1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прво тромесечие од бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од LusySkyDiamonds, 3 април 2014.

  1. Vevi996

    Vevi996 Нов член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2024
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, во 12та недела освен прв скрининг, се земаат ли и брисеви?
     
  2. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.570
    Допаѓања:
    32.457
    Пол:
    Женски
    Мене не ми земаа, ама сега здравје во 14та недела кога ќе одам рече дека ќе ми земе.
     
  3. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    7.743
    Да и ТОРЧ, хив и хепатит се проверува.
     
  4. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Ми рекоја и крв дека има. Да се боцкам со прогестерон депо. Нигде не можам да ги најдам, неколку месеци ги немало :( може нешто недај Боже да се деси?
     
  5. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.570
    Допаѓања:
    32.457
    Пол:
    Женски
    И мене ми рекоа прогестерон депо ама дека исто неможев никаде да најдам, матичната ми рече само со утрогестан тогаш, исто било. Па фала Богу до сега сѐ си е во ред.
    Консултирај се само со докторот што те води што да земеш за замена, мада сигурно ќе ти речат утрогестан.
    Нема ништо да се деси и сѐ ќе си биди во ред :hug::l:
     
    На ShtruMfeticka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Многу сум загрижена. Мене добростан ми рече 3х1 и некои заменски најдов prolutex секој ден да се боцкам.
    Сега ти до која недела стигна? И што се деси со хематологија?
     
  7. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
     
  8. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.570
    Допаѓања:
    32.457
    Пол:
    Женски
    Немав јас хематом, немав ништо ама ете сепак се деси кафен исцедок. Само утрогестан почнав да ставам по едно навечер, бебо на ехо си е супер и еве така продолжувам, и плус боцкам клексан, 12+ недела сум.
    За пролутекс немам искуство, да прашаш некоја друга членка.
    Дабростон ти се добри ама тие се пијат, а колку што знам вагинално да ставаш е поефикасно.
     
    На ShtruMfeticka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    962
    Пол:
    Женски
    Прочитав дека намерно е повлечен прогестерон депо, во цел Балкан, не знам зошто го препишуваат доктори, нели се упатени дека се повлечени.
    Јас боцкав пролутекс, добри се, не се секирај. Само секој ден се боцкаат, не е како депо на 4 дена.
     
    На ShtruMfeticka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    4.570
    Допаѓања:
    32.457
    Пол:
    Женски
    Незнам што да кажам страшна работа се, препишуваат нешто па ќе ти рече ама ако го најдеш.
    Еве јас и клексан едвај наоѓам, арно се погоди во аптека една женичка од мајка родена па цело време ми порачува и ми остава по 1-2 кутии.
     
    На ShtruMfeticka и Elliana им се допаѓа ова.
  11. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Да. Мене ми рекоја од Албанија да сум си земела а од др страна ми вика одма да се викнеш. По голуб да ми ги пушта одма нема да стигна. Глупости!
     
  12. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Со лесно :kiss
     
  13. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Ќе се боцкам друг избор немам. Мора хематомот да се повлече,тоа е...
    И ти имаше хематом или и тебе те боцкаа превентивно?
     
  14. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    И јас прокрварев 2 пати од ниско носење на бебето, не сакав да спомнам да не те плашам. Ставав Утрогестан и Прог.депо ме боцкаа. Одмарав тој период и затоа ти спомнав почна да расте бебе и си се крена нагоре. Прашај онлајн по аптеките за депо или имало некоја аптека во Чаир, провери таму. Мирувај и примај терапија, ќе се среди.

    Сега видов и хематом имаш, епа од тоа си прокрварила...имав и јас мал хематом...се повлекува со терапија и лежење. Инаку пролутекс имам боцкано, ако ти кажале тоа, боцкај се и јас се имам боцкано со нив.
     
    На Lady Maria и ShtruMfeticka им се допаѓа ова.
  15. Elliana

    Elliana Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2024
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    962
    Пол:
    Женски
    Не јас имав кафеав исцедок во 5 недела и затоа се боцкав.
     
    На Lady Maria и ShtruMfeticka им се допаѓа ова.
  16. ShtruMfeticka

    ShtruMfeticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2017
    Пораки:
    772
    Допаѓања:
    701
    Пол:
    Женски
    Не мила. Воопшто немам прокрварено. Да сум појасна. Матичниот мој не гледа вагинално. Пред некој ден бев рече ќе дојдеш во вторник со полна бешика, нешто ѕирка сега ама рано е да се види да видиме дали е вонматерично или ќе се вгнезди . Денеска бев кај него и рече се е во ред само ниско ти е. Ништо не ми препиша, рече ќе дојдеш на контрола за 2,3 недели. И маж ми прееска ми вика сакаш да одиме на друго мислење и реков ај како ќе речеш....за среќа.
    Појдовме кај др доктор тој си ме прегледа вагинално рече еве го ембриончето, супер си е, одговара на 5та недела ама има и крвче (хематом) рече постои ризик а и немора да значи. Одма ми препиша добростан 3х1 и прогестерон депо. Депо не најдов, бев на болница ме боцнаа прогестерон од 100мг и од утре ќе почнам секој ден со пролутекс до недела, во недела сум на контрола. Дај Боже до недела да го снема :)
    А имаше маж ми некое претчувство, цело време ми викаше нешто ми е сумливо
     
    На Izzy_0504 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Kala22

    Kala22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2014
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    790
    Јас имав хематом од почеток на бременост но до 10-11 недела веќе се повлече и го немаше. Од терапија само мирување, утрогестан и магнезиум примав. Сега сум скоро 18та недела. Се ќе биде во ред само мирувај и примај си терапија.
     
  18. Cherry blossom89

    Cherry blossom89 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2020
    Пораки:
    1.698
    Допаѓања:
    10.345
    Пол:
    Женски
    Мила мене првите па сигурно 12 недели ме гледаа абдоменално, ама тој што си е стручен и така сè би видел, тоа ич да не го мислиш. Супер што сте отишле на второ мислење. Сега ти останува да си примаш терапија и да мируваш, ќе биде сè ок :hug:
     
    На ShtruMfeticka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lady Maria

    Lady Maria Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2020
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Јас имам три хематоми ама инекција не ми дадоа ...да си побарам сама ???
     
  20. TamDi

    TamDi Активен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2022
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, na 30.07 mi bese denot za (ne)dobivanje na ciklus, redoven ciklus imam, napraviv test deka planirana bremenost i bese pozitiven. Se javiv na Dr. no mi rece deka e preprano za bilo sto da se vidi, so ogled na toa sto utredenta otidov na odmor, Dr. rece na 5-6 den da povtoram test i koga ke se vratam od odmor da odam na pregled. Testot e pak pozitiven. Koi bea prvite ispituvanja sto gi napravivte? Koga otidovte na pregled? I koga se gleda srceva reakcija? Imam zakazano pregled vo pon. I do togas panicam dali se ke e vo red. Vaka nemam nieden simptom. Posleden ciklus 05-09.07.