1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Првпат на одмор со друштво

Дискусија во 'Слободно време' започната од Waka-waka, 6 јули 2010.

 1. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  8.647
  Годинава прв пат ќе одам на одмор со друштво. Колку и да му се радувам знам дека ќе имам и милион обврски кои овој пат ќе треба сама да ги исполнам и сама да се грижам за себе. Одиме во Охрид и едвај чекам. Па било каков совет во врска со првото летување без моите ми е добредојден. Однапред фала :)
   
 2. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.087
  Па најбитно постави си сама некои граници...
  Паази си го паричникот...
  Пази се од изгорениците(иако ова мене тешко ми успева) :lol:
  И пред се уживкај си затоа што меѓудругото за тоа си таму... ;)
  Убав провод! :*
   
 3. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.346
  не е до толку страшно не се секирај,само навечер заклучана врата,не се одделувај од друштвото,не гладувај :D ,пиење со мерка.ништо посебно
   
 4. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Прво и основно - внимавај на паричникот. Вакви глупости често ми се случуваат, дури кога бевме на излет на 1ви мај на еден другар му ги снема парите, па одма настанаа кавги... така што чувај си ги парите. Пази во длабокото :lol: и полека со игрите во вода (кои некогаш можат да бидат опасни). Не претерувај со алкохол за да докажеш на некому колку голема фраерка си, едноставно ако не ти се пие - не пиј. Внимавај на сонцето :sun: И убав помин ;)
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Распореди си ги парите за трошење. немој првите денови да се расфрлаш со пари, па последните денови да снемаш па да се доведеш во ситуација да позајмуваш пари. Затоа чувај си го паричникот и контролирано трошење. :!: Исто така, внимавај на мобилниот. Често пати се случува во таа гужва на плажа или во дискотека да ти го снема моб.
   
 6. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  И јас исто одам првпат со друштво и сваќам колку си возбудена, фала девојки за советите, се надевам дека ќе си поминам супер. Имајте добро и долго топло лето со љубов полно :*
   
 7. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.904
  А што мислите која возраст е доволна за прв пат да одите на одмор со друштво?!
  Јас сум била, ама сепак имало еден возрасен, сега зборував со моите оваа година да одам во Охрид со другарки на седум дена, тие ми велат дека сум мала |( , ќе сум правела глупости. :^) Па добро, ваљда сум доволно зрела да знам да се контролирам, а со другарките и решивме дека може и родител еден да дојде со нас за да не надгледува колку-толку, ама моите запнале не :shake:, мала сум била, а ја во трето и четврто одделение бев сама на одмор со друштво и тоа надвор од државата, со еден родител(на другарка), а останатите ги пуштија, само мене не. Па баш ме интересира вие што мислите која возраст е доволна за прв пат сами да одите на одмор со друштво.
   
 8. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  49
  Нема ништо страшно во тоа одење сами на одмор. Секако ќе си пројдете поубаво и самата помисла дека ги нема родителите до вас ќе ве натера да се однесувате како возрасни. Мислам дека девојките побрзо созреваат па не би требало толку тие да имаат некој проблем на одморот (во смисол на алкохол-секоја вечер, или изводење глупости-за да се испадне фраер/ка). Ако се оди со познато и одбрано друштво се би требало да е во најдобар ред.
  Единствен совет како и од некоi погоре е грижа за финансиите!!! И не заборавајте дека иако родителите ве пуштиле сами и имаат доверба во вас дека сте веќе возрасни, HAVE FUN!!! :rofl: :rofl:
   
 9. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  8.647
  Фала на сите за советите :)
  Пред неколку дена се вратив од Охрид и да ви се пофалам супер си поминав. Сум научила да се чувам и да бидам одговорна 8) А, за некое чудо и не изгорев на сонцето :clap:
   
 10. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  И јас ќе одам прв пат сама. Со другарка во Фиренца, мх. :$
  За разлика од скоро сите на мое годиште јас не одам во Охрид преку лето. Криво ми е бидејќи таму паѓа особена дружба и спомени, но ќе надополнам за претходните две овој пат. :D
  Според мене најважно е разумно трошење на пари, и алкохол во нормални количини. :!:
   
 11. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Ме вративте назад 10год. Мојот прв одмор со друштво (не го рачунам оној одмор кога татко ми ме праќал преку феријално во оние летни кампови во Струга) беше од мојата прва работа. После 5 мес. работење си собрав парички и си го приуштив тоа задоволство. Преубаво беше, без многу лудувања, без дечко :D и алкохол во умерени количини :) супер си поминавме.
  Ах...убави времиња беа тоа ;)
   
 12. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  688
  Прв одмор со друштвото,и прв одмор после 5 години апстиненција од одмори. Струга,Еуротел,10 дена. Најдобро чувство,кога знаеш дека нема кого да слушаш да ти бае секој ден,уживаш,кога одиш во продавница не пазиш на секој денар. Сабајле станување,смеење уште од старт,кој се превиткал ко фетус,кој хрчи ко заклан,кој се испревртил ко шпагета,сите правец тераса,кафе и цигара. После тоа веце,миење,средуење,доручек(најчесто бурек) и правец плажа. Уживанции едно 4-5 саати,кој сладолед лиже,кој си земал ладно пивце,кој јаде палачинка,останатите читаат,слушаат музика или се во вода,се глупираат,се дават,скокаат,рипаат. Се враќаш во апартман,ручаш,се шеткараш низ хотел,или по можност доле на билијард/пинг понг,вечерта се купуе одредена количина на алкохол,се чила на лежалки,се расприкажуе кој шо како праел и колку не ни се враќа дома. И после назад у апартман,некои уше од старт преморени легнуваат,некои седат до сабајле,играат карти,се кезат или допиваат тоа што е останато. Мераци. Језда премногу алишта земав,пола од тие воопшто не ги облеков,памет за нареден пат,помалку алишта и малку повеќе пари.
   
  На pamelche, LittlePinky и Pink.Princess им се допаѓа ова.
 13. song

  song Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  46
  Сонувам за ваков одмор верувајте ! И предложив на мајка ми таа ми вика аа и јас сакам :D
  Офф боже одма ми се скратува буџетот него ај и они се души нека одат нека видат живот цело време работат,парите не се проблем парите ги нема :D ,е сега со оглед на тоа дека сме тројца а едниот од нас прави матура оваа година :( се губи надежта,ама ај увек ја има барем малку,јас верувам во чуда! :lol:
   
 14. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Прв пат на одмор со друштво во Охрид кога бев 2 година средно. Сместени бевме во камп приколки. Мислам дека тие 12 дена си поминав најубаво. Плажата одма ни беше затоа и мислам дека повеќе спиев на плажа отколку во приколката бидејќи навечер повеќе шетавме отколку што спиевме :)
   
 15. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.279
  Допаѓања:
  2.305
  Пол:
  Женски
  Прв пат отидов на 15 години во Охрид 7 ноќи. Со друштво.Прекрасно си поминав.Моите имаа доверба во мене и ме пуштија.Всушност таа година моите имаа многу обврски и неможевме да одиме на одмор така фамилијарно и мене ме пуштија. :D Ќе останев уште.Не ми се враќаше дома. :lol:
   
 16. LittleBadGirl666

  LittleBadGirl666 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  11
  Прв пат бев на одмор сама во Охрид на 17 год. Бевме 4ри другарки и си поминав најубавоооо, забава до бескрај, лудувавме, се забавувавме, се запознававме ,правевме циркуси ,зезање до небооо!
  Абее љепота 8)
   
 17. FeminkaDoKraj

  FeminkaDoKraj Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  49
  првиот одмор со друштво ми беше годинава :) :D требаше уште во 2012 летото да одиме,но тато и татко и на една моја другарка се заинаетија и не не пуштија,па и другите не одеа...плус и колеги се,комшии сме и сватоштиње(братучедот нејзин и братучеда ми моја се сопружници),па тие двајца нешто си се договарале кога оделе на работа,демек немало шанси нас две да не пуштат и ништо не бидна од работата,но затоа годинава појдовме и беше многу убаво. :)
   
 18. ana-girl

  ana-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  14 март 2011
  Пораки:
  535
  Допаѓања:
  648
  Оваа година 8 дена во Охрид , 4 женски бевме во апартман. Однапред една од мајките ни резервира, зборна со газдите се беше средено , не пречекаа, услови имавме супер а и не плативме премногу. Се ценкавме малку. :lol: Договорени бевме за пари отприлика колку ке носиме, а интересното е што сите вративме пола пари, бидејки имавме однапред сите заедно берено пари, и од тие пари купивме се за јадење во тие 8 дена. Околу 4000 имавме однапред за јадење. Можеби не е некоја сума но се најдоа тие пари премногу. Тие пари ги беревме од почетокот на Јуни. Кога им го кажавме тоа на нашите прегорди беа.Една другарка имаше проблеми со нејзините но на крајот се се среди, ни ја пуштија во доверба. ;) И супер се покажа и таа и ние.

  Убаво си поминавме многу. Полно другари и другарки беа таму се гледавме, шетавме заедно, на плажа, но не и по дискотеки иако имавме штикли. :lol: Едноставно така спортски си излегувавме си шеткавме си кулиравме 8 дена..
  Супер си поминав имавме сите и по некоја летна авантура, многу познанства, многу кафиња со Охриѓани.. ;) :lol:
  За јадење се снајдувавме, готвачи станавме во 8 дена.
   
 19. naughtygirl

  naughtygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2013
  Пораки:
  194
  Допаѓања:
  100
  Е тоа уште не сум го пробала.Најголема желба ми е :)
   
 20. Kikka.C19.20

  Kikka.C19.20 Нов член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  22
  прв пат кога бевме не ни беше убаво но 3 пат беше лудооо и незаборавноо,но имаше некои граници поставено тоа не ми се допаѓаше :swear: :swear: :swear: