1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Кај мене во 10та се сомневаше доктор на кандида ми даде да се мијам со чај од камилица а после вп 12та недела ако брис покаже се дава терапија. И читам на многу членки им давале тоа камилица и сода. Не знам какви симптоми имаш ја немав чешање имав исцедок ама па тој цела бременост го имаш... Можеш да пробаш 2 3 дена со чај од камилица да се замиваш да видиш дали ќе ти помине.
    Ако не си сигурна во докторот најдобро е со уште еден да се консултираш

    Едит: Се сомневаа дека имам а брисевите чисти ми беа
     
    На martty06 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. natasam

    natasam Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2013
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    630
    Јас отидов после 10 дена доцнење и ме вратија и рекоа да дојдам после 1недела,веќе 7 недела кога бев и се виде и слушна срце.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  3. martty06

    martty06 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2016
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    1.724
    Пол:
    Женски
    Па нормално е, јас бев после 6 дена доцнење и ми рекоа дека е рано, имаше само топче:$ и следно ме закажаа по 1 недела па имаше срцева акција.
     
  4. Balerina90

    Balerina90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    И мојата матична денес ми ги препиша, без направен брис, утре ќе правам. Сум имала бело прање и заради тоа. Ама според мене и тоа немам многу. Нема да ги земам, оваа недела сум и во ремедика на преглед па и таму ќе се консултирам.
    А дали некоја друга матична бара брисеви да се прават секој месец или само мојава аздисува ?
     
  5. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Брисеви во прво тромесечје и во 35-36та недела се прават. Освен нешто ако има потреба во меѓувреме...
     
  6. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Како си?
     
  7. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Ena bese li na lekar sto ti kaza?
     
  8. wannababy

    wannababy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2020
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    2.379
    Пол:
    Женски
    И кај мене беше исто докторката се сомневаше дека имам кандида но додека не ги добивме резултатите ми рече само со гелот за интимна нега да се мијам (јас го користам Фитосептик) брисевите чисти ми беа а си имам исто само исцедок ни чешање ни ништо друго и не ми даде никаква терапија..
    @martty06 затоа доколку не му веруваш на докторот консултирај се со уште еден или пак послушај ја @Milkiway па ќе видиш како ќе биде..
     
    На martty06 и Milkiway им се допаѓа ова.
  9. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski vi se slucilo li na momenti da imate bolka vo jajnicite bremana sum 6ta nedala fala vi
     
  10. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Da normalno e ti se siri matkata kako menstrulani bolki osekjas
     
  11. skorpija.1989

    skorpija.1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2013
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    19
    Jas od 11+6 koristam polygynax i toa 2 dozi mi prepisa ginekologot zaradi zgrutcen iscedok , sega sum 12 + 2 i uste imam za stavanje. Nemaj gajle ,site stavaat. Pozz i so lesno
     
    На martty06 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Викичка123

    Викичка123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Da osekjam i kako menstrualni bolki ama ova na jajnikot ne e kako menstrualna bolka tuka taka kako da me preseci sekundarno i tolku
     
  13. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.645
    Пол:
    Женски
    Само едната страна или и на двете? Дали беше на преглед до сега?Дали го видоа гестациското ќесе во матката?
     
  14. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Nisto lugjenca ne mi porasnal plodot,ima reakcija srceva postelkata rastela normalno a plodot e isto kako u 7ma nedela ,me pratija utre u cair na genikologija da me vidat specijalisti,ma vika najverojatni takvite slucaevi gi cistele, dzabe ke me pukale so hormoni nikoj ne mi garantira deka se ke bide ok,a I ako bil ok plodot ke porasnal moze poarno da me iscistat sega od so ne daj boze da se desi nesto pokasno, prv pat slusnav za vakov slucaj, mi potonaa site brodovi, tesko mi e ama toa e .. taka trebalo da bide izgleda :(
     
  15. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    И јас прв пат слушам, искрено се надевам дека утре ќе го демантираат ова. Тешко е да поминуваш низ такви работи, ти држам среќа и тука сме за поддршка :hug:
     
    На Niki 27 и Ena0310 им се допаѓа ова.
  16. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Jas ja izgubiv sekoja nadez , a bev presrekjna ocekuvav da vidam vise oformeno bebe (duri I stomace imav valjda od postelkata )bese istata tocka kako od pred eden mesec, sto oti ima srceva reakcija znaci nesto ne e vo red stom ne porasnalo, a I eve vise pocnav da krvaram povise teloto go isfrla valjda.. na nikomu ne mu go posakuvam toa, ma moram da bidam silna , ke go preziveam... :(:(:(
     
  17. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Има многу жени тука што поминале низ тоа, некои и повеќе пати. Разбираме како ти е. Ќе се намали болката со тек на време, ама не се заборава. Дозволи си да тагуваш, не потиснувај во себе. Сепак, многу од нас порано или подоцна сме доживеале да си држиме бебенце во рацете. Ти држам среќа (fingers)
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ena0310

    Ena0310 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2020
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    464
    Пол:
    Женски
    Фала на утешните зборови,мене ова ми е втор пат имав спонтан пред 2 години во 7недела, ма тогаш крварење имав константно од почетокот, а овој пат се си беше уредно до пред 2 дена , и одеднаш пак бродолом ми сслучи денеска.. ке си поплачам и ке ми помине , ма да се повише страв имам од бременост и од гениколози :( :( :(
     
    На K7M10J му/ѝ се допаѓа ова.
  19. K7M10J

    K7M10J Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2014
    Пораки:
    1.305
    Допаѓања:
    3.368
    Пол:
    Женски
    Утре таму да ги распрашаш што да правиш и да испиташ следниов период. А ако нешто сакаш да прашаш тука, не има многу со различни искуства, ќе ти помогнеме ако треба информација или поддршка.
     
    На Ena0310 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски