1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    Инаку јас сега чистам со свое средство што си го правам од сода бикарбона, бел оцет и сјај за садови. Ок чисти но не светнува како полирапид, па затоа барам некоја безбедна замена, зошто многу ми мириса, не можам да издржам.
     
  2. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    2.195
    Допаѓања:
    1.260
    Со првото и сега со второто бремена, мм чисти секаде ( не ми дозволува да чистам јас , да се напрегам ) ама и да сакам нема да можам заради средствата, не се ни замарам многу
    Со првото кога се породив, не ми даваше ич мм да чистам вц пошо цело време го доев син ми па да не мирисам на тоа хаха :rofl::rofl::rofl:
     
    На flower55555 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. AMal96

    AMal96 Нов член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2024
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Веќе 7 месеци се обидуваме со партнерот и вчера отидов на преглед. Гинекологот ми кажа дека поминала овулација и дека имам ендометриум од втор степен и дека има шанси да е оплодено. Во меѓувреме ми рече да не пијам или испитувам се што пред 5 минутки ми кажа да го испитам/пијам. Дали според вашето искуство овој второстепен ендометриум значи нешто?
     
  4. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.477
    Допаѓања:
    14.371
    Пол:
    Женски
    Чистев чистев, сега не ми дава да пипнам тоалет.

    Инаку, колку пробиотик можам дневно? Три дена како течна столица, па и сред ноќ 2-3 пати

    Едит: Вагинслети најнормално ставате? Нема проблем за плодот?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.978
    Допаѓања:
    75.712
    Пол:
    Женски
    Јас во кујна со Arf cream си чистам сега. Имам и појаки сретства за плотната ама тие не ги чепкам. Арф малку, ракавица обавезно (тоа ради ноктите :D ) и брзо и убаво ми се чисти. Имам жена што ми чисти, па вц и други длабински работи за со појаки сретства си чисти она.

    @BellaBibi да најнормално вагиналетите, зошто би имало проблем за плодот? Утрогестанот вагинално 10+ дена го ставам.
     
  6. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.477
    Допаѓања:
    14.371
    Пол:
    Женски
    Ме удри во глава некој филм. Имено брисевите ми се чисти, но после брисевите пиев антибиотик и јас отсекогаш склона веднаш да имам реакција доле и од време на време како жолто накај зелен исцедок и ми даде вагиналети. Еве сега 2-3 дена немам, ама ќе ги ставам за секој случај.

    Инаку, како да дадам прва утринска мокрача кога идам во тоалет на 2 саати?
    Се надевам дека е веродостојна и онаа последната т.е. прва пред да идам да оставам примерок.
     
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.978
    Допаѓања:
    75.712
    Пол:
    Женски
    И јас имам некој зеленкаст од вчера, а чисти ми беа брисевите... ама и некој напон чуден за мокрење имам, па ќе оставам утре уринокултура..

    Иначе првата сабајле гледај да ја фатиш.. и да си била ноќта, таа од сабајле однеси ја. Исто носам и јас 2 пати така мокрача. А и уринокултура порано кога сум правела, веродостојна била и 3та 4та мокрача...
     
  8. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.477
    Допаѓања:
    14.371
    Пол:
    Женски
    Јас нели имав бактерија и пиев антибиотик. После 10 дена направив контролна уринокултура чиста е.
    А за мокрење си идам често. Ноќно време ненаспана сум, на секои 2 ипол/3 саати идам.
     
    На maichka и mariz им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.978
    Допаѓања:
    75.712
    Пол:
    Женски
    За секој случај повтори си ја уринокултурата... тоа бактериите во мокрача знаат да се досадни.. :( Малку да останало, на прва уринокултура по антибиотик ќе биде негативно.. а после пак може да се размножува. Јас сабајле како станам, мн тешко мокрам... немам напон, споро. После во текот на денот до кај 17,18ч сум океј, одам нормално. И после тоа веќе како да ме пецка, често одам по малку. Ми личи на бактерија :( А мака мачам со Ешерихија 10г, лечена недолечена цело време и ако е бактерија.. сигурно е таа :@
     
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.477
    Допаѓања:
    14.371
    Пол:
    Женски
    Не ми ја спомнувај ешерихија. Ја закачив од катетар на операција.
    А вака во бременост со ограничени лекови иди па среди ја. Диво оригано е спасот за неа, ама не смее во бременост ако не се лажам.
    А инаку па повеќе од 10 дена имаше откако пиев антибиотик па направив контрола.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Лепотици здраво ... прва бременост... 5та накај 6та недела докторот ми рече само фемибион да пијам... Ваше мислење ... да не е малце само тоа .... и ставам 3 пати утрогестан ...за лошење мнооооогу ретко ... да не кажам ич... ама изгубив апетит малце едвај чекам да го слушнам срценцето другата недела ❤️❤️❤️❤️❤️
     
  12. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    Ако имаш мутации земи плус 500 метилфолат, метилирана б12 и б6 од 20 мг. Ако немаш, за сега доволно ти е тоа, понекогаш можеш да земеш вит ц 500 и д од 1000 единици. Со лесно :l:
     
  13. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    А кога се испитуваат мутации? Ниту во систина ниту матичната ми немаат кажано да испитам или сама да си барам кога ќе идам кај матичната?фала ти многу ❤️
     
  14. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    Јас сама си ги направив никој доктор не ми кажа и излезе дека имам мутации, па во консултација со трансфузиологот мој морам метилирана да земам, клексани секој ден и аспирин секој втор ден. Со упат иди на трансфузиологија или во МАНУ во институтот. Ќе ти земат крв, резултатите за две недели ќе бидат готови. Барем ќе бидеш сигурна што терапија да земеш и што да зголемиш доза.
     
    На maichka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. maichka

    maichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    174
    Пол:
    Женски
    Фала ти ... ќе и побарам упат на докторката да си бидам сигурна ❤️
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.477
    Допаѓања:
    14.371
    Пол:
    Женски
    Фолна се препорачува прво тромесечје , бидејќи има голем фактор во развивањето на бебето, особено на мозочето. Сигурно матичната знае и има во фемибионот најверојатно.
    А за губење апетит не се секирај мила, како ќе ти се врати :rofl:
     
    На maichka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Monas95

    Monas95 Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2023
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    115
    Пол:
    Женски
    Jas sum 7 nedela mene mi dade premama duo, magnezium 250 dvapati na den, andol pro i utrogestan 2pati.
     
  18. I.Ta

    I.Ta Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Pak jas zenski, imam edno prasanje, sega se vrativ od ginekolog i doktorot mi rece deka plodot kaj sto pliva toa gestacisko kese li neznam kako se vika kaj mene e vo pravoagolna forma, a voobicaeno treba da e kako krug da ima mesto poveke, mi preporaca da miruvam poveke i da ne krevam tesko, inace sum 7 nedela
    Dali imal nekoj drug vakva situacija dali posle nekoe vreme toa se sreduva, nekako me isplasi malku?
    Vi blagodaram odnapred
     
  19. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.772
    Допаѓања:
    12.146
    Пол:
    Женски
    Доволно ти е фемибион 1 до 12та недела, после ќе преминеш на 2ка. Ништо не ти треба, уживај во бременоста.

    Утрогестан гледам се уште препишуваат на секоја.
     
    На maichka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    Жени сакам да проверам тироидни хормони. Што да и кажам на матичната да ми пише на упат освен , TSH? Треба тие t3, t4, th4 како и да беа?