1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Кај мене во 6 недела плод нема , другото било во ред , за една недела на контрола.
    Некако се разочарав :sweat:;(
     
  2. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Оооо нееее.;(;(;(

    Да побараш мислење и од други доктори, да те видат пак на ехо, почекајте уште една недела.:hug:
     
  3. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Бев кај Трајковски ми кажа да почекаме уште една недела , као назирало нешто но ... ќе видиме , да се надевам дека е рано но некако немам надеж ;(
     
    На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Зашто да немаш надеж почекај. А редовна менструација ти е штом знаеш дека си 6та или? Да не си рано отидена со доцна овулација?
     
  5. CareTee

    CareTee Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.447
    Пол:
    Женски
    Тешко е претпоставувам, но не губи надеж се додека со сигурност не потврдат. :l::hug::hug:
     
    На bokace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Според ехо и последна менструација одговарало на 6 недели . Ќе почекам друго не ми останува , треба да проверам д.димери и хемостаза. Така докторот кажа
     
    На Maja92@ и Milkiway им се допаѓа ова.
  7. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Те молам не се секирај и кај мене мин недела не се виде плодче и реков а бев 5 нед шо сака нека биди дури др недела ќе одам ..почекај касна овулација да не е и да не си 5 нед место 6 па да не уште рано❣
     
    На bokace1, Grasiela** и Milkiway им се допаѓа ова.
  8. bokace1

    bokace1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Можеби да е 5та недела не знам , ќе почекам
    Ти благодарам за поддршката :inlove:
     
    На Mince1988 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    10+1 сум, симптомите за повраќање ми се вратија, денес имав страшна главоболка, не можам од кревет да станам, а толку сум гладна ама не можам да јадам се ќе повратам.
    До кога вака? Веќе сум уморна...
    Сакам да функционирам нормално и да јадам сѐ.
     
    На Allwayshappygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
    Еј. Глава горе. И кај мене во 8ма видоа со Константин. Второво го видоа у 5+6 и срце слушнаа, ама со Константин човече во осма (и срце чувме тогаш) . Ајде не брзај те молам и не се нервирај пред време. :*
     
    На Butterfly1107, bokace1, CareTee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Allwayshappygirl

    Allwayshappygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    284
    Пол:
    Женски
    Истово и јас го викам, јас сум 9 недела апетит 0, а ми се јаде ми се пл
    Уф.. Истото и јас се прашувам. Јас сум 9 недела, до 8 беше све океј, веќе 8+1 животов ми се преврте :rofl: гладна сум а апетит 0, некоја тахикардија ме фаќа, главоболка и кај мене, подуеност.. Ми даде матичната бедоксин апчиња малце ко да ми е подобро ама не е то то. (facepalm) Ама издржи мора да истрпиме, ќе се исплати на крај :inlove::hai:
     
  12. Lilly.

    Lilly. Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    здраво женички
    7+5 бев на др. плодот си е одличен, но немаше срцева реакција. Плодот одговараше на 6+1 и беше 4.3мм. Др ми кажа да почекаме максимум до понеделник. Сакам да прашам дали има некој со слично искуство?
    Ме бунат неделите...од паника ништо не го прашав...
    Се што пишува за бременост се оди од последна менструација никој не те прашува кога си зачнала или колкав е плодот. Зашто според плодот 6 недеела може да му е рано ама според последна менстр.бев 7+5 ( а нели се слуша од 6 до 8)....
    ве молам за слични искуства...не можам да издржам до понеделник...
     
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Јас бев 6та за утврдување..т.е. 2 недели после задоцнета. А во 8ма недела за срцева акција. Така што може те исплашил што ти кажал да почекаме ама мислам по мене ок си е ќе си слушнеш во 8ма. Ако во 8ма нема ќе одиш 9та нели пошто имаш разлика во неделите така да не се грижи воопшто
     
    На Maja92@ и Lilly. им се допаѓа ова.
  14. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    зашто бев информирана и докторката ми е прекрасна , на прво ехо иако бев веќе 5 недели според циклус не правевме муабет за колку недели и што да очекуваме , не видовме ништо на ехо , после една недела видовме бебче , следната недела веќе срцева реакција и тогаш споредивме гестациска недела со циклус излезе доцна овулација со дури 7 дена разлика , без паника само денот на последен циклус го променивме за 7 дена понапред и имаме соодветни вредности .... сега по циклус би трњбало да сум 11+ , а бебче се развива супер и си одговара на 10+ ...... оставете си барем недела две некогаш дури и во 8 ма недела може да се види срцева реакција ... само позитивно :l:
     
    На wannababy, Maja92@, Mince1988 и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Не се разочарувај.Имаше неколку членки со искуство како твоето, по некое време се виде плод. Мене циклусот ми е на 36 дена. Со син ми на ехо ми кажаа имаш циста:D за по една недела цистата са биде бебе:inlove: Со среќа.
    @Ressana мислам имаше слично искуство
     
    На kukla21, Maja92@, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    @LadyC многу убаво именце има син ти. :inlove: Да не се договоревме со маж ми за друго ова ќе го земев.

    Јас отидов во 5та недела само видоа сакус. После ме ставија да чекам две недели за срце. Дури кога легнав на ехо не дишев. Ми вика докторка "ете ти". Што ма ете ти?! Се извадив од памет хахаха кога ми пуштија на звучник тогаш се одздрвив.:wasntme: Сега секој нареден преглед прво чекам пулс да чујам па после прашувам што има ново.:lol:
     
    На Среќичка, bokace1 и Brpbrp им се допаѓа ова.
  17. wannababy

    wannababy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2020
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    2.379
    Пол:
    Женски
    @Lilly. и кај мене беше исто како кај @naturallmess така да немаш потреба да бидеш загрижена :l:
     
    На Lilly. и naturallmess им се допаѓа ова.
  18. kalla_24

    kalla_24 Активен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2018
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    279
    Пол:
    Женски
    Zdravo, sakam da ve prasam vie sto ste so visokorizicna bremenost i na bolovanje, kako ve isplakaat od rabota kako od fondot, kolku posto mu doaga odbitoci na plata i slicno koj bi mozel da me upati poveke....nemam iskustvo. Bev 2 nedeli na bolovanje poradi transferot za ivf i mi go prodolzia bolovanjeto. Blagodaram
     
  19. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    7.006
    Допаѓања:
    118.166
    Пол:
    Женски
    Првите 30 дена од фирмата добив целосна плата, од вториот месец кога веќе преку фондот за здравство бев, само 70% добивам исплата од плата.
     
    На kalla_24 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. rainbow_bb

    rainbow_bb Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2020
    Пораки:
    703
    Допаѓања:
    2.256
    на 6+6 бевме на прв преглед и слушнавме срценце, требаше да го снимаме за да си го слушам секој ден. нареден преглед ни рече за 1 месец, до тогаш би била 11-та недела и не знам дали ќе издржам. би сакала едно екстра ехо измеѓу (околу 9-та недела на пр.) за да се осигурам дека има напредок и дека се е во ред. ме вознемирува тоа што освен болка во гради и матка/јајници (нешто налик благи менструални болки), немам баш некои други симптоми на бременост. да ми се лошеше мислам дека ќе бев помирна.