Прв ден во теретана

Дискусија во 'Фитнес' започната од black_lover, 10 јануари 2018.

  1. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.657
    Допаѓања:
    6.260
    Пол:
    Машки
    Првиот ден - Збунето хаос :D

    Ми се јавува братучед ми вели ајде ако си за в теретана зошто се договаравме претходно, ми требаше некој шо ќе ме упати и покажи како се вежба правилно, а тој е искусен, вежба долги години, скоро 15, постар е дупло и од мене. И ајде.

    Влегувам в теретана, овај ми дава картичка да влезам, гужвичка беше така малце, музика јачи, јас влегувам збунето. Од музиката не ја ни слушав таа шо работи, и плаќам и двам пари, таа си зборува. Средив тоа. Од една страна ми вика некој по име на еднаш. Ај реков шо е сега работава. Од еднаш ми се појавува, школски другар, бла бла ми зборува нешто, ваму овај братучедов ми вика оди по мене, не знам кој правец да го фатам, умот ми се збрложе :rofl:
    За вежбање исто. Ми објаснува бла бла, јас не го сфаќам, него ни слушам шо збори хахах. А тој ме тера

    И така, бидна некако. Со тек на време се навикнав и ми стана пасија теретаната.
    Нема подобро нешто од тоа да вежбаш. И психички и физички човек се преродува. Сонот за спиење се подобрува и сите останати хормони.

    Никој не ве гледа ниту го интересира што правите. Секој си гледа за себе. Секој е дојден да вежба и да заврши. Некои идат слаби, крупни, сакаат да ослабат, да се поправат, итн. Секој со своите цели и планови.

    Повеќето идат и за социјализација, за муабет, да излезат од дома. Иако не се знаеме лично, ниту по име, сите се пријателски настроени, се поздравуваат, праат муабет.

    Ако имате можности не се двоумете.

    Ранецот, патики и водата и ајде во теретана! :muscle:
     
    На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    929
    Допаѓања:
    3.247
    Пол:
    Женски
    Првиот ден во теретана.
    Мене ми беше пред 15 години облеков хеланки , патики, не ни знаев дека во теретана се носат различни патики и има соблекувални хаха. Влегов фитнес тренерот виде дека сум нова ,а и прилично мала (15 годинки ) сам се понуди да ми ги покаже сите справи и ми објасна која за што служи..Од тој ден почнав сама секој ден во 8-9 часот наутро па како што растев така идеа и маратони и себе запознавање, начин на исхрана.. Никогаш не сум имала проблем со гледање , вежбаат секакви луѓе и тоа ме радува. Многу сум само кристична од причина што си го познавам потенцијалот, сите се насмеани пријателски настроени и си даваме комплименти едни на други. Се стекнуваат прекрасни пријателства од причина што имате заедничка страст, совети ..Едноставно си ги сакам луѓето со кои се гледам секој ден прекрасни се. Еве ден денес ми остана одење во теретана на сабајле :inlove:
     
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.795
    Пол:
    Женски
    Здраво. Сакам да почнам да одам на фитнес, ако може да ми кажете од која справа да почнам, како за почеток и колку време да вежбам, се мислев за на точак кардио да одам за почеток, ако може малце хелп.
    Како е најкомотно за вежбање пошто немам некои хеланки ко за вежбање и облека, памук носите или други материјали?
    Дали пијате вода дури вежбате или на крај, пак сакам да знам како е правилно...
     
  4. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    929
    Допаѓања:
    3.247
    Пол:
    Женски
    Јас најпрво се загревам, ги подготвувам мускулите кои ќе ги вежам со прво мали тежини, малку jumping jets за нозе, чучњеви без трежина итн.. Вода пијам 2 литри, нон стоп штом завршам со една вежба, и на крај одам на кардио. Оди си како ти е најкомотмо :inlove:
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    8.698
    Пол:
    Машки
    Па ова е малку комплицирано. Треба да разгледаш на интернет и малку да прочиташ за тренинг програми и слично. Тоа значи да ги поделиш вежбите или ете справите - кој ден што ќе вежбаш.
    Не постои почетна справа.
    Ископирај некоја едноставна програма од интернет и следи ја.
    Ако планираш да вежбаш 3 пати неделно тогаш барај full body program или слична програма за 3 дена.
    Или барај 4 day split gym workout за 4 дена и така натаму.

    Би било добро ко за почетник да одиш во теретана каде што вработените ќе ти покажат како се вежба на справите.

    Зависи пак од тебе, целите, можностите. Генерално 1 час е доволен за тренинг.

    Кардио сеедно дали ќе избереш точак, трака, Орбитрек... Тоа што најмногу ти се свиѓа...

    Во што ти е удобно во тоа вежбај.
    Тренерки, шорцеви, обични маици и тн.
    Теститај си.
    Не е ко да имаш којзнае колку избор, сигурно нема да можеш во панталони пример.
    Ко што си се облекувала за физичко во средно, ете така.

    Втор пар патики ти требаат обавезно, и крпа.
     
    Последна измена: 4 август 2024
    На SV1911 и Lisandra им се допаѓа ова.
  6. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    8.698
    Пол:
    Машки
    Нема никаво правило тука. Кај сите е различно.

    Правилното е да си хидрирана.

    Пиј онолку колку што ти се пие, тогаш кога ти се пие.
     
    На AAKG и Lisandra им се допаѓа ова.
  7. Martina991

    Martina991 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2024
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    177cm 65 kg колку протеини,јх,масти калории се потребни од прилика за да се одржи оваа форма...баш ме интересира.
    ПС. Доста долго време ја држам оваа форма понекогаш одам до 70кг највеќе.
     
  8. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    8.698
    Пол:
    Машки
    Генерално се смета за нормално од потребните дневни калории за внес 50% да се од јаглехидрати, 30% од протеини, 20% од масти.
     
  9. AAKG

    AAKG Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.137
    Допаѓања:
    1.345
    130-150gr proteini
    260-300gr hidrati
    65gr masti.
    Hidratite mozi da odat pogore ili podolu vo zavisnost od fizickata aktivnost.