомнуваше трансфузиологот дека може ама искрено никогаш не сум пробала.
   
  На tina2018, eta, 0ли и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  Мене ме боли додека влезе иглата, имам впечаток дека кожата ми е дебела и мене, но стиснувам заби додека влезе, пече малку кога вбризгувам, но потоа ништо не боли. Добро, утредента малку ќе е посензитивно местото, но после ништо немам. Јас ептен поткожно боцкам, дури течноста ја поткрева кожата кога ја ставам, после масирам на кратко и се израмнува. Шприцот на помалку од 45 степени го држам.
  Ама како плочки и тврдо како што велиш, такво нешто немам.
  Еднаш на почетокот несакајќи изгледа во мускул се погодив, а бе пукнав од болка и модрица нааа олкава, едвај помина.
   
  На eta, Sexybaby86 и Alishan30 им се допаѓа ова.
 6. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.407
  Допаѓања:
  74.294
  Пол:
  Женски
  Ни јас не сум пробала во нозе, и језиво ми е, ама бар да сменев малку.

  А те читав поназад ти имаше примано депо прогестерон?
  Или грешка сум
   
 7. Малечко Кикенце

  Малечко Кикенце Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  19
  И јас цеце сум тука некаде како тебе мене на 15.12 ми е последна менструација . Со лесно да е . Мене ми е прва бременост и ми фуфка малку .
   
 8. Kate Rina 93

  Kate Rina 93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 декември 2018
  Пораки:
  824
  Допаѓања:
  16.623
  Пол:
  Женски
  Јас примам прогестерон депо, од кога прокрварев (ако ме читаше) еднаш неделно примам од тогаш. Докторот рече некои примаат помали дози секој ден, како и да се примаат рече нема ништо лошо во прогестеронот и почесто ако се прима .Така да некогаш ја примам на 4дена, некогаш на 1 недела цела ампула. Бидејќи и долго време имав кафено ама обилно пиев утрогестан 2×1 од 100мг и го примав прогестеронот 1 неделно. Сега се е во ред ,немам ништо:D
   
  На Butterfly1107, Alishan30 и eta им се допаѓа ова.
 9. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.700
  Допаѓања:
  3.515
  Пол:
  Женски
  Како боцкаш Оли, и јас сум цела модрици^_^
  Едит: Прочитав си пишала, ептен поткожно на помалце од 45.
   
  На eta, 0ли и kukla21 им се допаѓа ова.
 10. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  Да, ептен поткожно. Ова ми е совет од Трајковски и фала му, во право беше. Стомакот за три месеци боцкање партал ми беше со грутки и со модрици, едвај се оправи и дури уште после три месеци имам една мала грутка кога ќе се допрам. А на раце ништо такво и мислам дека уште долго ќе можам во раце.
  Кога боцкам, бела ќе се направи малку кожата од течноста што ја подигнала кожата, како каснато од комарец, па малку протривам и се израмнува.
  Си имам ред на кожата. Почнав од долу на надлактица и полека нагоре ден за ден максимум каде што има место, а не каде било на раката. Како со ред некако. Додека стасам на горниот дел од раката, овој долу се оправил од убоди и после пак од почеток од долу и додека пак стигнам горе и горниот дел се оправил.
  Боли убодот, пече вбризгувањето, но краткотрајно е, во моментот.
  Секоја вечер мачкам со Алвен.
   
  На Sexybaby86, kukla21, Alishan30 и 3 други им се допаѓа ова.
 11. monka_bonbonka

  monka_bonbonka Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2017
  Пораки:
  1.700
  Допаѓања:
  3.515
  Пол:
  Женски
  Тенк јуу, ќе пробам.
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.479
  Допаѓања:
  6.230
  Пол:
  Женски
  Jas pak cela bremenost i po poroduvanjeto tri nedeli vo stomak gi stavav fraksiparin I nemav maki a progesteron depo na pocetokot primav preku den oti prokvariv posle na 4 dena pa na edna nedela se do 25 nedela od bremenosta

  Aa ne se raduvaj za fraksiparin ddimerite znaat da se pokacat i po poragajot mene togas mi se kacija ddimerite po poragajot
   
  Последна измена од модератор: 10 февруари 2020
 13. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  1.912
  Мамички здраво. Се пријавувам со втора бременост
   
  На Филотеа, Ava.84, eli25 и 14 други им се допаѓа ова.
 14. Ressana

  Ressana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Добро ни дојде. Ти посакувам убава и лесна бременост...
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.897
  Допаѓања:
  97.780
  Опа! :) Добро ни дојде :)
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Izzy_0504

  Izzy_0504 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2020
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  508
  Пол:
  Женски
  Zdravo :)
  Denes sum 6+1 i slusnavme jako i silno srcence :)
  Prva bremenost i obzemena od emocii!

  Vo sreda sum na transfuziologija da ispitame d dimeri, f-ri na hemostaza, afa, ana, mthfr.
  Ako nekoj znae da mi objasni sto se ovie, bi mu bila blagodarna :)
   
  На tajci83, Rainbowbaby, Ann.loves.you и 6 други им се допаѓа ова.
 17. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  8.807
  Допаѓања:
  75.440
  Лесна бременост Ели :party:
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.818
  Допаѓања:
  18.763
  Пол:
  Женски
  @Alishan30 со лесно, заслужено докторке па те чекаме со прашања околу бебето(fingers):D:*
   
  На Среќичка, Kate Rina 93 и Alishan30 им се допаѓа ова.
 19. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  105
  Пол:
  Женски
  Dali e normalno da custvuvam povremeno bockanje vo matkata? Ne znam kako da opisam ama te ke me bocne pa nema nekoe vreme pa nekolku pati na razlicni mesta pa pak ke snema . Dodeka lezam retko se slucuva ama ako se pridvizam se slucuva. Do sega imase takov slucaj ama mnooooguu retko. Spomnav na dr i rece ne e nisto strasno. Denes sum 11+2 i malku pocesto gi osekjam. Duri i kako mal pritisok na dolniot del povremeno. Lezam skoro celo vreme ili sedam vo polu lezecka polozba . Vcera bev na klinika poradi boleduvanje, me pogledna dr i rece se e vo red. Mozno li e od sirenje na matkata?
   
 20. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.281
  Допаѓања:
  6.010
  Пол:
  Женски
  Колку што памтам ти беше ептен на почеток. Верувај се случуваат многу чудни работи во бременост и испаѓа дека се е нормално :D
  И јас се плашев за секоја болка, секое боцкање и сл. Се додека не е нешто надвор од нормала (мислам на неиздржливи болки, обилни крварења-не дај Боже), се е нормално. Само немој да анализираш премногу.
   
  На monka_bonbonka и Ivyano им се допаѓа ова.