1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал, голем дел од жените на форумов поминале барем еднаш низ истото. Дај си време да тагуваш. Колку што можеш летово искористи да се одмориш, прошеташ, сончаш и пливаш. Животот ќе тече, нема да заборавиш ама со тек на време е полесно. Многу среќа ти посакувам и две цртки со среќен крај :hug:
     
    На Niki 27 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Niki 27

    Niki 27 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram ♡
     
  3. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Devojki dobro utro 12 nedela sum, a od sumptomi osven gradite sto custvuvam bolki dr nisto i se si umisluvam dali e vo red ve molam spodelete vie kako se custvuvavte ..deneska sum na kontorla i mn mi e strav dali e se vo red
     
    На Brpbrp му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.820
    Јас од 8ма недела наеднаш ми престанаа и болни гради и гадење сите симптоми па еве ме сега сум 28 недела :)
     
    На mssuniquee, Lovebug01, DELFINA81 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Добра си, имаш среќа да не ти се лоши. После ќе си го видиш бебето, ќе му го слушнеш срценцето и може ќе ти кажат дали е дечко или кукла :f:
     
    На Brpbrp и Mince1988 им се допаѓа ова.
  6. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Lelel stvarno jas se si umisluvam dela treba nesto da me boli da imam barem nekoj simtop ajde daj Boze da si go vidam posle i so lesno srcka fala stvarno mi dade poztiva deka e vo red

    Lele daj boze srce ne mi se losi nemam nikkavi bolki isto ko da i ne sum trudnicko lele so dusa cekam da pojdam da dojdi 10 sat mene inace mene Sotirko od Plodnist koga ho prasav za polot koga i mi rece aa to duri na 16 ned zar mozi da se vidi i sega ?
     
    Последна измена од модератор: 4 јули 2020
    На azelea, K7M10J и Brpbrp им се допаѓа ова.
  7. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Да некогаш може на прв скрининг да се види ама на вториот скрининг е посигурно дека е точно :)
     
    На Mince1988 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Daj boze da e vo red pa ako treba ke cekam i do 2 skrining samo da si rasti bebuso❣

    Jas pak go vidovme bebuso i da mi kaza bez da ja prasam najverojatno maze e ama rece za posigurno nareden pat .. taja spomna deka po ocukuvajnata na srceto ako se pod 150 e maze e sega kolku e taka stvarno neznam i deka kako so go vide so i da e samo da ni se zdravi i zivi pozdravce do site ❣
     
    Последна измена од модератор: 4 јули 2020
    На Grasiela**, Meckicja, Broki5 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. alexmkdbt

    alexmkdbt Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2020
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Прашувам за сопругата дали фолна киселина и пре мама апчиња витамини одат заедно во прво тромесечие или не треба заедно да се конзумират?
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.716
    Допаѓања:
    12.820
    Има веќе фолна во премама зависи како и ги имаат дадено дали двете да ги пие или на своја рака сака дветеда ги пие секако нема штета ако ги пие заедно само се земаат со храна витамините за да можат да се апсорбираат во телото поубаво
     
  11. natasam

    natasam Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    630
    Јас пијам метилирана фолна и премама дуо заедно.
     
    На DELFINA81 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    7.938
    Пол:
    Женски
    Исто и јас пијам премама и метилирана фолна..др.ми кажа дека може.
     
    На natasam му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Мешиња како сте? Како се држите?Јас како втора бременост место похрабра да сум од првата мене паника ме фаќа како ќе преживеам|((facepalm)Вчера цел ден ми се гадеше , пиев Б6-Б12 ништо ,не ми помогна.Се утепав јадејќи да не ми се лоши од глад.Не ,не ми помина:(Вечерта толку ми се слошо што снемав и воздух.Па успеав со самоконтрола да се потсмирам.Жешково ми задава плус проблеми:sweat:Ама гледав видеа од бабици кој предлагаа бадеми за гадење.Апнав една рака и ми се смири:)
    Денес исто пак гадење пак без сила:sweat:Мислев оваа бременост ќе бидам од среќните 25% што нема да ми се гади.Ама не .Ајде ќе поминат некако 6-7недели само бебеко да е во ред:inlove:

    Вие што правите за мачнините, што ви помага?Антиметил немам можност да набавам:(
     
  14. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Притисок мериш? Може нема врска со јадењето. Мене сабајле ми беше 95/65. Лошо ми беше, а и ненаспана сум деновиве...
     
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.615
    Пол:
    Женски
    Немам мерено , а вчера и ми се вртеше и ми се спиеше можно е да ми бил низок.Арно ме потсети.
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Krofna*

    Krofna* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    1.558
    Допаѓања:
    2.330
    Пол:
    Женски

    Мене лошењето никако да ми се смири, престанав со повраќање, али не сум без ич, на неколку дена навечер
    Од мое искуство што све непробав и без успех, и тоа што го јадев додека повраќав сеа веќе неможам ни да го погледнам. Ужас!
     
    На BabyD0ll, Ava.84 и Alishan30 им се допаѓа ова.
  17. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.590
    Пол:
    Женски
    јас сум 10 недела 2-3 недели веќе гадење повраќање фул пакет е кај мене :devil: ништо неможам да јадам на леб и крекери и уште две три др без вкус раб сум и тоа бетер од бебешка порција :x
    да пробаш чај од џумбир или капки некои на база на џумбир да не ќе има ефект кај мене ништо не помага :doh:
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lana2915

    lana2915 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Мене се ми почна од 10 недела кога и на повекето се им поминува
    Мачнини немам секој ден ама има денови ништо не ми помага немам сила да станам мислам ке се срушам и цел ден ке го прележам.
    Има денови ништо не осекам.
    Само по малку јадење и по често мислам тоа е лекот.
    За полот на прв скрининг ни кажаа но со согорност да потврдат за 1 месец ни кажа.
     
    На Ava.84 и azelea им се допаѓа ова.
  19. skorpija.1989

    skorpija.1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Ja sum 12+1 i gradite sega veke ne me bolat , duri i nervozata mi pomina ,do 9ta nedela ludilo me fakjase ,samo placev , sega sum ok.Inace bev na kontrola , bebe e super , pol ne se gleda :)
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  20. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    И јас сум 12+1 ,исто градите престанаа да ме болат и не сум толку нервозна како до пред некоја недела,само уште имам лошење,немам многу енергија и брзо се уморувам и задишувам.
     
    На skorpija.1989 му/ѝ се допаѓа ова.