1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Mila_dea

    Mila_dea Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Фала :* Не е прејако,немам ни исцедок... го прашав и докторот исто кажа ... Се шири матката... ама ме фаќа голема паника...затоа сакав Вас да Ве прашам ,да ми кажите од искуство.
     
  2. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.286
    Пол:
    Женски
    Немој да се паничиш уште од сега, еве и јас сум иста 20+1 денес и имав бодежи долу и паники, црни мисли цела ноќ око не склопив, за докторката да ми каже дека тоа е се од матката и ми препиша магнезиум. Стресови си правиме без потреба, ама тоа е те разбирам потполно, опушти се.
     
    На dromka, Petrova Ceca и Mila_dea им се допаѓа ова.
  3. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.913
    Допаѓања:
    7.856
    Пол:
    Женски
    Јас сум 14та недела..имам и јас така тапа болка не е страшно...а кажете ми каков магнезиум пиете?
     
    На Petrova Ceca му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.286
    Пол:
    Женски
    Денес ми го препиша, Магнезиум 400 +Б комплекс, во прашок е. Подобро ми е сега немам многу бодежи се смирија малце.
     
    На natasam, ivance.., Mila_dea и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    1.913
    Допаѓања:
    7.856
    Пол:
    Женски
    Имам и јас од тој и да немаш бодежи можеш да го пиеш.со лесно кај сите да е до крај
     
    На ivance.., Mila_dea и BabyD0ll им се допаѓа ова.
  6. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    И јас сум 14+4 и јас од време на време ги осеќам јас го пијам на алкалоид магнезиум 400 со б комплекс и ми помага многу
     
    На dromka, Ava.84, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    И јас пијам исто магнезиум, сега немам толку јаки бодежи, на почеток имав повеќе, сега не се ни страшни овие, ама затоа ми се гади, магнезиумот ќе те смири, и сега не знам дали и колку помага за болки, поддешката од утрогестан или добростан, ама мене како да ми помогна, може и да не е од нив, може така требало, сега за сега да престанат, кој знае..
     
    На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    Па мене искрено да ти кажам ми помага за болки и за грчеви јас го пијам после ручек и навечер пред спиење и навечер го ставам вагинално утрогестанот и да ри кажам многу има улога утрогестанот за зацврстување на матката
     
    На dromka и thelittle17 им се допаѓа ова.
  9. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Да, и мене супер ми делува, за сега, ете и за бодежите во јајници што ги имав, ми ги намали многу. Еден ден имам се од сипмптоми и не можам глава да кренам, друг ден ништо па не ми е, бог да чува.
     
    На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Petrova Ceca

    Petrova Ceca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2020
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Jas piev magnezium 375 i onoj drugiot sega sum 35g.n.
     
    На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. StrongKris

    StrongKris Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    122
    8+4 недела сум, сега гледам кафен исцедок тоа е нормално или??? Иначе немам никаква болка?!?! Помош
     
  12. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.660
    Пол:
    Женски
    Кафен исцедок најчесто ништо не значи, секоја втора трудница го има во прво тромесечие. Ако си имала односи можно е да е од тоа. Оди си утре на ехо да те видат и да ти дадат терапија ако треба.
     
    На thelittle17 и StrongKris им се допаѓа ова.
  13. StrongKris

    StrongKris Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    122
    Пешачев малку може поради тоа.... ама не е нешто страшно мене само тоа ме интересира ?се плашам прв пат ми е се случи ова
     
  14. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.660
    Пол:
    Женски
    Не би требало, штом немаш болки не се грижи, ама оди на едно ехо колку за мирна глава, може ќе треба да те боцнат прогестерон. Ако се јави црвено крварење како менструација тогаш е за плашење, ма да и тоа не мора да значи дека нешто не е како што треба. Јас имав на почетокот кафеав исцедок, 2 дена го занемарував и не примав ништо, третиот ден прокрварив и тоа обилно, но се среди со терапија. Еве ме сега 25та недела терам :) Не се секирај, само позитивно. Секоја втора жена се соочува со некакво крварење во рана бременост.
     
    На dromka, Slonce91, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. StrongKris

    StrongKris Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    122
    Тек понеделник на гинеколог не сум мк а овде е катастрофа со тоа... ми олесна не си свесна колку, фала ти и лесна бременост до крајот
     
    На Slonce91, thelittle17 и Lovebug01 им се допаѓа ова.
  16. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Ako saka nekoj Avent Philips elektricna pumpa za gradi neka pise.Ima 2 god garancija
     
  17. Maeve

    Maeve Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2017
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    909
    Пол:
    Женски
    Кога сте кај исцедокот, јас сум 6та недела, цел живот се мачам со кандидијаза, никако не можам да ја откачам. Имам исцедок што многу личи на мукозниот чеп, дали дека сега во овој период се формира па се исцедува, или треба да паничам?
     
  18. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    не не не од само зачнување се зголемува исцедокот и станува нијанса по водест , мукозниот чеп сега почнува да се создава до кај 12 та недела затоа и исцедокот е пообилен , ако имаш некоја промена во боја мирис на исцедок евентуално може да е некоја бактерија , прашај си , јас на почеток така алармирав направивме брисеви и ми даде вагиналета , па еве сега ОК е
     
    На dromka, Maeve и thelittle17 им се допаѓа ова.
  19. Maeve

    Maeve Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2017
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    909
    Пол:
    Женски
    Благодарам ❤️❤️
     
    На naturallmess му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Marge

    Marge Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    2.745
    Жени, малку сум во паника, па ако може некоја да ми каже дали имала вакво искуство. Најверојатно сум во рана бременост, направив 2 теста дома, беа позитивни, па бев кај лекар, ми направи тест на урина, излезе исто позитивен, но на ехо ништо не се гледаше, ми закажа термин сега во вторник, рече можеби е лажна бременост, вонматерична или нз што. Во меѓувреме, три дена после прегледот имав крварење, заминав под итно кај друг лекар, рече дека не е ништо крварењето и успеа да види мала црна точка во матка, рече дека е можна бременост, ама ќе мора да се види дали ќе напредува. Инаку одвреме навреме чувствувам како притисок во стомакот, малку исцедок кафеав, по 2-3 капки на ден и според тоа што читам на нет, тоа е нормално.
    Денес чувствувам малку поостри болки, како бодежи одвреме-навреме и тоа ме загрижува. Немам крварење, немам исцедок и немам други болки освен бодежите и мала вртоглавица. Треба ли да паничам? Терминот ми е задутре на лекар.
     
    На thelittle17 и Milkiway им се допаѓа ова.