1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. KittyCat:)

    KittyCat:) Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    2.030
    Допаѓања:
    14.029
    Пол:
    Женски
    Еве сум
    Се е во ред бебе активно се е како што треба. Резултати сега од брисеви и приска да чекам.
     
    На LenaMedena, minni_z, Feniksgirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Kate.m23

    Kate.m23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    21 den od inseminacija beta hcg 4149.9
    mislam deka e dobolno visoko,me interesirra dali bi se videlo na eho nesto i srceva reakcija dali moze da se slusne so ovaa beta ,vo cetvrtok ke odam na eho
     
    На nikja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. снежана2023

    снежана2023 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2023
    Пораки:
    1.107
    Допаѓања:
    917
    Пол:
    Женски
    Rano e za srceva reakcija, mislam deka nad 10,15 iljadi treba da bide
     
  4. nikja

    nikja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2021
    Пораки:
    2.202
    Допаѓања:
    2.139
    Veke 5 nedela od posledna menstuacija se gleda,a za srceva reakcija rano e mislam
     
  5. Kate.m23

    Kate.m23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    denes bev na prvo eho 6ta nedela sum i eden den ama nisto ne se pokaza samo toa zolcno kese i rece odgovaralo kako za 5ta nedela , mislev ke mi olesni posle prvo eho ke vidam bar edna tockaa ama nisto.


    ima li potreba da se grizam ili ?
    izvinete i na cestite postovi ama mnogu sum isplasena posle tolkku vreme cekanje mislam deka dur ne slusnam srceva reakcija i da pominat 5 meseci nema da sum mirna
     
  6. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.474
    Допаѓања:
    14.367
    Пол:
    Женски
    Па не ти се знае точно денот на овулција и имплантација, така што немаш простор за паника.
    Исто беше и кај мене, да не барам сега сликичка по сликичка од ехата. Жолчно кесе, па ми земаа крв за бета, па следно се виде дека има нешто, па пак по некој ден дека е убаво наместено ама нема уште срцева реакција. Па после некој ден слушнавме срцева реакција.

    Опушти се , рано ти е уште.
     
  7. snowwhite.24

    snowwhite.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Денес 11та недела, од завчера имам силни бодежи на моменти кај срцето и се вадам од памет. Нормално ли е?
    сега прочитав со влегување во 11та недела се намалува ризикот од спонтан, а имам голем страв од тоа. Мислам дека додека влезам во втор семестар ќе го имам тој страв. Вие како се чувствувате?
    за 6 дена сум на прв скрининг и се плашам дали ќе биде се во ред…
     
  8. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.259
    Допаѓања:
    5.486
    Пол:
    Женски
    Иста сум со стравот, за два дена влагам во 11 та и мислам додека не помине скринигот и нифтито, тешко дека ќе се смирам. Првиов триместар е цело време страв. Се надевам дрка ќе се смирам малку коа ќе помине скринингот. Иначе мила не е срце, не боцка тоа. Верувам дека доста лежиш, од тоа ти е. И мене ми е така коа лежам цел ден.
     
    На snowwhite.24 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. snowqueen

    snowqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2022
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    607
    Пол:
    Женски
    Jas sum 12 +2 pa uste imam strav dodeka ne vlezam barem vo 14 nedela no sega plodot e pogolem I pojak od pocetok pa toa me tesi
     
    На snowwhite.24 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. snowwhite.24

    snowwhite.24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2023
    Пораки:
    710
    Допаѓања:
    461
    Пол:
    Женски
    Да, знам дека не е срце, ама за да опишам. Лежам да, освен што се движам низ дома, чистење едно друго, ама тоа не се рачуна. Сакам да почнам со активно пешачење, ама до вчера имав пресилни болки во долниот дел на стомакот.
    Охх, добро е, не сум единствена значи. Ајде со лесно нека ни е на сите. :l:
     
    На beachedd, Feniksgirl и snowqueen им се допаѓа ова.
  11. silvana4

    silvana4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site
    Edno prasanje. Dali moze od vitami da se ima vrtoglavici ? Pijav prvo edni imav i macnini i vrtoglavici ... prestanav okey mi bese ... pak sega pocnav da pijam drugi pak vrtoglavici.
    13 nedela bremenost.
     
  12. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    967
    Пол:
    Женски
    Дали пиеш утрогестан? Ако пиеш може да ти е од него.. ако не може од времето, измери притисок ако ти е низок може и од него да ти е.. неверувам од витамини да е
     
  13. silvana4

    silvana4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    prvo pijav elevita , sega dok mi dade natalben. Koga gi pijam mi e nizok pritisoko 110 so 70 tuka taka , koga ne gi pijam 115 so 75 ... ama jas od sekogas sum imala nizok pritisok , i vo prvata bremenost ne pijav niso bas radi pritisok.. a kakva vrska imaat vitamini so pritisok stvatno veze nemam :$
     
  14. _budaletinka*

    _budaletinka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2022
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    967
    Пол:
    Женски
    Нормално е низок притисок во бременост, кај мене е уште низок во трето тромесечие. Матичната ми рече подобро низок отколку висок
     
  15. silvana4

    silvana4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Da i jas taka mislam ... samo me.maci ova so vrtoglavicive , tret pat posle pienje vitamini mi se desava ova da imam vrtoglavici .... zato sakav da znam dali ima i nekoj dr od vitamini ova da mu se desava.
     
  16. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    418
    Пол:
    Женски
    Прегледај инструкции, обично витамините со храна се конзумираат. Јас сум со 90/50 80/40 па ретко сум имала таков проблем. Секое добро :f:
     
  17. silvana4

    silvana4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Prviot pat koga pocnav so vitamini od sabalje gi pijav i cesto na gladno , posle pocnav da gi pijam navecer posle vecera ... ali nemase nekakov efekt.
    Sepak fala na odgovor, gi prekinav vitaminite sega sum okey .. :)
     
  18. merriel0

    merriel0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2023
    Пораки:
    438
    Допаѓања:
    418
    Пол:
    Женски
    Како немало никаков ефект?

    Не би требало да ги прекинуваш, но ти си знаеш.
     
  19. silvana4

    silvana4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Nemase efekt mislev na toa da nemam vrtoglavici ... nebitno dali so jadenje ili bez jadenje da gi pijam imam vrtoglavici.
    Inace po preporaka na doktor gi prekinav , poso i pogore napisav ni prvata bremenost ne pijav vitamini , pa fala bogu super bese se .
     
  20. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    707
    Допаѓања:
    793
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално во прв триместар да се осеќаш вака како јас? Многу ми се лоши, повраќам по еднаш двапати во денот, некогаш и повеќе. Се плашам за се нешто, како ќе терам понатака со бременоста, се плашам од непознато од тоа како ќе биде кога ќе дојде бебето.. едноставно, не можам да се опуштам. Само се проверувам на бришење каков исцедок имам, многу сум емотивна само плачам се си мислам никој мене не ме разбира како ми е. Уште немаме срце слушнато, тек во вторник сме на преглед. Не знам некако не очекував да се чувствувам толку down во бременоста. Маж ми ми е најголема поддршка и многу ме смирува ама јас потајно сум нонстоп под стрес.. што да правам како да се опраам? И дали ова поминува во втор триместар ?