Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. Ivyano

  Ivyano Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  89
  Пол:
  Женски

  Da i taze i prv pat i sto da kazuvam poveke... haos se tesham i ubeduvam sama i kolku mozam pripisuvam na hormoni i shirenje i bremenost ama ete za nekoi promeni mi treba potvrda . Fala ti mnogu za brziot i ohrabruvacki odgovor
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  2.492
  Пол:
  Женски
  Исто сакав да пишам. Таа е секогаш тука за нас, па ете шанса да и се најдеме и ние :)
  Со лесно мила
   
  На Alishan30, kukla21, Ava.84 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. merina.93

  merina.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  104
  Јас сум 5та недела, уште не сме регистрирале срцева акција, ми рекоа другата недела да одам пак, инаку работам во амбуланта секојденвно имам контакт со пациенти многу ми е страв да не се разболам, а боледување не можам да земам уште не поминале 6 месеци од вработување, искуства некои што може да направам, од фондот викаат само месец време после тоа не исплаќаат, а мнооооогу се плашам од инфекции знам дека се страшни за плодот во првиот триместар:worried::worried::worried:
   
 4. Jana06

  Jana06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.816
  Допаѓања:
  4.856
  Пол:
  Женски
  Многу витамини, убава исхрана, имунитетот на максимум, миење раце редовно, антисептик до тебе и готово. Тоа е тоа, таква ти е професијата има многу сестри и докторки што биле трудни. Нема да се случи ништо лошо, не размислувај така.
   
  На Thallia и merina.93 им се допаѓа ова.
 5. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Ме немаше да пишувам, ама немаше ништо ново па не сакав само да ви кукам тука.

  Денеска бевме на контрола.
  Имаше ембрион и ми рече докторката дека има срцева акција, сестрата ми рече кај што гледам црвени и сини точки таму е, трепка. А, јас во главата тоа трепкање не го регистрирав.
  Бев многу исплашена и луѓе само со црни мисли сум. Сега го замарам маж ми дали така рекоа или не. А, не ни го ни пуштија да го слушнеме.
  Неможам уште да се опуштам.
  Инаку плодот одговара на 6та недела и 6 дена, а според менструација 7недела и 2 дена.

  Кај сакусот гледа некое делење, вели дури личи како да имало близначка бременост.
  Хематомот е тука.
  И пак гледам на листот има пишано дека сакусот е со неправилна форма.
  Ми ги продолжија пролутекс инекциите, плус витамин Д3.
  Ќе се обидеме пак со клексан секој втор ден. Вели страв и е да не го зголеми крварењето, ама од друга страна пак вели да не занемариме дека треба да ги примам инекциите ради генетските мутации.

  Ми напомна дека сега не чека тешкиот и ризичен период до 9та недела.
  Да одмарам колку можам повеќе и девојки како што е Господ никој не е. Што е до мене се ќе направам. Времето ќе покаже.
  Фала ви за поддршката. :hug:
   
  На simonka93, Alishan30, LadyC и 15 други им се допаѓа ова.
 6. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  19.187
  Пол:
  Женски
  Многу ми е мило што е тука ембриончето и што срценце сте чуле :clap:
  Одмарај и пишувај ни како си.
  Биди силна, ќе биде добро. Пуштам најголема среќа! (fingers)
   
  На S.o.F.i, Alishan30, LadyC и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  2.487
  Луѓе настинав ,носот ми е затнат и плуќата ме боли,после сум на скрининг ама сакав да прашам што можам да земам ми е страв да не бидне полошо,секако ќе му кажам на докторот ама сепак некоја дали има искуство. 12+6 сум
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 8. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  380
  Пол:
  Женски
  И јас имам прашање. Утре сум на скрининг 11+2 па се мислам да не ми е рано? Или секако ќе видат на ехо па ако е рано нема ни да ми прават претпоставуем
   
 9. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  2.492
  Пол:
  Женски
  Со син ми ваш тогаш бев на ехо, и не ме вратија и се си беше во ред. Мислам дека не е рано.
   
  На lemon8ejt му/ѝ се допаѓа ова.
 10. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  380
  Пол:
  Женски
  Фала ти на брз одговор ❤ :*
   
  На Среќичка му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  67.593
  Пол:
  Женски
  Софи и јас сум исто, како тебе во слична ситуација.
  Од 5+6 до 6та недела имав крварење, кое беше 2-3 дена кафено а потоа премина во светла крв, поголема количина која траеше 2 дена. Исто на ехо беше виден хематом, терапија депо примив, строго лежење, витамин Ц, пролутекс секој ден. Ние видовме и срцева акција. Денес и вчера веќе немам крварење, освен кафеав исцедок од згрутчена крв на тоалетот при бришење.
  Објаснето ми беше дека хематомот е далеку од ембрионот, но строго мора да се лежи.
  Јас сеуште лежам, те разбирам во каква состојба си. Не се плаши, останува Бог да не чува.
  Фраксипаринот не ми го прекинаа, морам да го примам него редовно.
  :hug: денес сум 6+2, да се надеваме на добар исход, на контрола сум дури следниот четврток.
   
  На monka_bonbonka, simonka93, tina2018 и 12 други им се допаѓа ова.
 12. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Искрено се велам дека нема да се нервирам, ама како да е можно тоа.
  Еве денес цел ден немав ни кафеава крв и само очекував кога ќе се појави црвена крв. И еве пак како онојпат голема количина прокрвавев.
  Вчера примав клексан инекција, можно е пак сега вака да ми предизвикува крварење.
  Аман веќе;(
  Инаку до вчера и јас така имав само кафеава крв како конци згрутчена.
  Првиот пат не ми ни напомнаа дека треба да мирувам и сега немаше среќа што прашав.
  Па еве цел ден сум во кревет.
  За срценцето сама рече дека има па мислам нема што да не лаже, иако не ни го пушти, од што се вкочанив од страв, ништо не видов како што треба.
  Како што велиш само Господ да не чува :hug:
   
  На tina2018, duffi, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  67.593
  Пол:
  Женски
  Ама мене ми рекоа и да има и да нема крварење, никако станување од кревет, барем 2 недели.
  Јас воопшто не станувам, полулегната јадам, никако во седечка положба. Воопшто не се движам. Само до тоалет.
  Колку дена поминаа од кога ти престана крварењето?
   
  На S.o.F.i, Kate Rina 93 и LadyC им се допаѓа ова.
 14. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Јас уште кога дознав дека сум бремена цело време имам кафеав исцедок. Кога на контрола утврдивме дека има сакус, докторката не знаеше од кај иде исцедокот. Утредента имав голема количина крв и отидов пак на контрола и тогаш го виде хематомот.
  Почнав со пролутекс инекции и пак почна само кафеава крв, како згрутчена парченца. Значи цело време си ја имав.
  И еве денес пак истече како свежа крв, ќе видиме како ќе се одвива ситуацијата.

  За разлика од тебе јас не мирував толку многу. Дури се играв со децата од етрвата, само со нив ми поминува времето и ми ги отргнуваа мислите.
  Не ми ни рекоа да мирувам, а сепак сум требала.
  Па еве од денес скоро цел ден лежам, ама си седнувам и нормално за јадење. Сама си варам чај, кафе бидејќи маж ми си отиде во странство.
  Можеби треба да обрнам повеќе внимание. Секој совет е добредојден.
  Јас искрено веќе незнам што да мислам, во принцип повеќе сум песимист отколку оптимист.
  Ти природно ли си останата бремена?
   
 15. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  67.593
  Пол:
  Женски
  Не,со инвитро сум, со замрзнати ембриони.
   
 16. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Се' ќе биде во ред, не се секирај.
  Имаш слушнато и срценце. :inlove:Продолжи си со мирување.
  Кај мене има повеќе секиранции.
  Незнам дали од хематомот, ама и сакусот ми е со неправилна форма.
  Се молам за нас да биде се во ред.
  :hug:
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  67.593
  Пол:
  Женски
  Се ќе биде добро, мора позитивно да мислиме, само без стрес и нервози:hug:
   
  На S.o.F.i и eta им се допаѓа ова.
 18. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.600
  Допаѓања:
  96.745
  Женски, како стоите со лошење. Се се размислувам кога минуваше лошењето?! Изгледа околу 15-16та. А до тогаш?! Што ви помага вас?

  Се најадов еден куп сарма. Слатка ми беше, а сега умирам :( Не знам колку кока коли испив да ни помине.
   
  На simonka93 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  67.593
  Пол:
  Женски
  Не ми се лоши, апетит полно имам, станувам со дупка во желудник, е се најадов и јас полнети пиперки, слично е како сарма, и сега тежина ми е:)
  Досега не почувствував асално лошење, онака само како тежина, може рано ми е. Ти си понапред кукле, антиметил смеат трудници да пијат
   
  На Sexybaby86, eta и kukla21 им се допаѓа ова.
 20. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  1.206
  Јас првата бременост до 6ти месец нон стоп повракав. Сега со вторава иста песна. Пијам антиметил ама не помагаат. Бадеми, квики и јаболко ме смирува колку толку. И почесто јадење по малку.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.