Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.897
  Допаѓања:
  97.780
  Знам за антиметил, ама фајде од нив не видов, па си патам.

  Не повраќам, ама ме следи чувството цело време :( Како да сум гладна, прегладнета и ми се јаде, ама не можам да јадам.

  Вчера од 2-3 смокички душа немав. Сирење исто. Јадев пред некој и уште ми е тешко кога ќе помислам на него.

  Едино сок од портокал ме освежува.
   
  На simonka93, Ivyano, Brpbrp и 2 други им се допаѓа ова.
 2. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  Б6 смирува мачнини, пиеш?
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.897
  Допаѓања:
  97.780
  Не. Треба да си земам. Во право си.
   
  На 0ли му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.202
  Допаѓања:
  63.707
  Пол:
  Женски
  Пробај со Орбит зелените мастики, за чудо ептен ми помагаа со мачнините. И кока кола со многу лимон, знам дека не е здраво, ама ми олеснуваше.
   
  На simonka93, Alishan30, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  1.009
  Допаѓања:
  2.583
  И јаболко кукле,мене многу ми помага одма ми олеснува. Која недела си?
   
 6. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  1.912
  Имаше некој муабет за чајот од нане да не се пие? Од прва бременост све сум заборавила, а го пијам сега ме смирува.
   
 7. Snowflake92

  Snowflake92 Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  167
  Пол:
  Женски
  Dali nekoja pie Pregnacare plus, i dali im predizvikuvaat macnini . Do sega imam probano premama i i femibion ama i od dvete mi se losi celo vreme
   
 8. Meckicja

  Meckicja Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2017
  Пораки:
  4.479
  Допаѓања:
  6.230
  Пол:
  Женски
  I jas piev vo bremenosta caj od nane nema steta od edna ili dve casi dnevno
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Larahappy

  Larahappy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2019
  Пораки:
  1.498
  Допаѓања:
  6.709
  Мене за смирување дoктoрката ми препoрачуваше чаj oд камилица.
   
  На eli.karameli му/ѝ се допаѓа ова.
 10. srcka_a

  srcka_a Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Zdravo, jas sum nova tuka sakam da prasam
  posledna menstruacija mi e na 12 januari, ovoj mesec posle 4 dena kasnenje testot ispadna pozitiven i na 12 otidov na lekar, mi kaza deka ne se gleda nisto posebno ama deka ima promena na endometriumot, mi kaza odma da pocnam da pijam folna i za dve nedeli da idam pak. Prasanjeto mi e, denes na hartijata prvo bese belo-kremasta bojata, sega ide nakaj bledo crvenkasta, izbledeno kafeavkasta... dali znae bekoj da mi kaze sto se slucuva sabajle idam na pregled po sekako... se nadevam deka se ke bide vo red
   
 11. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.281
  Допаѓања:
  6.011
  Пол:
  Женски
  Веројатно ти се чисти матката од стара крв, не се секирај на повеќето ни се има случено. Секако денеска идеш на лекар, па ќе ти даде терапија ако треба.
  Честитки и со лесно.
   
  На srcka_a му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  24.154
  Се надевам прегледот помина добро и се е во ред.
  Ме интересира што ти рекоа и дали ти дадоа терапија?
  Прашувам бидејќи сум во иста ситуација, во 5-та недела имав некој таков изцедок потоа се стабилизира, вчера на точно 8 недели имав лочка од темна крв, бев на хитна ме прегледаа и се беше ок.
  На моите прашања докторот не даде конкретен одговор, според него тоа што треба да се случи ќе се случи (божја волја) за прогестеронот рече дека се џабе фрлени пари и го препишуваат само за утеха :^):?:
  На одговорот дека ми го имаат препорачано двајца гиниколози се налути и рече дека тој вака работел веќе 30 год.
  Не го послушав, продолжив со прогестерон вагиналети и од синоќа имам само како кафеави конци
   
 13. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  210
  Пол:
  Женски
  @S.o.F.i Како си добра се ли е во ред?
   
  На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
 14. srcka_a

  srcka_a Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2020
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
   
  На Monella му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.581
  Допаѓања:
  24.154
  @srcka_a баш и маж ми исто ме убедува, дека можно е да е од тоа што ми се денови за добивање :?:
  Ама пусти страв не ми дава да се опуштам, сепак зад мене имам два спонтани :(

  Инаку, друго се си е во ред.
  Имам мачнини, ми се јадат работи што прво не ги ни смислував, на моменти не можам да погледнам храна не пак да ја јадам.
  Не поднесувам парфем...
   
  На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
 16. eli.karameli

  eli.karameli Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  1.912
  Гадење невидено, од се. Ништо не ми се дтава во уста. Се ми мириса ништо не трпам. И нон стоп спијам, буквално како во кома паѓам. Бев кај 2 доктори различно ме следат. Едниот вика 6та недела другиот дека сум 7ма. Ми најдоа и хематом, ама не сум крварела, така да сега гледам повеќе да лежам. Ми дадоа и панцеф да пијам имам стрептокока на грло,малку ми е шубе ама тоа е.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  261
  Допаѓања:
  374
  Ти благодарам мила што ме имаш помислено.
  Денеска бев на контрола, мислев ќе ви пишам добри вести, ама пак ништо.
  Престанала срцевата акција.
  Сакусот е поделен како на 2 дела, како близначка бременост.
  Едниот е празен, другиот ембрион без срцева акција.
  Дури емоциите неможам да си ги искажам, ми се плаче, а солзи нема и се ме боли и душа и срце. И незнам што да правам.
  Утре или другден ќе правам киретажа и материјалот мора да се испита генетски, да се види таму ако може проблем.
  Следно докторката ми предлага ин витро, бидејќи веќе стварно ова е и психички и физички стрес.
  Маж ми има тератозооспермија, прашав дали е можно тоа да е проблемот, бидејќи имаше само 1 % со нормална морфологија.
  Вели или тоа или лоша јајце клетка. И искрено се ми е помешано, да завршам оваа работа и со ладни глави мора да се размисли што понатаму. ;(
   
 18. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.407
  Допаѓања:
  74.294
  Пол:
  Женски
  Ако ти е за утеха 3 дена сум со силно гадење, од се.
  И многу сум гладна, и ако отворам уста мислам веднаш ќе повратам.
  Сакам да јадам а неможам.
  По јадење киселини имам.
  Многу грдо чувство секое утро, а попладне се смирува.
  Заради хематомот јас крварев 2 дена, сега се среди се, ако станам да си излупам овошје, за тие 5 минути чувствувам таков умор како да сум работела тешка физичка работа.
  7+1 сум денес јас
  Со лесно:hug:
   
  На Sesil, kukla21, Kate Rina 93 и 5 други им се допаѓа ова.
 19. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.407
  Допаѓања:
  74.294
  Пол:
  Женски
  Жал ми е Софи, најискрено.
  Се надевав на добри вести;(
  Жално, се измачи и ти.
  Биди силна, незнаеме некои работи зошто се случуваат, тоа е.
  Те гушкам и со нови сили, ќе успеете, ако не природно, има и други начини:hug:
   
  На Kate Rina 93 и S.o.F.i им се допаѓа ова.
 20. Ressana

  Ressana Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  247
  Пол:
  Женски
  Многу ми е жал, знам низ што поминуваш зошто сум поминала исто низ тој пат, и тоа два пати.
  Еве ме денес, со девојче од 2 години и 4 месеци, и 10 недела пак бремена (а маж ми исто со тератозооспермија).
  Знам боли многу,ама немој да дозволиш да паднеш емотивно, биди јака исплачи се и со нови сили напред само гледај напред. ,
   
  На Brpbrp, Martka, S.o.F.i и 2 други им се допаѓа ова.