1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Не, воопшто ми нема миризба, консултирајте се со мат. гин за тоа ако приметувате нешто. Јас пак сакав да прашам дали е тоа нормално така да пагаат парченца нареден ден како да не е абсорбирана вагиналетата.
     
  2. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    364
    Допаѓања:
    369
    Пол:
    Женски
    Мене сите ми праат иритација освен на ДМ тие некако ми се погодија приметив дека лепакот прави најмногу проблем
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Ако не ти тешко сликни ми ги тие од дм, да можам полесно да ги најдам.
     
  4. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Ми завршија премама и тргнав да сменам по фемибион 1. Но таа во аптека ми ги препорача како многу добри овие мулти витамини со пробиотици. Дали сте ги користеле и дали се за во првото тромесечие?
     

    Прикачени фајлови:

  5. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.341
    Допаѓања:
    90.425
    Пол:
    Женски
    Јас ги пијам од почеток на бременост, еве веќе 18та недела сум и баш сум задоволна. Не сум ни пробала други ама пробиотикот баш ми прија.
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Ме буни тоа што има вит А, нели не смее и плус рибиното масло им е од туна, така е наведено во упатството. ;) Па ме замисли
     
  7. k0401sofija

    k0401sofija Нов член

    Се зачлени на:
    5 март 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Dali nekoja e imala iskustvo so vodena cista vo bremenost? Fala vi odnapred
     
    На Bojanna19 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Смеат ли да се користат ампули од брусница во прво тромесечие? Дали сте користеле?
     
  9. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Жени од вчера вечер при мрдање и допир од делот каде мокрам како да ме боли на допир. Во понеделник ќе правам уринокултура. Пред две недели во урината гледам нема бактерии, но пишува доста присутни аморфни фосфати. Што значи тоа?
     
  10. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    2.030
    Допаѓања:
    14.029
    Пол:
    Женски

    Јас ги пијам супер се
     
    На Laura7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.423
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Жени нешто за киселини и гадење? Гастро цели 10 минути ми функционираат и после ништо. Константно ми се лоши, ако не каснам нешто одма повраќам жолтила.. Ништо не ми се јади па само со лебови се тупам.. Ни кафе не можам да се напијам и ми се лежи и спие 90% а малата си бара внимание нонстоп. 6та недела сум некаде, срце видовме, се е во ред ама јас се распаѓам од сега :worried::D
     
  12. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    2.030
    Допаѓања:
    14.029
    Пол:
    Женски

    Само ќе си помини, барем мене за првата бременост ништо не ми кажаа да земам а константно бев со гадење ама она во мн лошо издание бев Оваа бременост за чудо не ми е воопшто ептен мала тежина ама поминува.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.966
    Допаѓања:
    75.695
    Пол:
    Женски
    Антиметил апчињата и гастрогардот пастили... и трпение спасение :D Јас некаде до 12та бев крш (од вода дури ми се слошуваше), после се наеднаш ми снема. Од што бев недојадена.. едно 2 недели јадев како да не сум видела :rofl: Сега сум 18та и нормално си функционирам. Ни ми е лошо, ни апетит страшен имам.. таман се :) Психички спреми се месец дена ваква да си... полесна храна и тоа е тоа...
     
  14. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.423
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Јас за првата дури и полоша бев, константно повраќав сега повеќе само ми се лоши ама знам и да повратам ако изгладнам па земам да јадам. Енергија 0
     
  15. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.423
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Спремна сум, само што е тешкичко.. Него мислам ти беше со еден царски, ти се случува лузната да те печи некогаш? Мислам многу е рано за тоа тек сега ако е така потаму што ќе правиме :D
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.966
    Допаѓања:
    75.695
    Пол:
    Женски
    Да, пред 6г :D Па незнам за од надвор ништо немам осетено. Ама мачкам Еуциринот маслото низ цел стомак... па и таму кај раната :)
     
    На Be-yO-nCe му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nila22

    Nila22 Активен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2023
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки нова сум во темата 11-та недела сум и сакам да прашам дали има некој искуство со вагинален ицедок како вода.
    Брисеви чисти, мокрача во ред . Некако се плашам да не е плодовата вода .
    Ставам вагинални Утрогестан 2×1, а имам и хематом од кој имав краварење а сега сеуште имам по малку кафено на бришење. Ве молам за ваше искуство .
     
  18. prinstongirl2

    prinstongirl2 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2013
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    1.560
    И јас така бев една нед после менстр и имаше само сакус.. нормално испаничив, посче 2 3 дена пак бев но пак истото.. очеккував барем уolk sack но ни тоа немаше.. за после една недела како мина и ембрионче со срце... иако не се работеше за касна овулација кај мене ...можеби имплантљцијата беше покасно.. ти посакувам среќа и со лесно
     
    На Vinyl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Погоре го правевме овој муабет. Да сите имаме како вода исцедок, како помочани да сме. Исто ставам утрогестан сабајле и навечер. Од нив имам и како жолто мрсно што ми протекува и на пижамите. Лом сум цела, не можам да се доперам гаќи и пижами :)
     
  20. Laura7

    Laura7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2023
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    928
    Пол:
    Женски
    Жени дали сте ги користеле d- mannose ( д- маноза ) кесичките што се за уринарни инфекции? Матичната ми ги препорача, дека се безбедни и многу ефикасни и да ги пијам додека чекам резултат од уринокултура. Читам дека се многу ефикасни и за ешерихија , а се 100 проценти природни. Имате искуство со нив?
     

    Прикачени фајлови: