1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    162
    И мене ме интересира и дали нифти е најдобар дека читам имало и др слични тестови инаку како што разбрав 500 600е бил
     
  2. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    Според мојот доктор да, најдобар е и тој ми го препорача.
     
  3. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    162
    Слушам многу и не сакаат да го прават ама дека поради годините би сакала иако не сум престара
     
  4. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    А зошто не сакаат? Единствена причина верувам се парите, зошто инаку не би сакале не разбирам.
     
  5. blackdeath

    blackdeath Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    474
    Допаѓања:
    162
    Оставаат на господ како требало така, о како ако нешто не е во ред а бебето е поголемо што ќе се прави... Веруваат дека се ќе биде во ред и не се замараат. Ти во поодминати ли си години или е морално сите после 35 да прават
     
  6. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Не онака шубе ми беше да прекинам.
     
  7. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Колку што читав баш нифти е најлош, го работеле во Македонија (некаде во Ѓорче слушнав за ова не сум сигурна воопшто), а и прочитајте во темата за пренатални, има лажно позитивни резултати, па девојката абортирала мислејќи дека детето е со Даун, го пратила плодот на анализа во МАНУ, на крај добила резултат дека плодот бил сосема нормален...
     
    На blackdeath му/ѝ се допаѓа ова.
  8. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.476
    Допаѓања:
    14.368
    Пол:
    Женски
    Ниту еден пренател тест не е со 100% сигурност.
    Една од причините што јас лично не го правам се финансиите. Премногу пари ми се. Друга причина е што никој не ми гарантира 100% сигурност на резултатите.
    На страна да утнат полот. Машко ли , женско ли, само да е живо и здраво.
    Ама да ти утнат аномалија, не е мала работа.
    Да има проблем според резултатот, а всушност да е се во ред, никогаш никоја нема да може да си го опрости делот дека си го,,убила” детето.
    Еве ако има некој пренатален со 100% сигурност да знаеме.
     
    На Ellyy, Monas95, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    99% se sigurni i e najbezbedna varijanta. Edinstveno sto se preskapi, megutoa eve nekoi davaat na rati ako se mora. Jas se mislev megu Panorama i Nifty, se odluciv za Panorama advanced bidejki Nifty veke ne go prakaat vo stranstvo,tuka go pravat. Isto za Nifty imase mn.poplaki deka gi vikale i po nekolku pat im zemale krv, pa nekoi greski, plus za golem del od rabotite sto gi ispituvale ne znaele i samite sto znacat...od Panorama,Genomiks licno sum zadovolna
     
    На DaftyCrafty му/ѝ се допаѓа ова.
  10. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    А во која лабораторија кај нас го работат? Баш ме интересира.
     
  11. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Нифти? Валда имаат своја, не знам точно
     
    На intj_girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    Сите различно кажуваат и наместо да ми се појаснат работите, уште позбунета сум :| Нифти прават низ повеќе такви лаборатории во Мк, дел од нив ги праќаат надвор дел ги изработуваат тука. Така да не е точно колку што јас знам дека Нифти само тука се прави. Не знам искрено, дај да не нагаѓаме него ако може некоја членка од лично искуство да каже и даде совет. Би би била благодарна, да не лутаме.
     
  13. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.476
    Допаѓања:
    14.368
    Пол:
    Женски
    Ама пак имаат 1% што не ти гарантира, практично де оградува од тоа ако искочи нешто погрешно.
    За најбезбеден метод не велам не, ама пак не гарантира 100%. Тој 1% живот значи.
     
  14. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    Нели затоа после се прави скрининг, каде детално се гледа плодот. Зарем има доктори кои се ослонуваат само на резултатите од тестот?
     
  15. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Тоа се различни тестови! Вие сите пренатални тестови погрешно ги викате "нифти". Нифти (Nifty) е тестот што го нуди ginekaliks и тој се работи тука во Македонија. Кога ќе се каже "нифти" се мисли на тој тест, тестот на ginekaliks. Другите тестови не се "нифти", тоа е NIPT (Noninvasive prenatal testing)! Има различни фирми што нудат NIPT тестови и ете некои сѐ уште ги праќаат примероците во странство, а некои ги работат тука (како тој nifty на ginekaliks).
     
    На Skyler, Abc baby и DELFINA81 им се допаѓа ова.
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.476
    Допаѓања:
    14.368
    Пол:
    Женски
    Таман работа. Баш гледав една стара докторка од Србија, што баш кажа: Неможе пренатален тест да ви го даде тоа што се гледа со ехо.
    Ама да, има доктори кои ти го наметнуваат тестот. Дал станува збор за процент што го зимаат или еве др. што бев кај неа, она беше најголем иницијатор за се да се прави приватно, дека државните болници ништо незнаеле. За после да дознаам дека била најисфрустрирана и најискомплесирана за време на студии, каде 95% од колегите сите завршиле и специјализации и се многу понапред за разлика од неа.
     
  17. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    929
    Пол:
    Женски
    Апсолутно не мислам дека сите пренатални тестови се Нифти. Јас зборев конкретно за тој тест, зошто ми го препорачаа него. А каде точно и кој го изработува не знам, затоа прашав. Зарем само Гинекалис изработува Нифти?
     
  18. intj_girl

    intj_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2023
    Пораки:
    1.483
    Допаѓања:
    1.233
    Пол:
    Женски
    Изгледа на истата адреса кај што е фирмата (50 Дивизија)...
    Одбери друг, јас не би дала толку пари за некој тука да експериментира.
     
    На DELFINA81 и Carpe Diem New им се допаѓа ова.
  19. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Различни работи се гледаат на ехо, тестовиве се генетски и не се може да се види на скрингот. За тоа што испитуваат тестовите мислам дека се сигурни меѓутоа не може апсолутно сите болести да ги испитаат, најчестите
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.717
    Допаѓања:
    6.769
    Пол:
    Женски
    Мене еве не ми се парите причина. Ем имам да го правам ем на попуст ми е, во тој секор работам (не Нифти, друг пренатален).
    Нејќам да го правам зашто немам индикации да ги правам, ни за првото не го правев, ни за второво сега не го направив.
    Индикации за правење пренатален се возраст на мајката, повторувачки спонтани абортуси, генетска историја со некој од синдромите кои се тестираат, лоши мерки на плодот на ехо(нухален набор), отсуство на носна коска...
    Твојот доктор ти го препорачува баш нифти зашто зема процент од Гинекаликс, докторот што зема процент од Геномикс го препорачува Панорама тој што зема од Авицена го препорачува Верагене, тој што зема процент од Биотек ќе ти рече дека Генесис е најдобар.
    Ако си се решила да го правиш мој совет е да видиш кој од тестовите се прави во странство, наместо кај нас. Сепак многу е нова темава за пренатални кај нас и јас не би се ослонувала на македонски генетичари.
     
    На Skyler, marama, Laura7 и 1 друга личност им се допаѓа ова.