Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.131
  Допаѓања:
  60.252
  Пол:
  Женски
  @Alishan30 мило ми е што си добро, што се смирило крварењето :hug: Ти кажав дека се’ ќе биде ок :) Сепак лежи си и одмарај колку можеш, а за мачнините, тоа е тоа, баш како што ги опиша. На сите кажувам, пробај со Орбит зелените мастики, многу ми олеснуваа мене кога го имав тоа грдо чувство на глад, а не можев ништо да ставам во уста. Друго, ладно млеко, сода (јас еднаш пробав и се исповратив уште толку од што е гадна :puke:), кисело јаболко или исцеден лимон (мене кока кола со лимон исто ми помагаше, ќе се изждригав од неа, а лимонот ме смируваше многу). Тоа што ми текнува вака да споделам, ако ми текне уште нешто ќе пишам :)

  @S.o.F.i жал ми е :hug: Но штом било, ќе биде пак :nod:

  @Monella и ти си трудно? :sun: Честитки и со лесно :party:
   
  На LadyC, kukla21, Monella и 7 други им се допаѓа ова.
 2. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  12.911
  Пол:
  Женски
  Честитки со лесно ,ќе биде овој пат се во ред само позитивно (fingers):hug:
   
  На Monella му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  18.180
  Пол:
  Женски
  @Monella то мила :rock:Со лесно (fingers)Влечи нога да дојдеме и другите од мајчински:angel::inlove:
   
  На mal.ecka и Monella им се допаѓа ова.
 4. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  383
  Пол:
  Женски
  Јас од дента кога требаше да добијам па сигурно до 7ма недела имав кафеав исцедок. Др ми рече дека нема везе со плодот и може да ме мачи уште месец дена..искрено тоа толку ме опушти што не знам ни кога ми престана, но до 8ма недела имав сигурно. Да не давам лажна утеха, мене ми потврдија дека се некои капилари, секако не е пријатно но еве ме 11+4 денес и се ок :)
   
  На Monella и eta им се допаѓа ова.
 5. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Девојки од нервоза се напив 2 чашки вино. Дали може да смета на испитување на материјалот или нема врска. Може стварно е глупо прашањето, ама ете така ми дојде. Утре сум на киретажа после 13h.
   
  На lemon8ejt му/ѝ се допаѓа ова.
 6. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  383
  Пол:
  Женски
  Нема да смета. На клиника ќе ти испитуваат? Јас вториот пат побарав да ми го спакуваат и сама у Ману го однесов, кога др го виде резултатот рече дека најчесто тоа јавува- трисомија, не беше нешто изненаден и демек лоша сперма или ј.клетка.
   
  На S.o.F.i и Среќичка им се допаѓа ова.
 7. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.086
  Допаѓања:
  2.507
  Пол:
  Женски
  И мене генетичар така ми кажа. Кога престанува срцева акција до 10 недела, најчесто е последица на трисомија. Кај мене тоа се потврди два пати.
   
  На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
 8. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Во Систина ќе одам таму ми закажаа, пред тоа двапати на клинка бев.
  Секакви прашања ми се вртат во глава, искрено докторката некако не ми е посветена.
  Не ми ни спомна дека може да е до спермата дека сепак е тератозооспермија, се ја да ја прашувам. Веднаш Ин Витро дури ми ја спомна и опцијата што ја испитуваат за јајце клетката дали е добра.
  Секако нареден пат не би пробувала природно. Мора да се размисли со ладна глава, сакам да најдам подобар доктор што повеќе би се посветил.
   
 9. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  383
  Пол:
  Женски
  Одма идат на инвитро и тоа скапото испитување 1500е е по ембрион во турција го праќаат. Јас после вториот спонтан, после 2 месеци на контрола (веќе сум била бремена) а искрено не сакав и кога кажав така одма прво беше ајде со инсеминации да се почне знаеш времето лета. Викам јас немам проблем со забременување зошто такви хормонски терапии...
  Јас приватно идам во Њу Борн кај др.Владо Трајковски и пре задоволна сум. Ултра посветен и одговорен доктор. Сега не живеам во Мкд и секогаш ми е достапен на вибер. Не е како систина, 1000ден е преглед а за консултација никогаш не сум платила
   
  На Dua!, S.o.F.i и eta им се допаѓа ова.
 10. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Искрено до сега немам одено во Систина. И јас сум во Њу Борн само кај Др.Татјана, ама таа веднаш се јави во Систина сигурно соработуваат и ми закажа за киретажа.
  Добра е ама не сум задоволна многу од неа, а мслам и дека повеќе го фалат Др.Трајковски.
   
 11. medena147

  medena147 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Женски
  Многу ми е жал,ајде ќе се среди направи испитувања ќе биде.
   
 12. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  3.671
  Пол:
  Женски
  Сигурно др. Татјана кај Бојаџиев ти закажала.
   
  На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
 13. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Токму така (facepalm)
  Значи уиграни се? Само дали е во ред докторот за да ја изведе процедурата?
  Дали знаеш колку е цената, од нервоза заборавив да прашам?
   
 14. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  3.671
  Пол:
  Женски
  Соработуваат.
  Јас летово бев кај неа на преглед, сумљјаше дека имам полип, и веднаш него ми го предложи.
  Сигурно е добар, не го знам добро, еднаш бев кај него за брисеви и еднаш кога имав крварење беше дежурен на ургентен центар.
  Така ок ми изгледа.
  Јас јули 2018 за киретажа платив околу 10 000. Можеби има некое покачување во цените сега, не знам. Два пати сум правена киретажа во Систина и двата пати др. Дракулески ми ги правеше.
  Ако го даваш материјалот на испитивање, се плака и тоа.
   
  На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
 15. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.895
  Допаѓања:
  19.189
  Пол:
  Женски
  @S.o.F.i :hug:
  Жал ми е многу :(
  @Veki4kaa Одеше и оди кај Бојаџиев, ќе пише кога ќе прочита.
   
  На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
 16. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  383
  Пол:
  Женски
  А мене па баш др.Трајковски ме натера да одам на клиника. Вика мој пријател е дежурен зошто да плаќаш во систина, му се јави на др.Маџунков мислам и многу сум задоволна како ме исчисти. Пробај кај него префрли се, стварно е супер!
  Со среќа и брз опоравак!
   
  На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Dance27

  Dance27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2018
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  1.869
  Пол:
  Женски
  Трајковски е прекрасен човек.
  Јас пред 2 год требаше да правам хистероскопија па следната контрола пред хистероскопија не беше на работа,ми се погоди Татјана да ме прегледа бидејќи мораше и тогаш таа ми предложи некој Др исто од Систина.Па кога се слушнав утредента со Трајковски тој кажа дека немало потреба да се изложувам на толку голем трошок,и ми предложи да се јави на негов пријател Др од Чаир ми закажа преглед,бев се договориме и таму ја завршив интервенцијата.
  П.с @lemon8ejt ако си била кај Др Никола Маџунков нема сомнение исто и тој е супер Др.
  Работеше прво во Струмица потоа продолжи во Ск,но мислам дека веќе не работи на ГАК бидејќи се врати во Струмица си отвори приватна поликлиника (синоќа беше отварањето а од денес официјално започнуваат со работа)
   
  На lovely12, S.o.F.i, eta и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. lemon8ejt

  lemon8ejt Активен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2019
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  383
  Пол:
  Женски
  Да, кај него првиот пат 2018. А вториот пат 2019 кај жена му исто супер пројдов. Она е уште на клиника сега пред недела дена ја видов. Јас лично и моето семејство со систина имаме историја лошо искуство, а др во Њу Борн ми е по препорака, особено за моите случаеви ти треба др. што ќе зборува со тебе и ќе ти посвети внимание
   
  На Dance27 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.570
  Допаѓања:
  13.351
  Пол:
  Женски
  Софи мила многу ми е жал низ што минеш, и знам како ти е најдобро те разбирам, јас имав две киретажи на 6 месеци разлика, разочарување е големо. Најубаво да си испиташ се комплетно. И почекај нека помине време барем пола година додека се опоравиш од киретажата. Нели имаше претходно киретажа правено ти?
  Јас во систина ги правев двете, околу 10.000 е цената. Процесот е безболен после ќе имаш само менструални болки и малку крварење, тоа го рачунаат како менструација. Апчиња ќе пиеш за циклусот и антибиотик. Ништо не боли , ама психички боли многу за жал, ама мораш да бидеш силна. Помини го ова, јас викам секое зло за добро е. И ќе видиш кога најмалку очекуваш во тебе ќе имаш здраво ембрионче, можеби и две (fingers) мене Гордана ми се чудеше,викаше ти си чудо на природата, со таков кариотип, да останеш бремена со здрав ембрион браво. :D а кариотип имате испитано?
   
  На S.o.F.i, eli25, Brpbrp и 6 други им се допаѓа ова.
 20. S.o.F.i

  S.o.F.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2014
  Пораки:
  243
  Допаѓања:
  350
  Фала ти мила еве само што завршив, убаво поминав се.
  Да, не си грешка, и тоа ова ми е трет спонтан.
  Сите испитувања ги направивме.
  Имам јас мутации, ама примав терапија и спермограмот ни е лош.
  Ама еве сега правевме муабет и со Др. Бојаџиев и некако баш значење не дават на спермограмот. Ама сепак вели или лоша јајце клетка или сперматозоид.
  Сега ми земаа крв за кариотип на ембрионот, ама луѓе јас вчера и од нервоза си испив 3 чашки вино.
  И не сум знаела дека ќе ми земаат крв за кариотип. Има поминато 15 часа ама дали може нешто лошо да влијае. Ах леле Софи, Софи сама си навлегувам во проблеми па сега да мислам,глава да ме боли плус.
  :hug: до сите.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.