Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

 1. bokace1

  bokace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  625
  Пол:
  Женски
  Кај мене во 6 недела плод нема , другото било во ред , за една недела на контрола.
  Некако се разочарав :sweat:;(
   
 2. CareTee

  CareTee Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  386
  Пол:
  Женски
  Оооо нееее.;(;(;(

  Да побараш мислење и од други доктори, да те видат пак на ехо, почекајте уште една недела.:hug:
   
 3. bokace1

  bokace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  625
  Пол:
  Женски
  Бев кај Трајковски ми кажа да почекаме уште една недела , као назирало нешто но ... ќе видиме , да се надевам дека е рано но некако немам надеж ;(
   
  На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  1.468
  Зашто да немаш надеж почекај. А редовна менструација ти е штом знаеш дека си 6та или? Да не си рано отидена со доцна овулација?
   
 5. CareTee

  CareTee Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  386
  Пол:
  Женски
  Тешко е претпоставувам, но не губи надеж се додека со сигурност не потврдат. :l::hug::hug:
   
  На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. bokace1

  bokace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  625
  Пол:
  Женски
  Според ехо и последна менструација одговарало на 6 недели . Ќе почекам друго не ми останува , треба да проверам д.димери и хемостаза. Така докторот кажа
   
  На Maja92@ и Milkiway им се допаѓа ова.
 7. Mince1988

  Mince1988 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2019
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Те молам не се секирај и кај мене мин недела не се виде плодче и реков а бев 5 нед шо сака нека биди дури др недела ќе одам ..почекај касна овулација да не е и да не си 5 нед место 6 па да не уште рано❣
   
  На bokace1, Grasiela** и Milkiway им се допаѓа ова.
 8. bokace1

  bokace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  625
  Пол:
  Женски
  Можеби да е 5та недела не знам , ќе почекам
  Ти благодарам за поддршката :inlove:
   
  На Mince1988 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. BabyD0ll

  BabyD0ll Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  456
  Допаѓања:
  731
  Пол:
  Женски
  10+1 сум, симптомите за повраќање ми се вратија, денес имав страшна главоболка, не можам од кревет да станам, а толку сум гладна ама не можам да јадам се ќе повратам.
  До кога вака? Веќе сум уморна...
  Сакам да функционирам нормално и да јадам сѐ.
   
  На Allwayshappygirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  5.642
  Допаѓања:
  76.596
  Пол:
  Женски
  Еј. Глава горе. И кај мене во 8ма видоа со Константин. Второво го видоа у 5+6 и срце слушнаа, ама со Константин човече во осма (и срце чувме тогаш) . Ајде не брзај те молам и не се нервирај пред време. :*
   
  На Butterfly1107, bokace1, CareTee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Allwayshappygirl

  Allwayshappygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2017
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  131
  Пол:
  Женски
  Истово и јас го викам, јас сум 9 недела апетит 0, а ми се јаде ми се пл
  Уф.. Истото и јас се прашувам. Јас сум 9 недела, до 8 беше све океј, веќе 8+1 животов ми се преврте :rofl: гладна сум а апетит 0, некоја тахикардија ме фаќа, главоболка и кај мене, подуеност.. Ми даде матичната бедоксин апчиња малце ко да ми е подобро ама не е то то. (facepalm) Ама издржи мора да истрпиме, ќе се исплати на крај :inlove::hai:
   
 12. Lilly.

  Lilly. Активен член

  Се зачлени на:
  19 април 2018
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  здраво женички
  7+5 бев на др. плодот си е одличен, но немаше срцева реакција. Плодот одговараше на 6+1 и беше 4.3мм. Др ми кажа да почекаме максимум до понеделник. Сакам да прашам дали има некој со слично искуство?
  Ме бунат неделите...од паника ништо не го прашав...
  Се што пишува за бременост се оди од последна менструација никој не те прашува кога си зачнала или колкав е плодот. Зашто според плодот 6 недеела може да му е рано ама според последна менстр.бев 7+5 ( а нели се слуша од 6 до 8)....
  ве молам за слични искуства...не можам да издржам до понеделник...
   
 13. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  954
  Допаѓања:
  1.468
  Јас бев 6та за утврдување..т.е. 2 недели после задоцнета. А во 8ма недела за срцева акција. Така што може те исплашил што ти кажал да почекаме ама мислам по мене ок си е ќе си слушнеш во 8ма. Ако во 8ма нема ќе одиш 9та нели пошто имаш разлика во неделите така да не се грижи воопшто
   
  На Maja92@ и Lilly. им се допаѓа ова.
 14. naturallmess

  naturallmess Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2018
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  656
  Пол:
  Женски
  зашто бев информирана и докторката ми е прекрасна , на прво ехо иако бев веќе 5 недели според циклус не правевме муабет за колку недели и што да очекуваме , не видовме ништо на ехо , после една недела видовме бебче , следната недела веќе срцева реакција и тогаш споредивме гестациска недела со циклус излезе доцна овулација со дури 7 дена разлика , без паника само денот на последен циклус го променивме за 7 дена понапред и имаме соодветни вредности .... сега по циклус би трњбало да сум 11+ , а бебче се развива супер и си одговара на 10+ ...... оставете си барем недела две некогаш дури и во 8 ма недела може да се види срцева реакција ... само позитивно :l:
   
  На wannababy, Maja92@, Mince1988 и 3 други им се допаѓа ова.
 15. Среќичка

  Среќичка Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2017
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  3.307
  Пол:
  Женски
  Не се разочарувај.Имаше неколку членки со искуство како твоето, по некое време се виде плод. Мене циклусот ми е на 36 дена. Со син ми на ехо ми кажаа имаш циста:D за по една недела цистата са биде бебе:inlove: Со среќа.
  @Ressana мислам имаше слично искуство
   
  На kukla21, Maja92@, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Tsukinory

  Tsukinory Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2019
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  1.038
  Пол:
  Женски
  @LadyC многу убаво именце има син ти. :inlove: Да не се договоревме со маж ми за друго ова ќе го земев.

  Јас отидов во 5та недела само видоа сакус. После ме ставија да чекам две недели за срце. Дури кога легнав на ехо не дишев. Ми вика докторка "ете ти". Што ма ете ти?! Се извадив од памет хахаха кога ми пуштија на звучник тогаш се одздрвив.:wasntme: Сега секој нареден преглед прво чекам пулс да чујам па после прашувам што има ново.:lol:
   
  На Среќичка, bokace1 и Brpbrp им се допаѓа ова.
 17. wannababy

  wannababy Активен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2020
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  297
  Пол:
  Женски
  @Lilly. и кај мене беше исто како кај @naturallmess така да немаш потреба да бидеш загрижена :l:
   
  На Lilly. и naturallmess им се допаѓа ова.
 18. kalla_24

  kalla_24 Активен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2018
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  279
  Пол:
  Женски
  Zdravo, sakam da ve prasam vie sto ste so visokorizicna bremenost i na bolovanje, kako ve isplakaat od rabota kako od fondot, kolku posto mu doaga odbitoci na plata i slicno koj bi mozel da me upati poveke....nemam iskustvo. Bev 2 nedeli na bolovanje poradi transferot za ivf i mi go prodolzia bolovanjeto. Blagodaram
   
 19. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  2.424
  Допаѓања:
  74.497
  Пол:
  Женски
  Првите 30 дена од фирмата добив целосна плата, од вториот месец кога веќе преку фондот за здравство бев, само 70% добивам исплата од плата.
   
  На kalla_24 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. rainbow_bb

  rainbow_bb Активен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2020
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  111
  на 6+6 бевме на прв преглед и слушнавме срценце, требаше да го снимаме за да си го слушам секој ден. нареден преглед ни рече за 1 месец, до тогаш би била 11-та недела и не знам дали ќе издржам. би сакала едно екстра ехо измеѓу (околу 9-та недела на пр.) за да се осигурам дека има напредок и дека се е во ред. ме вознемирува тоа што освен болка во гради и матка/јајници (нешто налик благи менструални болки), немам баш некои други симптоми на бременост. да ми се лошеше мислам дека ќе бев помирна.