1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    BellaS, честитки :)

    Сето ова што го наброја е сосема нормална појава :) Додуше, индивидуално кај секого, кај сите е различно, ако некоја ги има симптомите не мора да значи дека ќе ги имаш ти, и обратно. Уживај, и стрпливо чекај го денот за преглед :)
     
    На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Мешиња ајде на помош,ние сме 8 недели и 4 дена.Вчера цел ден низ дома го поминав работејќи,торти,колачи вапцување јајца,потоа на работа втора смена цело време на нозе натаму наваму.Почна да ме боли стомакот доле,на 2-3 пати ме пресече мн силно.А еве и денес не е болката толку голема ама ја чуствувам.....Се надевам дека не е ништо страшно туку само од замор и дека ќе помине.Вие сто мислите????
     
  3. slucajna

    slucajna Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    84
    Одмарај си може е само од заморот ,ако продолжат консултирај се со докторот,еве мене дали е од променливово време имам мала блага болка во долниот дел од мешето и во половината во крстот доле ја прашав докторката ми реце дека е нормално се додека не е силна и постојана, примај си ја терапијата и се ке биде добро тоа беше одговорот на докторката инаку јас сум во 11 недела следната во вторник сум на контрола.уживате во престојните празници господ бог со нас.
     
  4. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Труднички, шти ви се јаде многу? Јас никогаш не сум јадела пржено, а сега само пржени работи ми се јадат :D Обично благо јадев многу, а сега многу ретко. Риба многу сакав посебно лосос, а сега ми се лоши. Осеќам ќе бидам дебела трудница. 8 недела сум, а вече 2 кг. повеќе, леле уште од сега
     
  5. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Вчера го слушнавме срценцето :inlove: сега сум пресреќна и мирна, се е како што треба :angel: навистина било најубаво чувство, се стопивме од среќа со мм :)
    Инаку ми се лоши ми се плаче, нон стоп ми се гади и повраќам... До кога вака, има ли чаре? Многу сакам кисело, благо скоро ич, и од многу работи ми се гади кога ги гледам... На работа ме прашуваат зошто сум нераспожена, а јас мака си имам и ќјутам :lol:
     
  6. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    chache87 баш ми е мило што го слушнавте срценцето сега можеш да бидеш мирна и да уживаш во бременоста,за гадењето преку ден немам никаква мака не ми се гади ни од храна и од ништо,ама на вечер кога ќе легнам мака мачам не можам да заспијам од толку што ми е лошо,мислам дека цревата ми водат некоја револуција.хехехе.Искрено се надевам дека ќе помине ама кога незз.

    Драга LusySkyDiamonds за храната,јас никогаш не сум била љубител на млечните производи,ама еве имам приметено мн ми се јаде сирење и некако баѓи се нафрлив на јогурт.хехехе
    А за дебелеењето да не правиме муабет отсекогаш сум била склона кон дебелеење па откако памтам за себе сум на некаков режим на исхрана и добро ми одеше ама сега страшно 9-та недела сум и сум поправена 2 кг.До крај мислам дека ке се направам како слон сигурно ке се поправам 20 кг.......
     
  7. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Супер срцка, ајде со лесно :* Јас бев на гинеколог, 6 недели и 2 дена, термин за раѓање 15 декември :) за срцева реакција ми кажа докторот за 10 дена да одам. Гушки за вас :$
     
    На Lovc4e му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    И ние денеска бевме за срцева акција, срцушко мало 1,3 цм е. Мало некако за 8ма недела или? За 2 недели ми рече пак да одам. До сега 4 пати сум била на ехо во рок од 8 недели.
     
  9. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    :) И јас сум иста, матичната ми вели за 2 недели, јас си одам кај друг во меѓу време.
    Битно е срцева реакција, 160 имаше во интервал имаше моево срцуле :inlove:
    Само да се живи и здрави :*
     
  10. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Душичка, баш убавко :) Дајте некое чаре против утрински мачнини, не се трпат а мора да сум ок на работа од 8.30, а они докај 13ч не поминуваат :(
     
  11. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Bellas мене ми траат по цел ден :( колку што гледам нема чаре, ќе чекаме да помине првото тримесечие... Ни со јадење ни со нејадење не помага... Барем јас секој ден си :puke: :lol: :lol:
     
  12. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Е да очигледно... јас кога :puke: ок е ама некогаш ме мачи не бива и само ми е тешко што не можам да :puke:
     
  13. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Е да очигледно... јас кога :puke: ок е ама некогаш ме мачи не бива и само ми е тешко што не можам да :puke:[/quot Девојки и јас го имам овој проблем само сто јас неможам да :puke: Неможам нисто да јадам и сум ослабнета 3 кила. ВЧера бевме на док.го видовме срценцето и многу ми е мило,од друга страна пак малку се пласам бидејки имам кафеав исцедок веке 2 недели,приЧина реЧе док. дека е планцетата многу доле и сум дома во кревет 24/7 станувам само за во wc едвај Чекам да помине овој триместар. BellaS ние со тебе сме заедно и јас имам крајна дата 16.12 2014
     
  14. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Аиии шоубаво :) Мене ми кажа накај 5-6 мај за срцева реакција, рано било сеуште. :* Заедно ќе си минеме низ овие најубави 9 месеци значи... :$
     
  15. vaga89

    vaga89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    inace da vi kazam deka mu zaspav na kozmeticar dodeka mi gi pravese noktite, posle nekoj den na frizer , a inace obicno sum mnogu energicna licnost, a sega ne mozam da mrdnam nikade. a za jadenjeto da i kazam deka nikogas ne sum bila ljubitel na blago, sega mi se jadi samo MILKA cokolado isklucivo :) inace za popravanjeo slusnav deka bilo normalno sekoj mesec po 1 kg da pokacuvas , se na se 9 kg :/ alal da mu e koj ke ostani na 9 kila sto i toa mi se gleda mnogu :) srekno na site :*
     
  16. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Хахаха и јас сум спанка ептен. Во која недела си ти?
     
  17. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Е не знам што ќе се прави јас работам од 7:30, првите 4 саати :puke: , вторите спијам на биро |-) , ми паѓа главата...
     
  18. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Чаче, баш фино си го распределила работното време :lol:
     
  19. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Хахаха, многу сум продуктивна :D
     
    На Rusi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    И јас сум така нешто :lol: едвај додржувам, а со луѓе работам, катастрофа...