1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Лимон нема да ми прија мислам затоа што се напив еднаш цедевита и кога фатив кисело да повраќам неможев воздух да земам. А за сладолед да не прави проблем шеќерот па да предизвика нагони?
     
  2. Kaja991

    Kaja991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    3.961
    Пол:
    Женски
    Zosto ne probas so kisela voda so vkus na gjumbir? Jss se uste povrakam, a vo prvo tromesecie najmnogu mi godese
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Друг вид на киселина е таа од лимонот, баш таа обично помага, но секако секој случај е индивидуален. Мене шеќер не ми прави проблеми, патем во цедевитата имаш најмногу шеќер, отров е, повеќе има и од газираните сокови. Сладоледот од ванила помага многу општо за желудник, на пример ако јадеш луто, тој го смирува желудникот, затоа помага и за киселини и нагони. Мене барем да.
     
    На strelkata му/ѝ се допаѓа ова.
  4. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.441
    Допаѓања:
    33.129
    Пол:
    Женски
    Мислам 10+3 аамаа утре ќе ми кажат сигурно :).
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Незнаев дека постои таква. Баш ќе побарам ќе пробам. Инаку и чај од свеж ѓумбир пробав ама уште полошо ми беше.
     
  6. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Ќе пробувам. Фала ти, секој совет е добредојден.
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.484
    Допаѓања:
    32.511
    Пол:
    Женски
    Имаш сваќе уште некоја недела тешкотија, па после најубавото тромесечје:angel:.
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Јас сум денес 12+3 и се спремам за скрининг кај Димчев ќе одам во Систина. Сакав да прашам вагинално ќе гледаза д знам дали да се напраам пиц, пец и од кога се влегува во 2 ро тримесечие со завршување на 12 или 13.едвај чекам да се префрлам во таа група, ќе ми падне товар
     
    На S.o.F.i му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Maya12

    Maya12 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2017
    Пораки:
    1.245
    Допаѓања:
    4.522
    Пол:
    Женски
    Za sekoj slucaj sredi se da ne saka da ti izmeri cerviks a toa e vaginalno.Ama neka kazat tie sho odat ba skrining kaj nego.Jas sum vo Plodnost i sekoj pregled najprvo vaginalno cerviks mi meri doktorot a posle abdomenalno ama za vo Sistina ne znam
     
  10. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Мерев цервикс кај матичната ама ај да си се средам за сваки случај
     
  11. Lilijan7

    Lilijan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2019
    Пораки:
    399
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Гледа и вагинално, барем во мојот случај беше така.
    Инаку со завршување на 13 недела влегуваш во второ тромесечие.
     
  12. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    5.613
    Пол:
    Женски
    Хелоу,
    Утре сум 8ма недела, и денес ме боли стомакот како за пред менструација, се осеќам како подуено, прејадено, и ме држи болката еве веќе еден час, иако освен смути и вода сабајле ништо не каснав. Следно на преглед сум тек 13та недела...

    Не знам дали да паничам за стомакот или...? :?:
    Исто така кога шетам ме фаќаат кратки болки ама брзо ме пуштаат..
    Чаре? :?:
     
  13. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.593
    Пол:
    Женски
    Доктор Дракулевски.
     
  14. Bejb15

    Bejb15 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2016
    Пораки:
    1.093
    Допаѓања:
    922
    Пол:
    Женски
    Slednata nedela imam zakazano. Pokriena sum so terapija i si lezam . Ti blagodaram mnogu. ❤️
     
  15. leonora994

    leonora994 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    449
    Пол:
    Женски
    zdravo devojki sakav da ve prasam dali e normalno vo bremenost so bliznaci za 10 nedeli da pokaces samo 1 kg? zasto mnogu se sekiram
     
    На KonstantinaM му/ѝ се допаѓа ова.
  16. KonstantinaM

    KonstantinaM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2019
    Пораки:
    1.737
    Допаѓања:
    9.593
    Пол:
    Женски
    Нормално е не се секирај,ја не сум со близнаци ама првите 12 недели немав апетит дури и ослабев 2кг.Ете ти се исполни желбата за близнаци уживај си :inlove::inlove:.За кашлањето јас имав корона и доста време кашлам...пробај прегорен шеќер со путер и млеко,ловорови ливчиња сварени со мед...и нешто што не ми е по мерак ама морав и тоа да пробам варен кромид,со јаболко и 2,3 ловорови ливчиња (fingers)...и топли инхалации со камилица,нане или морска сол.
     
    На leonora994 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Klem4e

    Klem4e Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Девојки да ја споделам мојата среќа и грижа. На 9.4 бев на ехо и се утврди дека има два сакуси еден со срцева реакција и еден без. Да напоменам дека со ivf 2 ембриончина се вратени, во Newborn постигнав бременост.
    Денес бев кај матичен и таму на ехо се гледаат 3 сакуси со срцева реакција 1 во 6недела и 2 во 5недела. Среќна сум што има толку ама загрижена сум што докторите препорачуваат 1 да се редуцира и да останат 2.
    Само сакам да споделам или некој во слична ситуација да сподели.
    Фала ви и се извинувам за долгиот текст.
     
    На leonora994, S.o.F.i, Natashka1988 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Bebe2021

    Bebe2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2021
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.580
    Пол:
    Женски
    Kolku godini ste? Dali vratile 2 embriona pa tie se podelile na 3 ili direktno 3? Zosto ako ocenile deka sakaat da vratat 3 sega sakaat 1 da otstranat ili nemale namera za 3? Shto gi buni kazaa li, se razviva li nekoj poslabo, se plashat li od komplilacii i zosto, koga sakaat da go otstranat i dali garantiraat za drugite 2 deka se bezbedni, mnogu potprasanja ima, definitivno e pomal rizikot so 2 i za tebe i za niv, no sepak zavisi se i od drugi faktori kako shto veke kazav vozrast, kilaza, napredok na embrionite itn. Jas licno nemam iskustvo, na prvoto ivf mi vrarija 2 embriona, koga bev posle toa vo Slovenija na ispituvanja mi rekoa kako taka 2 embriona na 27 godini? Do 35 godina ne se razmisliva za poveke od 1 vo normalni drzavi samo kaj nas toa taka lutrija si igraat, eve sega pak ne pravev vo Makedonija so 32 godini pak ne doagase vo predvid za 2 embriona 1 i tocka!
     
  19. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Доаѓам од кај Димчев, докторот е прекрасен. Убаво си гледа позитивен е, да ви кажам искрено еден од подобрите. Бебче е супер си напредува, расте таман. Не можеше убаво да се види ама ми рече како девојче повеќе личи. Ќе имаме дунде.... Хсхс
     
    На Santaa, Bebe2021, еурокрем и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Klem4e

    Klem4e Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    2 врати ја и 1 се подели и сега се 3.
    2 ембриони беја вратени и 1 се подели и сега се 3 и сите 3 имаат срцева реакција.
    Ги загрижува ризикот дека матката ми е мала и ризикот да се развиваат правилно.
    Имам 30 год.
     
    На Elen@ и Bebe2021 им се допаѓа ова.