1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    A s
    Vracos i do kraj da bise se vo red , a stomako srce te naboluva nesto ili ne ? Mene nisto sege ne me boli i duri mi cusno da ne nesyo ne e vo red samo filmcina si pravaram radi predh misedi i sega na sekoi 2 dena siznuvam❣
     
  2. skorpija.1989

    skorpija.1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Nee mila , nisto ne me boli , osven sto zeskoto vreme me ubiva nema zosto da se plasis ako ginekologot ti kazal deka e se ok so bebe. Daj Boze i super da pomineme do 9ti , ja bas sum smirena i veruvam deka e se ok. Samo pozitivno srcka , ke bide se ok inace jas imam i miom na matka , mi rekoa ne bi trebalo da e problem ,ako nekoja ima iskustvo da spodeliii ❤❤
     
    На Mince1988 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. skorpija.1989

    skorpija.1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    I jas se zadisuvam , ama se e toa normalno , losenje nemam fala Bogu , so lesna milicka❤ pisi koga ke doznaes pol ,mene sledna kontrola na 29ti juli mi e ,ke si pocekam
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site nova sum u forumov, citam tuka stalno koga nesto me interesira megutoa ne sum pisala do sega.Bremena sum 11 nedeli I 5dena vcera za prv pat mi se pojavi rozova damka na toaletot koga mocav 3,4pati vo denot ,vecerta imav silni bolki vo dolniot del na stomakot koi traea od prilika 2saati posle mi pominaa isto kako nisto,I prethodno imav grcevi no sega prvpat po intenzivni bolki,eve deneska od sabajle pak imav rozovo koga mockav I imam blagi bolki,zakazav utre na genikolog,ke umram od griza do utre ,ve molam spodete soveti,mislenja ,iskuvstva ,fala mnogu I ljubov do site mesinja
     
    На Broki5 и azelea им се допаѓа ова.
  5. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Јас сум 11+4, уште во 7 недела ми се појави розево/кафен исцедок.. од тогаш само одмарање и прогестерон депо се боцкам еднаш неделно. А редовна терапија пијам утрогестан од 200 двапати на ден и фолна.
    Не се грижи, многу го имаат истото поминато
    Со лесно бременоста :D
     
  6. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Уф ,добро докторкава ја прашав дали да си земам утрогестан или нешто слично за заштита на плодот пошто имам икуство со спонтан пред 2 години , ми рече немало потреба се било ок.пијам само магнезиум 500и фолна не ми требале други вештачки витамини, еве ке идам утре да видам што ке ми каже. Cholipam дали имаш болки и грчеви , валјда и тоа е нормално да не паничам за џабе.
     
  7. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Miruvaj celo vreme ne se sekiraj daj boze da ne e nisto strasno dokolku imas utrogestan stavi si go vaginalno kje ti pomogne te guskam :hug:
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Немам , а недела е ке морам да почекам до утре да идам на лекар . Благодарам на подршка, се надевам се ке биде ок
     
    На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Cholipam

    Cholipam Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2013
    Пораки:
    279
    Допаѓања:
    445
    Имам посебно ако се движам повеке или спијам на грб. Јас сум доста слаба имав 49 кога останав бремена ( сега имам 52) и ми кажаа дека и да имам повеке болки е од што ке ми се шири матката.
    Само да е добро бебето секоја болка ке ја издржам :inlove:
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Исто и јас тоа го викам срцка, инаку и јас имав 46кг, бев на контрола на 7 ипол недели имав качени 2кг, сега утре ке видиме ама се осекјам сум качила уште некое килце .. :)
     
  11. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Утре таман ако не си направила прв скрининг треба да ти направат. Ќе си го видиш бебето, може ќе ти кажат и што е. Може да не е ништо страшно. Денес на своја рака и не можеш да земаш лекови и слично. Одмарај до утре, лежи, нека ти прави друштво сопругот, пуштете си комедија, прајте список со имиња и слични работи што те опуштаат за да не мислиш многу. Ананас избегавај, предизвикува контракции, долги туширања посебно со топла вода не, жешко е ама сведи ги на минимум сега за сега. Миење глава наведната или друго наведната да работиш не. Повеќе од 5 кила да не креваш, избегнувај скали. Истегнување нагоре како на пример закачување завеси, бришење прозори исто избегавај. Утре ако има потреба ќе ти препишат прогестеронска терапија и ќе биде се во ред. (fingers)
     
    На bokace1, Broki5 и Ena0310 им се допаѓа ова.
  12. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Fala tiii,nisto ne pravam do utre ke odmaram, inaku za toa I mi bese zakazano za skrining u petok se javivi u sabota mi se pojavi krvarenjeto :(
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Ананасот е бабина деветина, како и се останато од храна шо демек не смее. Све смее умерено.
     
    На Ena0310 и kukla21 им се допаѓа ова.
  14. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Нека пази на почеток за секој случај...
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. StrongKris

    StrongKris Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    122
    Кога ви беше првиот ултразвук, на колку недели? Мене докторката ми рече 2 недели откако ќе ти доцни јави се за термин, нормално е тоа?
     
    На Mince1988 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mince1988

    Mince1988 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    463
    Пол:
    Женски
    Da normalno e srcka za da se viidi i poubavo amozebi i ke slusnis srceva akcija zavisi koja ned ke bidis koga ke pojdis ..ps jas po 10 dena pojdov i bev togas 5 nedel i se vide samo tockice pozz i so lesno❣
     
    На StrongKris му/ѝ се допаѓа ова.
  17. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, незнам дали е за овде прашањето ама дали некоја користела полиганах вагиналети во текот на првото тромесечје ? Гинекологот ми ги даде за кандида а сум само 7ма недела и незнам дали да ги земам некако ми е страв. :(
     
    На skorpija.1989 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    Гинекологот ти ги дал, верувај му.
     
  19. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Сум ги земала и јас ти се како пробиотик како што знам за микрофлората слободно користи ги. А он од каде знае дека имаш кандида правеше брис некој или само симптоматски?
     
  20. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Само симптоматски.