1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Мислам дека јас и ти сме во исто време останати бремени. Јас досега 3 4 пати имам појдено на преглед. Првиот пат за да се потврди дека едометрумот е задебелен после дека не е вонматерична....Не е касно на 01.08???
     
  2. Butterfly009

    Butterfly009 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Не знам мила одма откако дознав се јавив кај докторката и таа за тогаш ми закажа инаку на 16 месецов направив тест беше поз со ептен бледа црта и веднаш направив бхцг ми беше 46.62 и наредната ден бев ама не кај мојата др туку кај друг доктор и на олкава бета ендометриумот ми беше 20мм. И ми рече демек еве се спрема за бременост вчера го повторив тестот беше со иста јачина на црта како контролната црта и денес пак направив бета и уште малку ќе одам по рез и ќе ви кажам колку е
     
  3. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    707
    Ако е на 16ти месецов значи на 1ви би била 7ма недела веројатно што и не е толку доцна но сепак ако ти е на мисла побарај да те види порано некој.Болките може да се и од самата бременост и за тоа можеш магнезиум да земаш.
     
  4. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Појди си порано на лекар побарај и второ мислење. За да бидеш ти мирна и да не се нервираш.
     
  5. Butterfly009

    Butterfly009 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2022
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Само што ги зедов рез бета е 541.6 што мислите
     
    На Marsi* му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Супер ти е, си напредува. Оди нека те зирне дека е во матка и раат ќе си. А болките се нормални. И јас ги имав еве 22ра недека терам.
     
    На Butterfly009 и Mumoftwo30 им се допаѓа ова.
  7. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Женски
    Јас со таква бета имав мала точка на ехо а по една недела ми кажа дека сум 5 недели
     
    На Butterfly009 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Мамааааа

    Мамааааа Активен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2024
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Женски денес на преглед докторот ми го прекина прогестеронот, имам две пакувања резервни, доколку некој неможе да ги најде во аптека, пишете ми ќе ви ги дадам по иста цена што сум ги купила.
     
  9. Izzy_0504

    Izzy_0504 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    3.717
    Пол:
    Женски
    Ајде да се пријавам јас пак, после 3.5 години
    4+3 моментално, а инаку 14 дена после трансфер.
    Ехо ми закажаа дури на 6ти Август, па едвај чекам да слушнам срценце, веќе 7ма ќе сум тогаш.

    Како сте овој период со подуеност на стомак? Јас ко 4-5ти месец, стомакот 5 минути пред мене…
    Уште кога почнав со терапија пред трансфер ми рипна и еве уште како топче ми е…
     
  10. Stone

    Stone Нов член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2024
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Здраво,јас сум 8ма недела.Последниве две недели поужасни не можеа да бидат.Константно гадење и лошење.Пробуваш да повратиш ништо не искача освен очите од напрегање.Во 6та недела си викав па добро јас немам мачнини не сите имаат...сега го барам тоа .Како вие ги поминувавте деновите?Имавте ли некоја рутина низ денот што и како за да не ви се гади толку многу?
     
  11. Teodora90

    Teodora90 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Која недела си ? Ме интересира зашто и јас користам пргестерон( со ивф сум ) па да знам до кога би примала отприлика ( мн сум подуеана не знам дали е од прогестеронот )
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. GIGI69

    GIGI69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2021
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    259
    Пол:
    Женски
    Ајде да ви се придружам тука, денес правев тест и позитивен беше, сега одвај чекам првата контрола да слушнеме срценце :inlove:
     
    На Мамааааа, Butterfly009, Orchidea и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Mahrisa

    Mahrisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2024
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    843
    Пол:
    Женски
    Cestitki :l:
     
    На GIGI69 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mermaidXx

    mermaidXx Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали на некого му има останато Прогестерон Депо или можеби знае аптека каде може да се најде?
     
  15. LittleMermaid96

    LittleMermaid96 Активен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2024
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки,
    Сега сум 6та недела и вчера видовме формирање на плод но матичната ми е многу скептична зошто дури сега се формира(пред една недела немаше) и зошто сеуште нема срцева акција. Претходната недела испитавме HCG беше околу 46000 што според референтни одговара со неделава во која сум. Јас ве читкав и сите имате различно искуство, некој 6та, некој 7ма, некој дури и 10та. Дали е ситуацијава моја за плашење и стресирање бидејќи со однесувањето од матичната многу се плашам, а од друга стран а кога читам и вредностиве што ги имам се е нормално.
    Да напомнам, одам секоја недела на ехо да видиме како напредува и една недела стагнираше, не растеше но еве повторно си се развива. Кога престана да расти беше кога ми пукнаа цистите и кога ја намалив терапијата со дабростон и утрогестан утро-вечер (сега примам утрогестан само вечер).
    Умот ми е во лудница не знам што да правам. Дали да се опуштам уживам и чекам, дали да се плашам, дали ја променам матичната...
    Ве молам за мислење.
     
  16. Feniksgirl

    Feniksgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2022
    Пораки:
    2.745
    Допаѓања:
    4.646
    Пол:
    Женски
    Да си одиш на второ мислење, ние во 7ма слушнавме срцева реакција. Така да дефинитивно второ мислење.
     
    На GIGI69 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    587
    Допаѓања:
    707
    Ние овој пат слушнавме во 7ма недела, предходниот пат во 6та, но како што и сама пиша секој со различна ситуација. Појди на уште едно мислење најдобро за да си помирна зошто очигледно ептен матичнава те исплашила
     
  18. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.890
    Допаѓања:
    7.497
    Зависи и кој дел од 6та недела, јас слушнав срце на 6+4. Според мерки си 6та или според менструација? Ти пишуваше дека имаш прерана овулација нели би требало да си понапред по мерки, оди си на приватно со подобро ехо.

    Или матичната ти е малку конфузна или не комуницирате добро.
     
  19. hristinan12

    hristinan12 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2014
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    1.239
    Пол:
    Женски
    Јас сум со доцна овулација па во 6+4 на прва контрола потврдивме бременост која одговараше на 5 недела рамно, од тогаш до сега 12+ секоја контрола бебе е покасно за тие 10дена и докторот рече ќе одиме по бебето а не по менструација.
    @LittleMermaid96 оди на контрола после недела дена и видете како напредува
     
  20. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.404
    Допаѓања:
    31.945
    Пол:
    Женски
    Ние срценце слушнавме на 6+5, ама немора да значи дека сите ќе слушнат во 6та недела, некогаш едноставно е прерано. Зависи кога е зачнат плодот.
    Матичните многу пати знаат така да нѐ извадат од памет, така да и мој совет ти е да одеш на второ мислење, по можност приватно.
    Бетата ти е одлична, така да верувам дека само ствар на време е кога ќе слушнеш срценце.
     
    На LittleMermaid96 му/ѝ се допаѓа ова.