1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.259
    Допаѓања:
    5.480
    Пол:
    Женски
    Дали се слушна денес со матичната? Зашто не одиш да те прегледа? Што ти рече според нејзе, рано е да се гледа? Јас да сум на твое место ќе одам и на второ мислење. Да сум си сигурна. Ние во 5+1 видовме сакус со плод. И тоа микроскоп одвај се гледаше, а една недела понапред ме измери уште тогаш.
     
  2. Ariaaria

    Ariaaria Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2023
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Cetvrtok ke odam na pregled..Matichnata ne mi e bas zainteresirana. Se konsultiram so drug doctor. Ako ostavev na matichnata neznam dali ke mi kazese I za dabrostonot. Prethodnata nedela bev na pregled..bese rano nekako, vide samo sacus. Imam prijatelka ginekolog, i taa rece deka ne e zagrizuvacki, se slucuva od razvivanje na placentata..Nemam bolki, grcevi ili slichno..
     
  3. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.259
    Допаѓања:
    5.480
    Пол:
    Женски
    Смени ја ако е таква, ако ептен се грижиш, можеш да отидеш на дежурно на клиника ќе те зирнат. Може си покасно останата бремена, не мора да значи ништо лошо.
     
  4. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.362
    Пол:
    Женски
    Ако не ти се допаѓа и не е заинтересирана, да си ја смениш веднаш. За една мирна и спокојна бременост, најбитно е да имаш доктор/ка , која прво ќе те смири за секоја твоја грижа, паника или мисла. Ќе ти биде достапна за се. Да ти ја води бременоста посветено.
    Незнам од каде си. Ако си од Ск. низ форумов ќе најдеш еден куп искуства за многу добри матични гинеколози и ќе си одлучиш кој ти одговара најмногу.

    Друго. Може покасно си останала бремена. Тоа никој нема да знае. Ама рано е. Причекај уште малце. Ако правиш проверки со бета, ќе видиш како се движи бројката на резултатот.
    Јас 3-4 пати идев додека да слушнеме срцева реакција. Од една минијатурна точка, сега веќе е пргаво бебе што прави акробации во мешето.
     
    На Ariaaria му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ariaaria

    Ariaaria Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2023
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Fala vi najmnogu za odgovorite mili moi..Ke pisam povtorno koga ke imam info. :inlove::hug:
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    До вчера се жалев на мачниниве денес намалени скоро и да не ги чувствувам и сега сум загрижена што ги немам :( Знам дека мал милион пати се повторило прашањево дали е нормално или не да ги снема или да се намалат ама џабе, 7+4 сум и не можам да не мислам
     
  7. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.259
    Допаѓања:
    5.480
    Пол:
    Женски
    И ја вака ко тебе, паничев, и другиот ден црева истурав. Така да уживај нормално е. Јас еве 14та наеднаш не се осеќам ко да не сум бремена. И тоа ми е чудно. Ама втор триместат меден месец бил хаха. Јас во 11та на инфузии завршив од дехидрација. А претходниот ден ништо не ми беше. Си варираат мачнините.
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    Ептен ми е за утеха вака кога читам искуства на други, одма полесно ми станува :l:
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. *puregirl

    *puregirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво момички
    веќе сум 7 ма недела, од симптоми освен ного болни гради, тук там некоја маленка киселина, доле како "cramps" друго ништо немам ..... утре имам термин за срцева реакција , толку имам страх шо не можам да се опуштам со тие минимални симптоми не знам дали е се у ред
     
    На Jasz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.688
    Допаѓања:
    23.733
    Пол:
    Женски
    Имање, или немање симптоми не е поврзано со уредна бременост.
    Може и да не се осеќаш ко бремена, може и болна да легнеш од симптоми, а може и тук таму да чувствуваш по нешто.
    Лесно е да се каже, знам, ама не се оптеретувај со симптоми.
    Со лесно и чекаме утре убави вести.
     
    На Feniksgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.362
    Пол:
    Женски
    Биди среќна што ги немаш или исчезнале. Уживај во секој момент.
    Јас прееска се натажив дека ќе ми фали мешето и бременоста откако ќе се породам. Што мисли доаѓаат на трудна жена.
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    Хахах не знам од една страна олеснува ама од друга страна загрижува ова со симптомите, еве и денес така нешто минимално ако осеќам гадење скоро ич и одма на најлошото мислите.. Би сакала бременоста да е најубавото нешто за мене но константно се грижам а и си имам причина зошто па тоа некако плус тежина прави на се ама се надевам се ќе биде добро на крај :l:
     
  13. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.362
    Пол:
    Женски
    Жени молат да немаат гадење и повраќање, ти сакаш…
    Еве за утеха, деугарка немаше никакви симптоми, по 2 месеца незнаеше дека е бремена, ниту еден никаков симптом немаше. Две деца роди така.
    Ќе биде се добро. Само позитивна мисла.
     
    На Kala22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Veronika@28

    Veronika@28 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski, jas vcera bev na doktor da se prijavam kako bremena. Mi presmeetaa deka sum 4 nedela i 4 dena i mi dadoja prv pregled za na 13ti juni, nekako mi izgleda daleku hhahaha. Koga gi napravivte vie prviot pregled i prvata ekografija?
     
  15. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    3.259
    Допаѓања:
    5.480
    Пол:
    Женски
    Јас првиот во 5+1 го направив за да се потврди дека е во матка, па после за срценце во 7+1 бевме. Прв триместар обично на две недели закажуваат. После од втор на еден месец. Ќе ти даде и упат за крвна група ако не знаеш која си, исто и крвна слика и урина.
     
    На Veronika@28 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.362
    Пол:
    Женски
    Рано ти е за сецева реакција. Таман ти е закажан прегледот.
     
    На Veronika@28 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Veronika@28

    Veronika@28 Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2024
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Toj mi e prviot pregled za se. Do togaj treba da si cekam preevozbudena sum, ne mozam da docekam. Prva bremenist mi e i zatoa ne sum upatena shto kako
     
  18. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    14.362
    Пол:
    Женски
    Прв преглед ти е само срцева реакција. И неколку после тоа до 12 та недела е проверка на срцева реакција и дали бебе расте според нивни пропорции.
    Тек 12 та недела имаш прв скрининг и приска и евентуално ако се одлучиш за пренатален.
     
  19. Orchidea

    Orchidea Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2017
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.370
    Пол:
    Женски
    Јас бев 7+3 на првиот преглед според мерките. Тогаш и слушнавме срценце. Таман ти закажале. И јас кога се јавив да закажам преглед ми закажаа после 10тина дена.
     
    На Veronika@28 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ariaaria

    Ariaaria Активен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2023
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Zenicki..koga slusnavte prv pat srce? Minatata nedela bev na pregled 5+5 imase samo sacus I yolk sac. Deneska bev pak na pregled 6+4 se vide zacetok na embrion, no srce seuste ne. Sledna nedela sum pak na pregled..se nadevam togas ke slusneme srcence..