1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    и јас ептен си повраќав од се ми се гадеше едвај јадев во трети месец лежев и во болница на инфузии бидејќи повраќав и секој месецсе надевав ќе помине ќе помине демек додека да почнало да клоцка ќе сум повраќала ама не било така си повраќав до деветти и дури и кога отидов на пораѓај и таму се исповраќав за последно. е само во 8 и 9 не беше толку често пораќањето ама сепак си повраќав. затоа секој организам за себе можеби ти додека да ти се навикне организмот и ќе престане да ти се лоши...
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EeE

    EeE Нов член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Luge sakam da prasam nesto. Jas sum vo 7ma nedela od bremenosta nemam nekoi simptomi osven sto imam nekoi bolki vo dolniot del od stomakot i namalen protisok 50 so 85. No pocna se pocesto i glava da me boli i toa mnogu ( mozebi zaradi pritisokot). Sto smeam da pijam... Blagodaram
     
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Оф и јас на пораѓај отидов со 90/60...
    Цела бременост високиот над 100 не се качи,а нискиот над 60
    Како мигрена да имав...
    Пиев газирана вода,едно кафе на ден со лимон и лежев во темно и одмарав :(
     
  4. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Солено само, гризини, переци. Газирана вода, а ако многу те боли глава и една зеро кока кола.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    да се надоврзам на домаќица ,освен солените гризини,газираната вода во комбинација со лимон многу повеќе допринесува за изчезнувањето на главоболката/мигрената и овошјето исто така има удел (ако ништо друго барем ќе те освежува како на пример портокали,мандарини,јагоди,манго,киви,лубеница и такви некои посочни плодови)
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mama27

    mama27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    175
    Здраво и од мене :hai: .Јас сум во 11-та недела и едно искуство од мене со првите две немав никаков проблем ама со оваа бременост мислам дека и за двете ке ме изнамачи.Немам енергија,имам вртоглавици,гадење ....неможам на дечките да му посветам внимание како што можев :( едноставно ми е чудно :worried: .ама мислам дека ке се среди повака..во второво тромесечие :) .
     
  7. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Девојчиња, скрининг правевте, каде?Јас на 8ми сум на последно вагинално ехо и после сакам да си закажам кај Димчев во Систина.
     
  8. lavaleta

    lavaleta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Скрининг се прави негде 12-13 недела, и јас правев кај Димчев - и од искуство би те советувала да се јавиш барем 2 недели порано за терминче да закажеш, зашто многу се чека за кај него - реално е најмногу препорачуван гинеколог кога се работи за скрининзи на кои може (не дај боже) да се детектираат аномалии на плодот. Презадоволна сум од односот, третманот и целиот преглед. ;)
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас кај Ложанкоски, таму ми е матичната - и некако си сакав таму и скринингот да ми биде.
     
    На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Денес бев на последно ехо кај мојот матичен, се е супер бебче е 5.4 цм, машала :lol: и си закажав скрининг кај Димчев, ми закажаа точно за 2 недели од денес. Инаку од симптоми се уште немам ама баш никакви, стомачето ми е малку само заоблено и здебелена сум 2 кг. Како сте вие? До кај сте? :hug:
     
  11. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Браво Луси, машала сте пораснале :) Која недела си ти? Јас утре полни 10, не сум била на преглед веќе 3 недели, од понеделник ќе одам во Систина да видиме до кај сме колку се пораснале :angel: Мене речиси ми поминаа мачнините, само наутро повраќам, а сега имам и многу апетит, можеби од витамините, ми е страв на вага да се качам :lol:
     
  12. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Јас утре одам во Систина кај др. Бојаџиев за срцева реакција, 8 недели и 2 дена направивме :) Цел ден сеуште ми се гади, со :puke: со се...
     
  13. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    chache87, 10 недела сум како тебе ;)
     
  14. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Здраво мешиња ние сме 11+5,пред 3 дена бевме на контрола кај матичната ми рече дека се си е во ред со плодот 41,8 цм,плодова вода имало и големината на плодот си одговарала со неделите.Мене ми е чудно што никогаш ме нема видено на вагинално ехо,све со обично еднаш ја прашав ми рече дека немало потреба. :^) :^) мешето сеуште не ми се познава а иначе сум здебелена 2-3 кг.Како што тргна вака до крај сигурно ќе бидат 20-30 кг :D :D Ми рече да ја допијам фолната и Б6 витамините и да почнам со Центравит прентал,тоа е некој комплекс на витамини нови биле и мн биле добри ги зедов околу 800 ден.
     
  15. Rusi

    Rusi Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    374
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Тинче мила, имаш утнато нешто со мерките 12-та недела 41 сантим :lol: па до 40-та недела колкаво бебе планираш да родиш :D
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  16. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    :lol: :lol: се извинувам 41.8 мм
     
  17. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Zradvo na site mesinja, bi sakala da vi ke priklucam na ubavite muabeti...eva jas sum bremena 7 nedela i 1 den. Pred tri dena bev na kontrola i na moeto malecko mu cukase srcenceto...mnogu se izraduvavme...bidejki pred 5 meseci doziveva sponat abortus....se nadevam ovoj pat ke imam sreka da stanam mamicka!!!!
     
    На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Бевме на преглед, доктор Бојаџиев е супер, се објаснува по ред. Го слушнавме срценцето мило, 160 bps :) се си било во ред, сега ќе одиме после месец дена на наредната контрола што била доста важна.
    Пак имам гадење, ама се навикнав веќе :lol: киссс мешенца и со лесно на сите нови идни мамички :*

    Со лесно мила, само позитивна мисла и се ке биде ок ;)
     
    Последна измена од модератор: 12 април 2017
  19. emilce

    emilce Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    mila idna mamicke i jas go doziveav istoto iskustvo kako tebe vo noemvri lani imav spontan ,a sega za GOLEMA NASA SREKA pak sum bremena so 2 inaku sum 10 nedela.se nadevam i sigurna sum deka ovoj pat se ke bide vo red neka ni e so lesno i samo so pozitivni misli
     
    На ***Troja и Slonce91 им се допаѓа ова.
  20. Najmili

    Najmili Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    47
    Eve povtorno doziveav neprijatnost. Na 7nedeli i 3 dena imav kafeav iscedok. Se izvadiv od pamet. Koga otidov na klinika mi dados progesteron inekcija i utrogestan apcinja za podrska na bremenosta. Sega sum na boleduvanje. Kako samo mi beside tesko. Minatiot pat koga imav kafeav iscedok abotirav...