Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.962
  Еве јас денеска бев на прегед и супер поминав,ми олесна кога го слушнав срцето..
  Од минатиот пат кога беше 0.15 сантиметри сега е 1.91 :) Растиме. Супер напредува.
  Инаку 6та недела.
  Малце ми беше чудно дека брисеви правев сега во 6та недела мисслев дека треба во 12та ама таа ми рече сега да ги направиме за да се избегне појава на бактерија ако имало порано да ја лечиме да не чекаме до 12 недела.
  Утре треба во микробиологија да однесам брисеви..
   
  На Fatalnata, Lovebug01 и Alishan30 им се допаѓа ова.
 2. @rollercoaster@

  @rollercoaster@ Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2020
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  35
  Исто и кај мене. Само си бројам денови со надеж дека вака ќе биде до 12та недела... Ослабена и истоштена скроз.
   
  На CatL4dy и Alishan30 им се допаѓа ова.
 3. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  67.593
  Пол:
  Женски
  Ќе се смират, кај мене од 12та недела се смирија симптомите на гадење
   
  На @rollercoaster@ му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Molly.dolly

  Molly.dolly Активен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2019
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Женски, другарка ми без да знае дека е бремена месецов испила цела доза Флажил од 400 незнам точно зашто. Правела тест вчера и изглегол позитивен , се јавила на лекар ради ситуацијава сестрата незнаела што да и каже и закажале преглед за во петок дури.
  Дали некоја од вас има искуство или пак стручно лице да и ги скратиме маките целата е во паника читала по нет дека не се препорачува може да има последици врз плод ?
   
 5. Lovebug01

  Lovebug01 Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  И јас бев вчера, ништо не ми спомнаа за брисеви, а изумив да прашам. Ми кажа Др само крвна слика, ТОРЧ и Кумбс до 12та недела да направам. Нареден преглед не ми закажаа, но Др ми спомна следен преглед е скринингот во 12 недела. Сега сум 7ма и ме чуди, некако мн долго ми изгледа 1 месец без преглед поготово дека е прво тромесечие..
   
  На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  67.593
  Пол:
  Женски
  Само доктор кој ќе ја прегледа точно ќе и каже како и дали има некаков проблем.
  Плус веќе и се испиени.
  Доколку не крвари, нема болки или некои други симптоми не е итна ситуација, и може да почека до петок.
  Има случаи кои примале антибиотици, антидептесиви и слични лекови а не знаеле дека се бремени.
  Не е прва другарка ти.
  Сепак доктор кој ја води најубаво ќе и каже.

  Некоја ако пиела без да знае вакви лекови нека пише.
   
  На 0ли и Molly.dolly им се допаѓа ова.
 7. Lovebug01

  Lovebug01 Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  Нека не се грижи, многу жени има што ќе се напијат антибиотик или било какво лекарство што не се препорачува за бремени, а не знаат дека се. Па се е во ред :)
   
  На Molly.dolly и Alishan30 им се допаѓа ова.
 8. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.962
  И мене ми закажа дури на 29ти април,ми изгледа како вечност.
  Тестот за Torch i hepatit b ги направив денеска а резултати од овие 2 теста и мокрача во микробиологија ќе имало дури нареден петок.И како да третираме бактерија ние а толку време нема да знаеме ништо..Ептен се ажурни.
  Инаку немаш направено брисеви бидќи изгледа гинекологот смета дека ти е рано, овие се прават од 7ма до 12-13 недела,без гајле.
  Скринингот за приска јас во Скопје ќе одам да го правам бесплатен бил во клиника. Се надевам дека до мај ќе се среди ситуацијава со коронава да можиме раат да одимр.
   
  На Lovebug01 и Tsukinory им се допаѓа ова.
 9. Сабијаа

  Сабијаа Активен член

  Се зачлени на:
  27 март 2020
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки бремена сум ама рана бременост требаше на 26 март да добијам па јас рачунам дека сум подоцна останата бремена пошто некаде околу 11 Март пратев овулација кај мојот гинрколог и би требало да е покасно зачнато во петок имам закажано преглед ама имам навечер болки во леженје стомак некаде и кичмата ме боли имам о вртоглавици дали е тоа нормално и дали можеби во петок ке си ја видам точкичката пошто на 27 еден ден од задоцнување немаше ништо на вагинално ехо ? Фала однапрет за одговорот ❤
   
 10. Rina1992

  Rina1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2016
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки. После хсг прв месец тестот ми излезе позитивен. Прва бременост ми е и треба да читам многу.:))
  Сакав да прашам дали се прават брисеви одма откако ќе потврди бременост докторот?
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  Честитки :) се прават првото тромесечје ама ќе ти каже докторот каде што одиш
   
  На Rina1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rina1992

  Rina1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2016
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу. Утре имам закажано па ќе видиме што како:))
   
  На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Lovebug01

  Lovebug01 Активен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2020
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  453
  Пол:
  Женски
  Затоа прашував дали некаде во приватниве клиники ги прават сите овие испитувања, да ги направам наеднаш, со едно одење, пошо сега ако тргнам по упати прво кај матичен треба да одам (а не ми се оди кај него, ќе ме гњави 1 саат за ништо), па после ќе треба на 3 различни места да одам, да се шетам по клиниките. А морам да мирувам заради ситуацијата со крварењето што ме снајде пред 2 недели... Заради тоа и би сакала да закажам уште еден преглед во 9-10 недела, колку да сум раат, иако Др ми рече дека нема потреба...

  Немам претстава која недела си, но ако си 5та кога ќе одиш на следен преглед би требало да се гледа сакусот. Ембрион се гледа 6та,7ма недела. Болките и симптомите што ги имаш се нормални, да не се грижиш. Нека ти е со лесно :inlove:
  Честитки, лесна бременост :inlove: Брисеви зависи кога си правела последен пат, обично до 12та,13та недела се прават.
   
  Последна измена од модератор: 2 април 2020
  На Rina1992 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Anetaoh

  Anetaoh Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2013
  Пораки:
  977
  Допаѓања:
  2.487
  Правилно брисеви се прават во 12та недела ,во првото тромесечие и да имаш бактерија препорачливо е да не пиеш антибиотик,а во 12 та пак ќе ти зема?
   
  На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rina1992

  Rina1992 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2016
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Фала на одговорот. Јас денес бев на гинеколог меѓутоа на сонограмот виде бела точка, но рече сеуште е рано можеби. 4 недели и 5 дена сум според математиките.. но рече докторот дека постои можност да сум забременила подоцна. Следно ехо во среда ми закажа.. дај боже да се појави точката што сите ја очекуваме...
  Поздрав ❤
   
  На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  Утре ќе одам на скрининг, и се јавив прееска на матичната имам упат за приска, ми рече ич да не одам ги враќале. Ме советуваше да направиме скрининг па ќе одлучиме дали да одам на приска на приватно. И брисеви неможе да ми земе немаат секој ден реагенси. Не знам шо да кажам :x
   
 17. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.962
  Нема да правам брисеви во 12та бидејќи во 7ма ги направив. А јас зс секој случај ќе одам во 12та во микробиологија да испитам мокрача.Ако има некоја бактерија и на тоа ќе покаже.На микробио. ги кажува и патогените и непатогените бактерии.
  Во меѓувреме си правам сок од сува брусница.Во блендер ставам 7 мали лажички сува брусница и потоа додавам 1.5 л. вода.Тоа го пијам во текот на денот, пополека.Моја блиска го пиеше ова од 3 месеци до крај на бременоста и лесно се избори со бактериите,истово препорачано е од гинеколог.
  Јас преврнтивно го пијам. Додека пијам сокови со непотребни шеќери зошто да не ова.
   
  На Anetaoh, eta и Lovebug01 им се допаѓа ова.
 18. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.226
  Допаѓања:
  1.962
  А да се јавиш директно во болницата кадешто треба да правиш приска? Некако нелогично ми е да ги враќаат трудниците за нешто што е за безбедност на плодот и не може покасно да се прави.Можеби матичната има апарат со кој прави приска (мојата има таков) и индиректно те наведува да го направиш кај неа.Се ќе направат за пари денеска,да не те чуди.
  Мој совет-распрашајте се убаво дали ги враќаат.
   
  На K.Mari4ka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  1.194
  Пол:
  Женски
  За на ГАК ми е упатот и некаде тука прочитав дека ги враќале.
  Нема кај мојата матична иначе ќе направев кај неа.
  Ќе видам утре на скрининг како ќе поминам па ако треба ќе направам приска на приватно.
   
  На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Fatalnata

  Fatalnata Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2014
  Пораки:
  873
  Допаѓања:
  5.643
  Пол:
  Женски
  Јас и ти сме биле скоро исто бремени само неколку дена разлика. Утре ќе правам 6 недели пресметано од датум на последна менст.. Дали знаеш од која недела може да се слушне срценцето на бебето?
   
  На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.