1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.912
    Би
    Би требало да може. Кај мене многу порано слушна срце уште во 4та недела и некој ден плус,ама исто ми спомна дека апаратурата и е нова и затоа сме успеале да слушниме. 6та недела веќе треба да може без проблем да се слушне. Мое искуство дека на вагиналното ехо поубаво се слуша отколку надворешно ехо.

    Со 6 недели би требало да се слушне. Во мојот случај слушна од 4та недела и некој ден плус ама исто ми спомна дека сме слушнале бидејќи нов и бил ехо апаратот и успевала порано да слушне срце. И јад не очекував да слушне мислев само на екран ќе го видиме.Првиот пат вагинално ме виде и убаво се слушаше, а вториот пат пред некој ден на 7ма недела ме гледаше со надворешно ехо и мислам дека со вагинално поубаво се слуша. Да одиш да слушне срце ќе ти го направи денот. :)
     
    Последна измена од модератор: 3 април 2020
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Не е до апартурата, ама срце во 4та недела е нереално.
     
    На le.soleil, dromka, wannaBeMomma и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Melinda23

    Melinda23 Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Со лесно идни мамички јас пред 5 дена излегов од првото тромесечије со гоолеми компликации го пребродивме ризикот на сите ви посакувам лесна бременост ☺️☺️
     
    На Slonce91, eta, Jana06 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    И мене тоа ме чуди, знаејќи го фактот дека во таа недела нема ни ембрион, туку се случува само делба на клетки непосредно после имплантација. Барем во литературата е така. Но можеби се работи за рана овулација со рано оплпдување и имплантација. А и да бидам искрена, мерките што се спомнати погоре ми изгледаат како за малку понапредна бременост.
     
    На CatL4dy, kukla21 и firequeenn им се допаѓа ова.
  5. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.912
    Eве имам доказ :)
    20200403_214421.jpg Горе кај зсокруженото пишува 5w. Tоа е нејзиното пресметување на гестациска недела а мене ми рече да пресметувам како 4та,зошто не знам. Долу заокруженото кај што пишува С.А.(+) значи дека има срцева акција.Немам причини да кажувам невистини.Толку од мене околу ова..
     
  6. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Според ова си 6та недела и затоа сте го слушнале срценцето
     
    На Jana06 и Anetaoh им се допаѓа ова.
  7. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.912
    Гестациската недела е една недела понапред од тоа што треба да пресметувам.Така пресметуваат гинеколозите,баш прашај.Значи ова е преглед од 4та недела и 3 дена.
     
  8. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Кога ти е последна менструација?
     
  9. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Од денот на последната менструација ја рачунаат 1ва недела. Така всушност таа недела кога ти доцни 3 дена, си 4та недела и 3 дена. Така рачунаат гинеколозите, бидејќи е невозможно да се претпостави датумот и времето на оплодувањето кога се случило, а и која апликација за бременост на телефон да ја симнеш и да ја користиш, така ќе ти покажува. Не дека не ти веруваме :) Уствари ти си една недела пред мене, како што гледам горе термин ти е 07.11, мене ми е 16.11. Значи убаво проценив дека си малку пред мене :D
     
    Последна измена: 4 април 2020
    На firequeenn и Thallia им се допаѓа ова.
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    А ти чу?
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Многу добро сум запозната со термините во бременост, јас сум веќе седми месец :)
    Сите анализи,прегледи и скрининзи се врзани со гестациските недели, и бременоста се пресметува од прв ден на последна менструација, така се бројат и неделите. Гинеколозите каде сум била вака пресметуваат, досега никој не "одземал" недели :)
     
    На Vojdana, Alishan30, Maja92@ и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Anetaoh

    Anetaoh Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    1.031
    Допаѓања:
    2.701
    Јас на 6+1 не чув ,во истава клиника ми рече рано е ..ова на членкава е ептен рано,срцето ми го пушти да го слушнам на 8+2
     
    На eta и kukla21 им се допаѓа ова.
  13. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.912
    Прв ден од последна менстриација ми беше 31 јануари.
    Еве вие кажете што мислите која недела сум? Јас и гинекологот како што имаме пресметано сме 7ма недела и 3 дена до денеска.
    Отсега само ќе читам мислења нема да коментирам,еве има поискусни со 7ми месец што пишуваат во темава прво тромесечие и тие знаат повеќе.
    Ако имам нешто нејасно ќе ми објасне некој близок што поминал низ бременост,не можам да се докажувам овде која недела сум и кога сум слушнала срце.
     
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Нема потреба од лутење. Прочитај малку. Во 4та недела е невозможно да има срце. Може да се случи ако порано си забременила, па да не одговара според циклус сакусот.
     
    На eta и Thallia им се допаѓа ова.
  15. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Крај на 8ма недела или почеток на 9та би требало да си според датумот. Инсталирај си апликација, What to expect многу е добра. Има и видеа и многу е убаво објаснато се. Ќе внесиш датум на последна менструација и сама ќе ти каже и која недела си, и due date. Јас сум 7+4, ти си некаде 10на дена пред мене (последна менструација 10.02) И на мене многу работи не ми беа јасни ама се се учи ;):l:
     
    На nadenadia и Thallia им се допаѓа ова.
  16. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Кога пишуваш на форум, секогаш постои можност некој да ти реплицира на она што си го пишала и да се развие дискусија.
    Не се работи за докажување туку во твоја корист е да знаеш правилно да си ги пресметуваш неделите и месеците од бременоста. Кој било калкулатор или апликација да ги користиш ќе видиш дека ќе ти пресмета приближно исто (ден-два +/-),еве според датум на последна менструација си 9 недели и 1 ден бремена (значи веќе си трет месец)
    IMG_20200404_170457.jpg
     
    На Lovebug01, Rainbowbaby, Alishan30 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Па зашто тогаш пишува на ехото lmp 01.02.20?
    Како и да е јас што после 3 дена доцнење направив тест бев 4 недели и 1 ден бремена според последен циклус. Е толку се 4 недели. Да си 5+3 може да имало затоа што кај мене на 5+5 имаше со првата бременост
    Секако секоја бременост е индивидуална,секој ембрион се развива индивидуално.
    Но не може ништо живо да ме убеди дека во 4 недела има срцева.
    Во литература не пишува прво...

    Прати си според последен циклус,подоцна ке се водиш спрема ехо. Сега е рано .
     
    На eta, Lovebug01, Rainbowbaby и 3 други им се допаѓа ова.
  18. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Идни мајки, закажав за скрининг во Систина, меѓутоа кога се јавив да прашам за приска дали треба на гладно, ми рекоа да се јавам во Авицена или Адриа Лаб за подетални информации, дека не прават Систина. Е сега, вие што сте правеле скрининг кај др. Димчев, да ве прашам што советува тој за приска, каде да се направи? Не сакав да се шетам по лаборатории, бидејќи морам да мирувам, па добредојден би ми бил совет од оние кои го поминале ова.
     
  19. Prinsess_Eva

    Prinsess_Eva Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2020
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    919
    Пол:
    Женски
    Другарки јас сум 6та недела ин витро. Пијам витамини стандард што ги даваат при ин витро и утрогестан по 400 сабајле и навечер. Во понеделник бев на контрола и на ехо се виде еден сакус малку помал од она што треба да е. Во четврток ми престанаа болки во градите и веќе не ми се осетливи а и почнав да крварам малку. Бев во систина кај дежурен лекар и на ехо виде два сакуса и ми даде Дабростон по два пати на ден. Важно плодовите беа тука. Вчера ми се зголеми крварењето исто како менструален циклус со се партали стандард. Бидејки беше доцна да идам у систина поради полицискиот час бев во болница во мојот град. Дежурната ми рече да продолжам со терапија и да идам понеделник у систина. Некоја од вас со слично искуство?
     
  20. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Дали ти дадоа инекција прогестерон депо? Што ти кажаа вчера на дежурен, те прегледаа ли? Ако имаш крварење она баш крв, мислам дека инекции треба да примаш, барем мене така ми кажаа кога убаво и обилно прокрварев во 5та недела...И од тогаш примив 3 инекции, а пијам сеуште дабростон 3х1. Консултирај се за дабростонот дали да ја зголемиш дозата, зошто јас веќе не крварам, ама Др ми рече да продолжам да ги пијам по 3 пати дневно, да не ги намалувам на 2х1.